جندی شاپور (البرز)

علمی فرهنگی

در حالی که نرخ رشد اقتصادی آلمان به عنوان قدرتمندترین اقتصاد اتحادیه اروپا در سه ماه دوم سال ۲۰۱۹ میلادی به منفی ۰.۲ درصد رسیده بود، اداره آمار آلمان اعلام کرد که این نرخ در پی افزایش هزینه‌های مصرفی دولت و مردم در سه ماهه سوم سال جاری به ۰.۱ درصد افزایش یافته است.

 

کارشناسان معتقدند، روند رو به رشد سرمایه‌گذاری در صنایع تولید ماشین‌آلات این کشور و افزایش امیدواری‌ها نسبت به ارائه بسته حمایت‌های مالی دولت از صنایع تولیدی، اقتصاد آلمان را از خطر تعمیق رکود اقتصادی کم‌سابقه نجات داده است.

اقتصاد آلمان در سه ماه نخست سال جاری نیز تنها ۰.۵ درصد رشد داشته و با وجود رفع خطر ادامه رکود اقتصادی، رشد موتور محرک اقتصاد اروپا همچنان پایین است.

وقوع جنگ تجاری میان آمریکا و چین، تقاضای صنایع آلمانی را کاهش داده به طوری که تقاضای خرید خودروهای ساخت این کشور به پایین‌ترین حد در ۱۰ سال گذشته رسیده است.

ثبت دامنه آسایشگاه خیریه کهریزک
نویسنده: پیمان کیان. ׀ تاریخ: برچسب:رخ رشد اقتصادی آلمان,صنایع تولید ماشین‌آلات,سال ۲۰۱۹ میلادی,صنایع آلمانی,, ׀ موضوع: <-CategoryName-> ׀

طول بال بزرگ‌ترین هواپیمای جهان که ساخت شرکت استراتولانچ است به ۱۱۷ متر می رسد؛

این در حالی است که طول بال ایرباس ۳۸۰ که بزرگ‌ترین هواپیمای مسافربری جهان است تقریبا ۸۰ متر است. این هواپیمای بزرگ شش موتور دارد که ساخت  شرکت پرت اند ویتنی است. پرت اند ویتنی از قوی‌ترین سازندگان موتور هواپیما در جهان است که تنها شرکت جنرال الکتریک می‌تواند با آن رقابت کند.

موتور استفاده شده در این هواپیمای غول پیکر PW4000 نام دارد. دو موتور شبیه این مدل، در دوربردترین هواپیما جهان (بوئینگ ۷۷۷ ) به کار گرفته شده است.

طراحی بدنه این هواپیما هم کمی غیرمعمول است، دو بدنه در این هواپیما استفاده شده و میانه هواپیما هم خالی است؛ اما چرا ؟

چند ماه قبل از طرحی مشابه برای وی‌اس‌اس یونیتی استفاده شده بود. شرکت ویرجین گلکتیک قصد دارد با وی‌اس‌اس یونیتی سفر تفریحی به فضا را آغاز کند. این هواپیما به مرز فضا هم نزدیک شده بود. وی‌اس‌اس یونیتی توسط وایت‌نایت‌تو حمل می‌شود. این هواپیما شبیه هواپیمای ساخته شده توسط شرکت استراتولانچ (بزرگ‌ترین هواپیمای جهان ) است.

شرکت استراتولانچ همانند شرکت ویرجین گلکتیک قصد دارد با این هواپیما فضاپیماهای آینده را تا ارتفاع بالایی حمل کند. این هواپیما می‌تواند تا ارتفاع ۱۷ هزارپایی اوج بگیرد. پس از رسیدن به ارتفاع مورد نظر، فضاپیما جدا و با روشن کردن راکت‌های خود راهی فضا می‌شود.

ثبت دامنه آسایشگاه خیریه کهریزک
نویسنده: پیمان کیان. ׀ تاریخ: برچسب:بزرگ‌ترین هواپیمای جهان, هواپیمای غول پیکر PW4000,شرکت استراتولانچ ,, ׀ موضوع: <-CategoryName-> ׀

۱۱ ژانويه ۱۸۸۵: ۱۳۴ سال پيش، در چنين روزی آليس پال تلاشگر اجتماعی در ماونت لورل  نيو جِرسی زاده شد.

پدر و مادرش كشاورز بودند و از كودكی سخت‌كوشی و كار برابر برای زنان و مردان را به او آموختند. مادرش از مسيحيان «جويندگان نور» بود كه نبرد برای حقوق اجتماعی را از بايسته‌های آيينی می‌دانست و دخترش را با خود به نشست‌های «جنبش زنان آمريكا» می‌برد.

آليس پال پيش از آنكه همه وقت خود را صرف تلاش برای بهبودی وضعيت زنان كند، ديرزمانی را به تحصيل عالی در رشته‌های بيولوژی، مددكاری، حقوق و جامعه‌شناسی پرداخت و در دو رشته آخر يادشده در آمريكا و انگليس مدرک دكتری گرفت.

او در چند گفت‌وگوی راديويی، خود را تلاشگر آرامی ناميده كه با گذر زمان و روبه‌رويی با وضعیت زنان به پيكارگری تندرو تبديل شده است: «پنهان نمی‌كنم كه در تظاهراتی كه به برخورد با نيروهای امنيتی منجر می‌شد تا كنون ۴۸ شيشه شكسته، چندين بار دستگير شده و يک بار چند ماه زندانی كشيده‌ام كه به اعتصاب غذا انجاميده است.»

۲۵ ساله بود كه پس از آشنايی و كار با اِميلين پانكهورست، تلاشگر حقوق زن در انگليس، به آمريكا بازگشت و با همكاری يار پيكارگرش لوسی بِرنز «انجمن تلاش برای حق رای زنان در آمريكا» را سازماندهی كرد. ۳۰ ساله بود كه از آن انجمن جدا شد و «حزب ملی زنان» را با هموندان ديگرش بنيان نهاد.

۳۵ ساله بود كه پيكار و تلاش او و همراهانش به ثمر رسيد و در اصل ۱۹ متمم قانون اساسی آمريكا، عنوان «حق رای برای زن و مرد» ثبت شد. اما آليس پال نبرد خود برای برابری حقوق زن و مرد را ادامه داد و به همراه يارانش در سراسر جهان، حزب آمريكايی يادشده را به «حزب جهانی زنان» گسترش داد.

او حدود ۸۰ سال برای دستيابی به حقوق اجتماعی بهتر برای زنان جهان كوشيد و در ۸۸ سالگی هنگامی كه در یک تظاهرات روز زن از او پرسيدند انگيزه اصلی‌اش در اين پيگيری چه بوده گفت: «من دختر كشاورزان هستم. وقتی گاوآهن دست می‌گيری بايد شخم را تا آخر بزنی.»

آليس پال در ۹۲ سالگی در مورستون نيوجِرسی آمريكا درگذشت.

ثبت دامنه آسایشگاه خیریه کهریزک
نویسنده: پیمان کیان. ׀ تاریخ: برچسب:آليس پال,كار برابر برای زنان و مردان, حقوق اجتماعی,حقوق و جامعه‌شناسی,, ׀ موضوع: <-CategoryName-> ׀

 

ژانویه ۲۰۱۸ میلادی از نظر گرما چهارمین ژانویه گرمی است که تا کنون ثبت شده است.

 

طبق داده های ماهواره «کوپرنیکوس» اتحادیه اروپا، ژانویه سال ۲۰۱۸ میلادی هوای سرتاسر اروپا گرمتر از حد معمول بود در حالیکه هوا در جنوب روسیه و آسیای مرکزی و درسرتاسر جنوب و شرق ایالات متحده سردتر از میانگین بود.

«کوپرنیکوس» برنامه رصد زمین و فراهم کردن داده های و اطلاعات برای درک تغیرات آب و هوایی و پیش بینی وضعیت هوا است.

داده های این ماهواره نشان می دهد که هوای اروپا در ماه گذشته میلادی دو درجه گرمتر از حد میانگین بود. در نتیجه ژانویه ۲۰۱۸ میلادی از نظر گرما چهارمین ژانویه گرمی است که تا کنون ثبت شده است.

هوای گرم با بارندگی شدید در بسیاری از قسمت های اروپا همراه بود. در بسیاری از مناطق فرانسه سیل آمد و در ناحیه آلپ برف سنگین بارید. اوضاع در نیمکره جنوبی متفاوت بود. در ماه گذشته شرق استرالیا و جنوب افریقا بارندگی بسیار کم بود و در شرایط خشکسالی قرار داشتند.در هر دو ناحیه قطبی پوشش یخ کمتر از حد میانگین بود و از این نظر میزان پوشش قطب جنوب تنها یک باز از این کمتر بوده است.

ثبت دامنه آسایشگاه خیریه کهریزک
نویسنده: پیمان کیان. ׀ تاریخ: برچسب:ماهواره «کوپرنیکوس» ,تغیرات آب و هوایی ,پیش بینی وضعیت هوا,, ׀ موضوع: <-CategoryName-> ׀

 

ناتالی وود، بازیگر سرشناس آمریکا، در سال ۱۹۸۱ در جریان سفری تفریحی با قایق به طرز مشکوکی غرق شد. پرونده این مرگ هرگز به طور دقیق روشن نشده. رابرت واگنر، همسر ناتالی وود، همواره در مظان اتهام بوده است.

ناتالی وود، بازیگر نام‌آور آمریکایی، در سال ۱۹۸۱ در سن چهل‌و‌سه سالگی درگذشت. اکنون ۳۶ سال پس از مرگ این هنرپیشه آمریکایی توجه پلیس لس‌آنجلس بار دیگر به رابرت واگنر، همسر ناتالی وود، جلب شده است.

جان کورنیا، از دفتر پلیس لس‌آنجلس به شبکه تلويزيونی "سی بی اس" گفته است: «ما اکنون می‌دانیم که او (رابرت واگنر) آخرین کسی بوده که پیش از ناپدید شدن ناتالی با او تماس داشته است.»

شبکه تلويزيونی "سی‌بی‌اس" اعلام کرده که رابرت واگنر، همسر ناتالی وود و بازیگر فیلم کمدی "پلنگ صورتی" که اکنون ۸۷ ساله است، تقاضای مصاحبه و توضیح در باره مرگ همسرش را رد کرده است.

ناتالی وود در سال ۱۹۸۱ در سن ۴۳ سالگی در جریان سفری تفریحی با قایق در نزدیکی لس‌آنجلس به طرز مشکوکی غرق شد. جسد او را در حالی که لباس خواب، جوراب و ژاکتی بر تن داشت، در دریا پیدا کردند. 

مسئولان آن زمان مرگ ناتالی وود را حادثه اعلام کردند. در آن کشتی تفریحی غیر از ناتالی وود، رابرت واگنر، همسر او و کریستوفر واکن، هم‌بازی ناتالی وود در یک فیلم علمی/تخیلی و همچنین  دنیس داورن، کاپیتان کشتی تفریحی حضور داشتند.

تحقیقات جدید در ارتباط با مرگ مشکوک ناتالی وود

پلیس آمریکا در پاییز سال ۲۰۱۱ تحقیقات جدیدی را در ارتباط با پرونده مرگ مشکوک ناتالی وود آغاز کرد. آن زمان اعلام شد که اطلاعات "قابل توجهی" برای پیگیری وجود دارد. همچنین اعلام شد که شکی به رابرت واگنر، همسر ناتالی وود، به عنوان متهم وجود ندارد.

در سال ۲۰۱۳ پزشکان پزشکی قانونی آمریکا علت مرگ ناتالی وود را که ابتدا "تصادفی" اعلام شده بود، به مرگی "با دلایل نامشخص" تغییر دادند. 

ماموران پلیس در بازجویی‌های جدید خود به شاهدان دیگری دسترسی پیدا کردند که در شب حادثه از نزدیک قایق تفریحی ناتالی وود گذر کرده بودند. این شاهدان اعلام کردند که در شب حادثه صدای دعوای شدید دو نفر را در این قایق تفریحی شنیده‌اند.

دنیس داورن، کاپیتان کشتی تفریحی اعلام کرده است که درشب مرگ ناتالی وود، او و رابرت واگنر وارد جروبحث و جدال سختی شدند. از این موضوع هرگز به پلیس گزارشی داده نشده بود.

ثبت دامنه آسایشگاه خیریه کهریزک
نویسنده: پیمان کیان. ׀ تاریخ: برچسب:ناتالی وود,رابرت واگنر,همسر ناتالی وود,پلیس لس‌آنجلس,مرگ ناتالی وود,, ׀ موضوع: <-CategoryName-> ׀

 

نفتی که احتمالا به دلیل نشت از نفتکش ایرانی غرق شده در آب های حوالی جزیره جنوب غربی ژاپن بر روی آب شناور شده است، به سواحل این کشور رسیده است.

گارد ساحلی ژاپن می گوید که روز پنجشنبه، گزارشی را دریافت کرده است مبنی بر این که نفت شناور به ساحل جزیره «آمامی اوشیما» در استان کاگوشیما رسیده است.

پس از آن گارد ساحلی وجود مایع سیاه رنگی در امتداد حدود ۵۰۰ متری از ساحل این جزيره را تایید کرد. ظن آن می رود که این لکه نفتى شناور از نفتکش ایرانی «سانچی» که ماه ميلادى گذشته، در فاصله حدود ۳۱۵ کیلومتری غرب این جزیره در منطقه اقتصادی انحصاری ژاپن غرق شد، نشت کرده باشد.

وزارت ترابری چین روز پنجشنبه در پکن، یک کنفرانس خبری برگزار کرد و در آن گفت که تا روز یکشنبه، مساحت لکه نفتی که بر اثر نشت نفت از نفتکش ایرانی ایجاد شده است، به منطقه ای در حدود ۳۰ کیلومتر مربع کاهش یافته است.

کشته شدن سه تن از خدمه نفتکش غرق شده «سانچی» تایید شده است اما ۲۹ تن دیگر همچنان مفقود می باشند.

گارد ساحلی ژاپن با هماهنگی با مسوولان چینی در عملیات جستجو برای یافتن خدمه مفقود این نفتکش و همچنین پاکسازی لکه نفتی شرکت داشته است.

ثبت دامنه آسایشگاه خیریه کهریزک
نویسنده: پیمان کیان. ׀ تاریخ: برچسب: نفتکش غرق شده «سانچی»,گارد ساحلی ژاپن,, ׀ موضوع: <-CategoryName-> ׀

زیبایی ظاهری یک نامزد انتخاباتی می‌تواند در میزان آرایی که کسب می‌کند، تأثیر داشته باشد. این نتیجه تحقیقی است که پژوهشگران دانشگاه دوسلدورف با بررسی انتخابات سراسری آلمان در سال ۲۰۱۷ به آن رسیده‌اند.

گروهی از جامعه‌شناسان آلمانی در شهر دوسلدورف در تحقیقی جدید گفته‌اند که هیچ‌گاه در گذشته جذابیت ظاهری نامزدها به اندازه انتخابات سراسری آلمان در ماه سپتامبر سال ۲۰۱۷ نقشی تعیین‌کننده نداشته است.

در فهرست ده نفره‌ای که از نامزدهای اصلی احزاب مهم در انتخابات با توجه به جذابیت ظاهری آنان تهیه شده، سارا واگن‌کنشت (نامزد حزب چپ) در رده نخست جای گرفته است. کریستیان لیندنر (رهبر حزب دموکرات آزاد) و آلیس وایدل (حزب آلترناتیو برای آلمان) به ترتیب در مکان‌های دوم و سوم جای گرفته‌اند.

در این فهرست مارتین شولتس (رهبر حزب سوسیال دموکرات) و آنگلا مرکل (رهبر حزب دموکرات مسیحی) به ترتیب در رده‌های هشتم و نهم ایستاده‌اند.

اما در یک بررسی‌ که از تمامی نامزدهای شرکت‌کننده در انتخابات به عمل آمده، یان رالف نولته (از حزب آلترناتیو برای آلمان) و سلین ارلن‌هوفر (از حزب چپ) به عنوان جذاب‌ترین نامزدان انتخابات سراسری سال ۲۰۱۷ آلمان شناخته شده‌اند.

این تیم جامعه‌شناسان تصاویر ۱۷۸۶ نامزد مستقیم و غیرمستقیم را که در انتخابات شرکت کرده‌ بودند، برای مقایسه در اختیار ۱۲ داوطلب زن و ۱۲ داوطلب مرد گذاشتند.

داوطلبان باید به جذابیت ظاهری هر کدام از نامزدها نمره‌ای میان صفر تا ۶ می‌دادند. بررسی نتایج  نشان دادند که میان جذابیت ظاهری و پیروزی در انتخابات "ارتباطی قابل توجه" وجود دارد. 

این تحقیق در ادامه پژوهشی بوده که در سال ۲۰۰۲ توسط پرفسور اولریش روزار از دانشگاه دوسلدورف آغاز شد. او سال گذشته در مصاحبه‌ای با یکی از روزنامه‌‌های آلمانی گفته بود، انسان‌ها واکنش‌های "بسیار بسیار شبیهی به یکدیگر" دارند و در دیگران به دنبال ویژگی‌های جسمانی شبیه به خود می‌گردند.

به گفته لنا ماش، پژوهشگر ارشد این تیم تحقیقاتی، با فرض پیش‌شرط‌های یکسان، یک نامزد بسیار جذاب پنج درصد بیشتر از نامزدی که جذاب نیست، رأی جمع می‌کند.

او در گفتگویی با دویچه‌وله اضافه می‌کند، زمانی که شخصی سالم، جذاب و تندرست به نظر می‌آید، رأی‌دهندگان به این فرد به چشم کسی نگاه می‌کنند که توانایی بیشتر و تسلط بهتری برای بر عهده گرفتن مسئولیت‌های اجتماعی دارد.

 
ثبت دامنه آسایشگاه خیریه کهریزک
نویسنده: پیمان کیان. ׀ تاریخ: برچسب:زیبایی ظاهری , نامزد انتخاباتی,میزان آرا,جذابیت ظاهری ,جامعه‌شناسان,, ׀ موضوع: <-CategoryName-> ׀

دولت اکوادور جولین آسانژ را به عنوان شهروند خود پذیرفته و به او تابعیت اکوادور داده است. این درخواست از دولت بریتانیا که به آسانژ موقعیت دیپلماتیک اعطا کند، از سوی لندن رد شده است.


 

دولت اکوادور به جولین آسانژ، بنیانگذار سایت افشاگر ویکی‌لیکس تابعیت این کشور را داد. خانم ماریا فرناندا اسپینوزا، وزیر خارجه اکوادور، در این باره گفت که آسانژ در تاریخ ۱۲ دسامبر سال گذشته میلادی (۲۰۱۷) تابعیت اکوادور را به دست آورده است.

خبرگزاری فرانسه گزارش داد که دولت اکوادور پس از این اقدام از دولت بریتانیا خواسته است آسانژ را به عنوان دیپلمات اکوادور قبول کند و از این راه برای او مصونیت دیپلماتیک قائل شود. گفته می‌شود که دولت بریتانیا با این درخواست دولت اکوادور مخالفت کرده است.

در صورت موافقت بریتانیا آسانژ می‌توانست با پایان دادن به دوران پناهندگی خود در سفارت اکوادور، با مصونیت دیپلماتیک خاک بریتانیا را ترک کند و دستگیر نشود.

 آسانژ از بنیان‌گذاران اصلی وبسایت ویکی‌لیکس است که وظیفه خود را افشای عمل‌کردهای غیراخلاقی دولت‌ها و ارباب صنایع تعریف کرده است.

ویکی‌لیکس در سال ۲۰۱۰ با انتشار بیش از ۲۵۰ هزار سند محرمانه که میان سفارتخانه‌های آمریکا ردوبدل شده بودند، در دنیای سیاست ولوله به پا کرد. آسانژ از جمله اسنادی را منتشر کرد که جزئیاتی را درباره عمل‌کرد نیروهای نظامی آمریکا در جنگ‌های عراق و افغانستان افشا می‌کردند.

سانژ از سال ۲۰۱۲ در تبعید به سر می‌برد. پناهگاه او سفارت اکوادور در لندن است، زیرا از آن می‌ترسد که به مقامات دادگستری سوئد تحویل داده شود. رافائل کورآ، رئیس جمهوری چپ‌گرای پیشین اکوادور به آسانژ به دلایل انسان‌دوستانه پناهندگی داد.

آسانژ که ۴۶ ساله و شهروند استرالیاست در سال ۲۰۱۰ متهم شد ‌که در سوئد به یک زن تجاوز کرده است. او همواره این اتهام را رد کرده و گفته که مطرح شدن این اتهام با انگیزه‌های سیاسی بوده است. دادگستری سوئد در ماه مه سال گذشته میلادی (۲۰۱۷) پرونده آسانژ را مختومه اعلام کرد.

ثبت دامنه آسایشگاه خیریه کهریزک
نویسنده: پیمان کیان. ׀ تاریخ: برچسب:جولین آسانژ,ویکی‌لیکس,اکوادور,, ׀ موضوع: <-CategoryName-> ׀

بازار صادرات آلمان علیرغم تحولات بزرگ سیاسی از جمله خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا و همچنین انتخاب دونالد ترامپ به ریاست جمهوری آمریکا همچنان پررونق است. کشورهای عضو اتحادیه اروپا واردکنندگان اصلی کالاهای آلمان هستند.

صادارت آلمان همچنان در مسیر صعود گام بر می‌دارد. آنگونه که آمار و ارقام نشان می‌دهند تحولات بزرگ سیاسی در جهان مانند خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا و پیروزی دونالد ترامپ در انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا مانع از این روند صعودی نشده است.

اداره کل آمار آلمان روز پنجشنبه (۹ فوریه / ۲۱ بهمن) اعلام کرد که در سال گذشته میلادی (۲۰۱۶) مجموعا به ارزش یک هزار و ۲۱ میلیارد یورو کالا از این کشور به سراسر جهان صادر شده است.

این میزان ۲ / ۱ درصد بیشتر از حجم صادرات آلمان در سال ۲۰۱۵ است و این کشور اکنون برای سومین سال پیاپی موفق به رکوردشکنی در این عرصه شده است.

طبق گزارش اداره آمار آلمان حجم واردات این کشور در سال گذشته میلادی با افزایشی ۶ / ۰ درصدی به بیش از ۹۵۴ میلیارد یورو رسیده که این نیز خود رکوردی تازه است. به این ترتیب موازنه تجاری آلمان بسیار مثبت بوده و بر نزدیک ۲۵۲ میلیارد یورو بالغ شده است.

قدرت و موفقیت اقتصادی آلمان در عرصه صادارت همواره بحث و انتقاداتی به همراه داشته است. یکی از تازه‌ترین انتقادها در این رابطه از آمریکا به گوش می‌رسد. پیتر ناوارو، مشاور اقتصادی دونالد ترامپ، آلمان را متهم کرده است که با "ضعیف نگه‌داشتن یورو" آمریکا و کشورهای عضو اتحادیه اروپا را استثمار می‌کند.

ینس وایدمان، رئیس‌بانک مرکزی آلمان این، انتقاد را رد کرده و در پاسخ به انتقادات مطرح شده از سوی آمریکا گفته است: «شرکت‌های آلمانی به خاطر این موفق هستند که در بازارهای جهانی جایگاه مطلوبی دارند و با محصولات نوآورانه خود توجه جهانیان را جلب می‌کنند».

بیشترین مشتریان آلمان را کشورهای عضو اتحادیه اروپا تشکیل می‌دهند. حجم صادرات آلمان به این کشور‌ها در سال گذشته میلادی با افزایشی ۲ / ۲ درصدی در مقایسه با سال ۲۰۱۵ و به حدود ۷۰۸ میلیارد یورو رسید.

این در حالی است که حجم صادرات آلمان به دیگر کشورهای جهان با توجه به بحران‌های گوناگون ۲ / ۰ درصد کاهش یافته و به حدود ۵۰۰ میلیارد یورو رسیده است.

تجارت با ایران

وزارت اقتصاد آلمان پس از اجرایی شدن برجام در نخستین روزهای ۲۰۱۶ ابراز خشنودی کرده بود که با رفع تحریم‌ها روابط تجاری و بانکی با ایران نیز عادی شود.

اگر چه خوش‌بینی‌های اقتصاد آلمان به طور کامل تحقق نیافته، اما روابط تجاری و معاملات میان آلمان و ایران در مجموع روندی صعودی را تجربه کرده است.

اتاق بازرگانی آلمان و ایران در یکی از گزار‌ش‌های اخیر خود اعلام کرده بود که در ۹ ماه نخست سال ۲۰۱۶ به نسبت مدت زمان مشابه در سال ۲۰۱۵ از آلمان به میزان ۴ / ۲۱ درصد بیشتر کالا به ایران صادر شده است. آخرین ارزیابی‌ها حاکی از آن است که حجم صادرات آلمان به ایران در سال گذشته میلادی بر حدود ۲ و نیم میلیارد یورو بالغ شده است.

این رقم در مقایسه با سال‌های تحریم قابل‌توجه است، اما همچنان با سطح مبادلاتی که مورد انتظار فعالان اقتصادی دو کشور است فاصله‌ای زیاد دارد.یکی از موانع احیای سریع روابط تجاری میان دو کشور مشکلات موجود در زمینه تامین مالی پروژه‌ها و تنگناهای مبادلات بانکی و مالی است که هنوز کاملا برطرف نشده‌اند و احتمال می‌رود که با آغاز دوران ریاست‌جمهوری آمریکا و تحریم‌های تازه‌ی این کشور علیه جمهوری اسلامی، روند کنونی نیز با کندی پیش رود.

ثبت دامنه آسایشگاه خیریه کهریزک
نویسنده: پیمان کیان. ׀ تاریخ: برچسب:بازار صادرات آلمان,انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا,اتاق بازرگانی آلمان و ایران,حجم صادرات آلمان,سال ۲۰۱۶,, ׀ موضوع: <-CategoryName-> ׀

جالب است اگر بدانید که کسی به 50 کشور دنیا سفر کرده است،‌ اگر کسی به 100 کشور دنیا سفر کرده باشد که دیگر حتما باید پای حرفش نشست؛ اما اگر کسی به همه 196 کشور دنیا سفر کرده باشد چه؟ یک دختر جوان آمریکایی،‌ امسال پس از سفر به 196 کشور این کار را کرده و ‌توانسته است عنوان «سریع‌ترین مسافر دنیا» را به دست بیاورد.

«کاسیس دوپکول» که در دهکده‌ای در شمال نیویورک زندگی می‌کند،‌ از همان کودکی شانس یک زندگی پرهیجان را داشته است. پدر و مادرش اجازه دادند که تا کلاس ششم را در خانه بخواند،‌ بعد دوباره به مدرسه برگشت تا بتواند به دانشگاه راه پیدا کند، در کالج، اقتصاد اجتماعی و اکوتوریسم خواند و بعد تصمیم گرفت خودش پیام «توریسم دوست‌دار محیط زیست» را به دنیا برساند و برنامه‌ریزی کند که به تمام دنیا سفر کند.این فعال صلح و محیط زیست با شعار «کمک به صنعت توریسم پایدار» از راه استفاده از ظرفیت‌های اقتصادی محلی تصمیم گرفت رکورد گینس را در سریع‌ترین سفر دور دنیا بشکند، ‌قبل از او «یلی لیو» توانسته بود در سه سال و 3 ماه و شش روز به تمام کشورهای دنیا سفر کند.

او در گفت‌وگویی با یک نشریه نروژی در مورد سفر دور دنیایش گفته است: « یکی از مهم‌ترین چالش‌های زندگی‌ام سفر دور دنیا بود. وقتی 25 ساله شدم از خودم پرسیدم می‌خواهم چه کاری در زندگی انجام دهم که سبب تغییر دنیا شود. تصمیم گرفتم کارم را رها کنم و یک کار متفاوت انجام دهم؛ از کتاب‌هایی که می‌خواندم الگو گرفتم،‌ با خودم فکر کردم اگر بخواهم کاری انجام دهم حالا وقتش است. با تعداد زیادی از شرکت‌ها مکاتبه کردم تا در مورد هدف سفرم به دور دنیا برایشان توضیح دهم و در نهایت توانستم به اندازه کافی حامی مالی برای سفرم پیدا کنم.»

 

 « من باور دارم که فرزندان هزاره، این فرصت را دارند که دنیا را جای بهتری برای زندگی کنند. حالا بیشتر از هر زمان دیگری در تاریخ بشریت، ما این فرصت را داریم که از طریق فن‌آوری با هم در تماس باشیم، هیچ مرز سیاسی در واقع نمی‌تواند ما را از هم جدا کند. جنبش هزاره، همین است؛ اتحاد دنیا با محور صلح و پایداری. وقتی به خبرها نگاه می‌کنید،‌ اخبار بد در مورد همه کشورها وجود دارد؛ ‌چیز هایی که باعث می‌شود مردم بترسند و نخواهند به کشور های خاصی سفر کنند؛ ‌اما هدف سفر این بوده است که بگویم همه دنیا امن و خوب است، من به دنبال این بودم که زیبایی‌هایی همه دنیا را به مردم بشناسانم.»کاسیس اما درباره سخت‌ترین بخش رکوردشکنی‌اش می‌گوید: « بیشترین مشکل این بود که باید همه کارها را با هم انجام می‌دادم،‌ در چنین سفری مدام باید برای گرفتن ویزا، ‌هماهنگی تورهای مسافرتی و ارتباط با رسانه‌ها وقت گذاشت. به غیر از آن،‌ باید در رسانه‌های اجتماعی هم فعال می‌بودم و همه چیز را مدام به روز می‌کردم، همین طور سایتی را که در مورد سفرم راه انداخته بودم باید به روز می‌کردم،‌ علاوه بر این باید مدام به دنبال حامیان مالی تازه می گشتم و به این فکر می‌کردم که اگر حتی یک ای‌میل را نخوانده از دست بدهم ممکن است یک فرصت دیگر را از دست داده باشم.

همه این‌ها استرسی علاوه بر استرس سفر به آدم وارد می‌کند. ‌با این حال خوشحالم که همه چیز خوب پیش رفت.»کاسیس در مورد این که چطور سفرکردن می‌تواند به گسترش صلح در دنیا کمک کند هم می‌گوید: « کاری که مردم می‌توانند انجام دهند این است:‌ با سفرکردن می‌شود به اقتصاد محلی کمک کرد، ‌می‌شود درباره زندگی مردم دیگر، چیز یاد گرفت‌،‌ در طول سفر البته باید به محیط زیست و فرهنگ مردم دیگر هم احترام گذاشت،‌ اگر وقتی که از سفر برمی‌گردید برای دیگران تعریف کنید که چه چیزی تجربه کرده‌اید، به همین راحتی به  توسعه صلح در دنیا کمک کرده اید. همه کشورها  زیبایی‌هایی دارند که می‌شود آن‌ها را دید و با دیگران به اشتراک گذاشت.

بهترین راه برای کمک‌ به صلح این است که با مردم محلی کشور های دیگر دوست شوید،‌ فرهنگ‌های مردم باقی دنیا را ببینید و این چیزهای خوب را در شبکه‌های اجتماعی برای دیگران تعریف کنید. فرزندان هزاره می توانند با توریسم پایدار، دنیا را متحد کنند، می‌توانند دنیا را از طریق شبکه‌های اجتماعی متحد کنند، ما می‌توانیم روابط صلح‌آمیز با تمام مردم از تمام فرهنگ‌ها داشته باشیم. امیدوارم بتوانیم از این راه دنیا بهتری برای نسل بعدی بسازیم.» 

ایسنا-فاطمه کریمخان

ثبت دامنه آسایشگاه خیریه کهریزک
نویسنده: پیمان کیان. ׀ تاریخ: برچسب:توریسم دوست‌دار محیط زیست,صنعت توریسم پایدار,سریع‌ترین سفر دور دنیا,گسترش صلح,, ׀ موضوع: <-CategoryName-> ׀

۰ قسمت از بدن هست که بر اساس نظریه تکاملی داروین، باقی مانده از اعضا اجداد انسانهاست که در بدن انسان به صورت کوچک و بدون عملکرد باقی مانده است:


۱) ارگان ومرونازال VOMERONASAL ORGAN: یا ارگان جاکوبسون که حفره ای است در پل های بینی دو سمت با گیرنده های شیمیایی که در انسان عملکردی ندارند. در جانوران پست تر وظیفه درک ماده شیمیایی فرومون رو بر عهده دارند.


۲) عضلات خارجی گوش: ۳ عضله هستند که در بخش خارجی گوش واقع شده اند و در سایر حیوانات نظیر خرگوشها و سگها، وظیفه حرکت مستقلانه گوش از سر را بر عهده دارند. اما انسانها هنوز دارای آن هستند و توسط این عضلات است که بعضی از افراد می‌توانند گوششان را تکان دهند.


۳) دندان عقل: در انسانهای اولیه که مقادیر زیادی از گیاهان رو جهت به دست آوردن انرژی مصرف می‌کردند داشتن یک جفت اضافه دندان آسیا در هر فک مفید به نظر می‌رسید اما در انسانهای امروزی که انواعی از غذاها را مصرف می‌کند، زیاد ضروری به نظر نمی‌آید.


۴) دنده گردنی: حدود یک درصد از مردم یک جفت دنده اضافی در بالای دندهای خود (در بخش گردن) دارند که به نظر می‌رسد باقی‌مانده از اجداد خزنده ما باشد. این دنده می‌تواند در این افراد مشکلات عروقی یا عصبی ایجاد کند.


۵) پلک سوم: در اکثر پرندگان و پستانداران یک لایه محافظ به عنوان پلک سوم بر روی چشمشان وجود دارد که وظیفه حفاظت از چشم و خروج شن ریزه و گرد و غبار را از چشم بر عهده دارد. باقی مانده این پلک در انسان به صورت یک چین نازک در گوشه داخلی چشم وجود دارد.


۶) تکمه یا نقطه داروین: اگر لبه خارجی لاله گوش خود رو لمس کنید به یک برجستگی بر‌می‌خورید که به نام دکمه داروین مشهور است. در حیواناتی نظیر خرگوش این تکمه در انتهای گوشها قرار دارد و وظیفه فوکوس صداهای دور را روی گوش بر عهده دارد.


۷) عضله زیر ترقوه: عضله کوچکی که در زیر شانه قرار دارد و از دنده اول به ترقوه کشیده شده است و در صورتی برای انسان مفید بود که هنوز بر روی ۴ پا راه می‌رفت. البته بعضی از مردم این عضله را ندارند و بعضی نیز یک جفت از آن را دارند.


۸) عضله پالماریس (خیاطه): عضله بلند و نازکی که از زانو به کمر کشیده شده و ۸۹ درصد مردم دارای این عضله هستند. این عضله در جانوران پست تر در آویزان شدن و بالا رفتن از درخت بسیار مهم است. جراحان معمولا این عضله رو در جراحی های ترمیمی عضلات برداشته و از آن استفاده می‌کنند.


۹) نوک پستا‌ن در مردان: مجاری شیری قبل از اینکه هورمون جنسی مردانه (تستوسترون) در جنین باعث ایجاد صفات مربوط به جنس مذکر بشود به وجود می‌آیند. مردان دارای بافت پستا‌نی هستند اما عملا استفاده‌ای از آنها نمی‌کنند.


۱۰) عضلات صاف کننده مو: در بسیاری از جانوران این عضلات که در قاعده موهای بدن واقع شده اند وظیفه سیخ کردن موهای جانور را در هنگام بروز خطر دارند تا جانور بتواند از آن به عنوان ترساندن مهاجم استفاده کند.


۱۱) زائده آپاندیس: یک لوله عضلانی باریک در روده بزرگ که در به نظر می‌رسد باقی مانده بخش از روده جانوران باشد که وظیفه هضم سلولز غذا (گیاهان) را بر عهده داشته باشد. اما در انسان بیشتر حاوی گلبول های سفید و غدد لنفاوی است.


۱۲) موهای بدن: ابروها در جلوگیری از ورود عرق به چشم ها و موها در آقایان در انتخاب جنس‌ی نقش دارند. اما به نظر می‌رسد اکثر موها در بدن نقش موثری را ایفا نمی‌کنند.


۱۳) دنده سیزدهم: در شامپانزه ها و گوریل ها ۱۳ جفت دنده وجود دارد در حالی که در انسانها ۱۲ جفت. اما ۸ درصد از مردم دارای جفت دنده سیزدهم هستند که به نظر نمی‌رسد عملکردی را در آنها ایفا کند.


۱۴) عضله کف پایی: به نظر می‌رسد در جانوران پست تر وظیفه چنگ شدن و قلاب شدن پاها به شاخه ها را بر عهده داشته است . اما در انسان به نظر می‌رسد فقط کمی کف پا را به پایین خم می‌کند. در ۹ درصد مردم این عضله وجود ندارد.


۱۵) رحم مردانه: باقی مانده از ارگان تناسلی زنانه که از غده پروستات مرد آویزان است.


۱۶) انگشت پنجم پا: در پریماتها و پستانداران پست تر انگشتان پا وظیفه چنگ زدن و آویزان شدن از شاخه ها را بر عهده داشته اند.. اما انسانها احتیاج به انگشتان بزرگ پا دارند تا بتواندد با آنها ایستاده راه رفته و تعادل خود را حفظ کنند. لذا به نظر می‌رسد انگشت پنجم یا کوچکترین انگشت پا نقش اصلی در این مورد ایفا نکند.


۱۷) وازدفران (لوله منی) زنان: ارگان تکامل نیافته مردانه که انتهای در کنار تخمدانها قرار دارد. فاقد عملکرد است.


۱۸) عضله هرمی (پیرامیدال) : حدود ۲۰ درصد افراد این عضله مثلثی، کوچک و شبیه کیسه را که در استخوان شرمگاهی (پوبیس) است ندارند. به نظر می‌رسد این عضله باقی مانده‌ای از کیسه در جانوران کیسه دار باشد.


۱۹) استخوان دنبالچه (کوکسیس): مجموعه چند مهره به هم جوش خورده کوچک که درا نتهای ستون مهره ها واقع شده و در پستانداران دیگر وظیفه حفظ تعادل و ارتباط را بر عهده دارد. اما در انسان نقشی را بر عهده ندارد.


۲۰) سینوسهای اطراف بینی: به نظر می‌رسد در انسانها نخستین این سینوسها سرشار از مخاط بویایی بوده تا به این ترتیب حس بویایی آنها را تقویت کرده و آنها را از خطرات حفظ کند. اما نقش انها در انسان امروزی به شکل دهی به صورت، گرم کردن هوای ورودی به ریه ها و سبکتر شدن سر کمک می‌کند. التهاب این سینوسها باعث سینوزیت می‌شود. 

ثبت دامنه آسایشگاه خیریه کهریزک
نویسنده: پیمان کیان. ׀ تاریخ: برچسب:ارگان ومرونازال VOMERONASAL ORGAN,پلک سوم,دندان عقل,عضلات خارجی گوش,دنده گردنی,عضله پالماریس (خیاطه),عضله زیر ترقوه,, ׀ موضوع: <-CategoryName-> ׀

در عربستان سعودی طوماری با امضای بیش از ۱۴ هزار زن که خواستار پایان دادن به سیستم قیمومت مردسالاری هستند، به دولت این کشور تحویل داده شده است.بر اساس قوانین عربستان، زنان برای سفر به خارج باید رضایت قیم مرد را داشته باشند.

علاوه بر این زنان سعودی اغلب برای کارکردن و درس خواندن به اجازه قیم مرد نیاز دارند.حمایت گسترده از این موضوع در پاسخ به کمپینی صورت گرفته که در توئیتر آغاز شد.

در ماه ژوئیه سال جاری هشتگی به زبان عربی در توییتر تحت عنوان "زنان سعودی می خواهند به سیستم قیمومت مردسالاری پایان دهند" منتشر شد.

این اقدام پس از آن صورت گرفت که سازمان دیده بان حقوق بشر گزارشی را در این باره منتشر کرد.

پس از آن زنان سعودی کامنت ها و ویدیوهایی را توییت را کردند و خواستار تغییر در این زمینه شدند.به دنبال آن دستبندهایی با نوشته "من قیم خود هستم" دیده شد.

برخی از زنان با ذکر مشخصات کامل خود این طومار را امضا کردند و شماری دیگر ترجیح دادند ناشناس بمانند.

صدها زن پیام هایی شخصی را در حمایت از این کمپین به شبکه اجتماعی تلگرام ادارات عربستان فرستادند.

کریستین بیکیرل، از کارشناسان دیده بان حقوق بشر که بر روی این گزارش کار کرده، واکنش زنان سعودی را "غیرقابل تصور و باورنکردنی" توصیف کرده است.

خانم بیکریل گفت: "شگفت زده شدم، نه بخاطر حجم گسترده زنانی که از این کمپین حمایت کردند، بلکه بخاطر خلاقیتی که آنها در نشان دادن مخالفت خود در این مورد نشان دادند."

به گفته خانم بیکریل "زنان سعودی به وضوح نشان دادند که دیگر نمی خواهند با آنها همانند شهروند درجه دوم رفتار شود و زمان آن رسیده که دولت به خواسته آنها گوش دهد."

خانم یوسف گفت: "من نگران نیستم. کار خطایی انجام نداده ام."به گفته او، "مهم ترین مسئله این است که با زن همانند یک شهروند اصلی رفتار شود."

عزیزه یوسف به همراه شماری دیگر از فعالان اولین بار پنج سال پیش این مسئله را مطرح کردند.

خانم یوسف گفت: "ما هرگز مشکلی با به راه انداختن کمپین در این باره نداشتیم، اما مسئله این است که این کمپین ها تاکنون جوابی نداشته. اما ما همیشه امیدواریم. بدون امید نمی توان کار کرد."

تاکنون پاسخی رسمی از سوی دولت عربستان به این طومار داده نشده است.

صدها زن پیام هایی شخصی را در حمایت از این کمپین به شبکه اجتماعی تلگرام ادارات عربستان فرستادند.

کریستین بیکیرل، از کارشناسان دیده بان حقوق بشر که بر روی این گزارش کار کرده، واکنش زنان سعودی را "غیرقابل تصور و باورنکردنی" توصیف کرده است.

خانم بیکریل گفت: "شگفت زده شدم، نه بخاطر حجم گسترده زنانی که از این کمپین حمایت کردند، بلکه بخاطر خلاقیتی که آنها در نشان دادن مخالفت خود در این مورد نشان دادند."

به گفته خانم بیکریل "زنان سعودی به وضوح نشان دادند که دیگر نمی خواهند با آنها همانند شهروند درجه دوم رفتار شود و زمان آن رسیده که دولت به خواسته آنها گوش دهد."

 که پلیس او را در سال ۲۰۱۳ بخاطر نادیده گرفتن قانون ممنوعیت رانندگی زنان در این کشور بازداشت کرد، گفت که او انتظار هیچ گونه واکنش منفی از این طومار نداشته است.

عزیزه یوسف، فعالی که این طومار را به دولت عربستان تحویل داده، به بی بی سی گفت که او از این اقدام "احساس غرور زیادی" می کند.

به گفته خانم یوسف، زمان آن رسیده که پاسخی به این درخواست داده شود.

در جامعه بشدت محافظه کار عربستان، یک زن باید با اجازه پدر، برادر و سایر وابستگان مذکرش و در مورد زنان بیوه حتی اجازه پسرش درخواست پاسپورت کند، ازدواج کند و یا از کشور خارج شود.

ثبت دامنه آسایشگاه خیریه کهریزک
نویسنده: پیمان کیان. ׀ تاریخ: برچسب:عربستان سعودی,نظام قیمومت مردان,قوانین عربستان,عزیزه یوسف, ׀ موضوع: <-CategoryName-> ׀

 
خبرگزاری "شین هوا" گزارش داد که بلندترین تونل مسیر خودرو در استان "چینگهای" چین در ارتفاع 4.4 کیلومتری از سطح دریا احداث شده است.بر اساس داده های این خبرگزاری، فعالیت احداث این تونل در دل کوه در 24 سپتامبر به اتمام رسید.
این تونل در ناحیه "ماچین" منطقه خودمختار "گولوگ تبت" واقع شده است.

ارتفاع متوسط ​​این تونل از دریا بیش از 4.4 کیلومتر است، و بیشینه ارتفاع آن نیز 4.8 کیلومتری از سطح دریا واقع شده است. پروژه احداث پل از سال 2013 آغاز شد. این پروژه بخشی از پروژه تحقق مسیر 419 کیلومتری در کوه های مرتفع برای رسیدن به منطقه خودمختار "گولوگ تبت" است که در سال 2017 افتتاح و راه اندازی خواهد شد.

ثبت دامنه آسایشگاه خیریه کهریزک
نویسنده: پیمان کیان. ׀ تاریخ: برچسب:بلندترین تونل کوهی جهان ,چین,, ׀ موضوع: <-CategoryName-> ׀

مردم بریتانیا صاحب یک اسکناس ۵ پوندی جدید شدند که به تصویر وینستون چرچیل، نخست‌وزیر دوران جنگ مزین است. این اسکناس‌ها بر خلاف معمول به‌ جای کاغذ از جنس پلیمرند که باکیفیت‌تر و ایمن‌تر از اسکناس‌های کاغذی به شمار می‌روند.

بریتانیایی‌ها از این پس به هنگام رد و بدل کردن اسکناس‌های پنج پوندی یک نگاه سنگین و خیره را روی خود احساس خواهند کرد: وینستون چرچیل، نخست‌وزیر دوران جنگ که تصویرش زینت‌بخش اسکناس‌های پنج‌پوندی جدید شده است. این اسکناس‌ها از روز سه‌شنبه (۱۳ سپتامبر/ ۲۳ شهریور) به گردش افتاده‌اند.

بانک مرکزی بریتانیا مجموعا ۴۴۰ میلیون پوند اسکناس جدید پنج پوندی وارد بازار کرده است.

ویژگی این اسکناس‌های جدید مواد استفاده شده برای تولید آنان بوده است. آنها بر خلاف رویه معمول از جنس ماده مصنوعی پلیمر هستند. به جز بریتانیا این ماده در استرالیا، کانادا و رومانی نیز برای تولید اسکناس به کار می‌رود.

جنس کاغذ اسکناس در حالت رایج از ترکیبی از کاغذ و پنبه است. گاهی الیاف کتان یا سایر الیاف نساجی نیز علاوه بر خمیر کاغذ در ساخت اسکناس به کار می‌روند. بسیاری از مواد مصنوعی نظیر پلاستیک‌ها، الیاف مصنوعی (همانند نایلون)، چسب یا شیشه ‌از جنس پلیمر هستند.

طول عمر اسکناس‌های پلیمری دو برابر و نیم اسکناس‌های کاغذی است و جعل این اسکناس‌ها نیز بسیار دشوارتر از همتایان کاغذی‌شان. ویژگی دیگر اسکناس‌های پلیمری اندازه آنهاست که ۱۵ درصد از اسکناس‌های پنج پوندی قدیمی کوچک‌ترند.

اسکناس‌های پنج پوندی قدیمی در بریتانیا به تصویر الیزابت فرای، شخصیت نیکوکار بریتانیایی مزین بودند. اعتبار این اسکناس‌ها تا ماه مه سال ۲۰۱۷ خواهد بود و از آن پس تنها اسکناس‌های مزین به تصویر چرچیل در گردش مالی به کار گرفته خواهند شد.

به این ترتیب پس از خارج شدن اسکناس‌های پنج پوندی قدیمی از چرخش مالی بریتانیا، تصویر هیچ زن دیگری، البته به جز تصویر ملکه الیزابت، روی اسکناس‌های پوند بریتانیا وجود نخواهد داشت.

تصویر ملکه بریتانیا پشت هر اسکناس پوند قابل مشاهده است و روی سکه‌ها نیز ضرب شده است.

البته این وضعیت به زودی تغییر خواهد کرد. در پی امضای یک طومار اینترنتی قرار است تصویر جین آستن، نویسنده شهیر و تأثیرگذار بریتانیایی از تابستان سال آینده روی اسکناس‌های ۱۰ پوندی نقش ببندد.

ثبت دامنه آسایشگاه خیریه کهریزک
نویسنده: پیمان کیان. ׀ تاریخ: برچسب:اسکناس پلیمری,اسکناس پلاستیکی, الیاف مصنوعی, اسکناس پوند,جین آستن,الیزابت فرای,, ׀ موضوع: <-CategoryName-> ׀

شاید کسی فکر نمی کرد بچه ای که روزگاری در اطراف کارخانه بوئینگ با رویای هواپیما، روزگارش را می گذراند روزی خالق ملکه آسمان شود. خالق یکی از شاهکارهای هوایی جهان که حالا در ۹۵ سالگی درگذشته است.

جو ساتردر مارچ ۱۹۲۱ در سیاتل آمریکا به دنیا آمد و در محله ای اطراف کارخانه عظیم هواپیماسازی بوئینگ به همراه خانواده خود که اصالتا اهل کشور اسلونی بودند زندگی می کرد.

جو با عشق هواپیما بزرگ شد و در دانشگاه واشینگتن مهندسی هوا فضا خواند و در تابستان نوزدهمین سال زندگی اش زمانی که هنوز دانشجوی مهندسی هوا فضا بود به عنوان یک کار دانشجویی وارد شرکت بوئینگ شد. البته بیست سال از زمان ورود جو به بوئینگ سپری شد تا وی بتواند یکی از بزرگترین پروژه های تاریخ هوانوردی جهان را محقق کند. 

تولید بوئینگ ۷۴۷ در زمان خود انقلابی بزرگ در صنعت ساخت هواپیماهای مسافربری به حساب می‌آمد. بوئینگ ۷۴۷ سری ۱۰۰ با چهار موتور و ساختاری دوطبقه قابلیت جابجایی حداکثر ۴۸۰ مسافر را داشت. این تعداد بالای حمل مسافر در مسیر های طولانی که بیش از دو برابر توان هواپیماهای آن روز بود عملا بازار حمل نقل هوایی را در جهان متحول کرد و قیمت ها را کاهش داد. و عملا سفرهای هوایی را برای تعداد زیادی از مردم قابل دسترس تر کرد.

اندیشه ساخت ۷۴۷ توسط جو ساتر در شرکت هواپیمایی بوئینگ در اواسط دهه شصت میلادی مطرح شد، به دنبال آن ارتش آمریکا برای تقویت ناوگان خود قرارداد خرید تعداد زیادی از این هواپیما را با شرکت بوئینگ منعقد کرد.

پس از آن بوئینگ مدل مسافربری آن را معرفی کرد که نتیجه آن پرواز مدل ۱۰۰-۷۴۷ در سال ۱۹۶۹ بود، پس از یک سال و در سال ۱۹۷۰ این مدل از ۷۴۷ اولین سرویس دهی خود را برای شرکت هواپیمایی پان امریکن آغاز کرد. بعد از پان آمریکن ایران ایر از اولین خریداران سری ۱۰۰ و ۲۰۰ هواپیمای ۷۴۷ بود.

در آن سال‌ها مدیران مکدانل داگلاس یکی دیگر از شرکت‌های بزرگ هواپیما سازی جهان هم به ایران سفر کرده بودند تا هواپیمای پهن پیکر خود را برای پرواز‌های دور برد به ایران ایر بفروشند اما بوئینگ بود که برنده بزرگ‌ترین خرید اصلی ایران ایر برای هواپیمای پهن پیکر شد. خریدی که تاریخ نشان داد مدیران ایران ایر در آن زمان تصمیم درستی گرفته بودند.

پس از این خرید، مدیران ایران ایر که پی برده بودند برای پرواز مستقیم بین ایران و ایالات متحده نیاز به هواپیمایی دور برد تری از ۷۴۷‌های عادی دارند مدل اس پی را به کارخانه بوئینگ سفارش دادند.

در آن زمان تیم زیر نظر جو ساتر رابطه ای بسیار نزدیکی را با شرکت ایران ایر برقرار کردند او سفر های زیادی را به ایران کرد و آنگونه که خود گفته است عاشق ایران بود. او پس از سال ها در نامه ای که به مهندسان شرکت ایران ایر نوشته ایران را کشوری زیبا با تاریخی خارق العاده و دارای مردمی بخشنده دانسته بود.

با تلاش های زیاد تیم زیر نظر جو مدل دوربرد هواپیمای ۷۴۷ برای پرواز مستقیم بین ایران و آمریکا طراحی می شود.

این هواپیما که دارای بدنه ای کوتاه‌تر و دم عمودی بلند‌تر از مدلهای ۱۰۰ و ۲۰۰ است قابلیت حمل سوخت بیشتری دارد.

نخستین مدل تحویلی به ایران ایر در پرواز انتقالی خود از آمریکا به ایران، به علت نقص فنی دچار سانحه شد و سقوط کرد. این پرواز مسافری حمل نمی‌کرد و در این سانحه خلبانان و کادر پروازی حاضر در هواپیما کشته شدند. پس از سانحه، شرکت بوئینگ در طراحی بال و مخازن سوخت اس پی تغییرات اصلی را اعمال کرد.

با دریافت هواپیمای بوئینگ ۷۴۷ اس پی، ایران ایر پروازهای مستقیم خود را بین تهران و نیویورک آغاز کرد که در آن دوران طولانی‌ترین پرواز بدون توقف در جهان محسوب می‌شد.

پس از انقلاب رابطه بین بوئینگ و «ایران ایر» قطع شد. این شرکت در حالی که نیاز به هواپیماهای پهن پیکر جدیدی داشت از خرید سری‌های جدید بوئینگ ۷۴۷ محروم شد و سعی کرد نیاز خود را با خرید ایرباس ۳۰۰ جبران کند.

در مدل‌های سری ۳۰۰ و ۴۰۰ شرکت بوئینگ سعی کرد با افزایش طول هواپیما و تغییر در آیرودینامیک بال‌ها، ۷۴۷ را کار آمد‌تر کند.

با این تغییرات تعداد مسافران از ۴۸۰ نفر در مدل‌های ۱۰۰ و ۲۰۰ به ۵۵۰ نفر در مدل ۴۰۰ رسید. برد پروازی هم از حدود ۱۰ هزار کیلومتر به ۱۴ هزار کیلومتر افزایش یافت.

البته در این مدل ها جو ساتر تنها به عنوان مشاور فعالیت می کرد چرا که وی در سال ۱۹۸۶ از بوئینگ بازنشست شده بود.

با معرفی ایرباس ۳۸۰ ورق به نفع ایرباس برگشت. ظرفیت بیشتر حمل مسافر تا ۸۰۰ نفر، مشتریان را به سمت ایرباس جلب می‌کرد. برای رقابت با این مدل چند سال طول کشید تا بالاخره بوئینگ مدل ۷۴۷ سری هشت را معرفی کرد با اینکه همچنان ایرباس ۳۸۰ بزرگ‌ترین هواپیمای مسافر بری جهان است اما طول بوئینگ جدید از ایرباس ۳۸۰ بیشتر است.

شاید اعجاب آور باشد ولی طراحی جو ساتر و تیمش در دهه ۶۰ میلادی به قدری کامل بود که پس از بیش از ۵۰ سال بوئینگ دوباره در مقابله با ایرباس ۳۸۰ که بزرگترین هواپیمای جهان است توانست مدل سری ۸۰۰ هواپیمای ۷۴۷ را طراحی کند.

در میان هواپیماهای پهن پیکر، دو هواپیمای بوئینگ ۷۴۷ سری ۸۰۰ با قیمت ۳۵۷ میلیون دلار و ظرفیت ۶۰۰ نفر در مقابل ایرباس اِی۳۸۰ بزرگ‌ترین هواپیمای مسافربری جهان با قیمت ۴۲۸ میلیون دلار و ظرفیت ۸۰۰ نفر قرار می‌گیرد.

دوام بالا و کارآیی عالی بوئینگ ۷۴۷ در ایران سبب شده ایران ایر در جدید ترین درخواست خرید خود از بوئینگ چهار فروند ۷۴۷ سری ۸۰۰ را سفارش دهد. خلبان ها و مهندسان ایرانی در پی بیش از ۴۰ سال استفاده از بوئینگ ۷۴۷ دارای مهارت زیادی شده اند. مهارتی که حتی ستایش جو ساتر طراح این هواپیما را هم بر انگیخته بود.

وی در نامه ای خطاب به مهندسان شرکت ایران ایر نوشته بود که از توانایی های ایران ایر در نگهداری و به کارگیری هواپیمای بوئینگ ۷۴۷ اس پی (مدل ویژه ۷۴۷) به وجد آمده و خوشحال است.

البته آخرین مدل بویینگ ۷۴۷ اس پی پس از بیش از ۴۰ سال کار، درست در سال درگذشت مهندس طراحش یعنی جو ساتر از خطوط هوایی ایران ایر خارج شد. و با خروج این مدل فعلا پرواز های دوربرد شرکت ایران ایر متوقف شده است. 

ثبت دامنه آسایشگاه خیریه کهریزک
نویسنده: پیمان کیان. ׀ تاریخ: برچسب:جو ساتر,بوئینگ ,شرکت هواپیمایی بوئینگ,هواپیماهای مسافربری,بوئینگ ۷۴۷ ,مکدانل داگلاس ,, ׀ موضوع: <-CategoryName-> ׀

به گزارش مجله فوربس هیو گروزونر که در سن ۲۵ سالگی عنوان اشرافی دوک وستمینستر و ۹ میلیارد پوند ثروت خانوادگی را به ارث برده، اکنون سومین مالک بزرگ مستغلات بریتانیا و شصت و هشتمین فرد ثروتمند جهان است.

او پس از مرگ ناگهانی پدرش که روز سه‌شنبه روی داد، عنوان اشرافی هفتمین دوک وستمینستر را به ارث برده است. او سومین فرزند ولی تنها پسر خانواده است و قبل از دریافت این عنوان اشرافی لقب افتخاری ارل گروزونر را داشت. او در عین حال پدرخوانده پادشاه آینده بریتانیا، پسر خردسال شاهزاده ویلیام است.

روزنامه گاردین می‌نویسد در مورد دوک جوان وستمینستر شناخت چندانی وجود ندارد. او در دانشگاه نیوکاسل در رشته مدیریت اقتصاد روستايی تحصیل کرده است. خانواده‌اش به خاطر موقعیت ویژه او به عنوان وارث یکی از بزرگترین ثروت‌های خانوادگی در بریتانیا تلاش کرده جنبه‌های خصوصی زندگی او را محفوظ نگاه دارد.

اما زمانی که به عنوان پدرخوانده جوان و ثروتمند شاهزاده جورج، پسر خردسال ویلیام نوه ملکه بریتانیا، برگزیده شد توجه رسانه‌ها را به خود جلب کرد.

یکی دیگر از مواردی که رسانه‌ها آن را پوشش دادن جشن تولد ۲۱ سالگی او بود که از قرار معلوم پنج میلیون پوند هزینه داشت. حدود هشتصد مهمان به این مراسم دعوت شده بودند که یکی از آنها شاهزاده هری یکی از نوه‌های ملکه بریتانیا بود.

با وجودی که هیو گروزونر سومین فرزند است ولی بر اساس قوانین سنتی مربوط به وراثت که هنوز خانواده‌های اشرافی بریتانیا از آن تبعیت می‌کنند، او بر دو خواهر بزرگترش ارجحيت دارد. اموالی که به او به ارث رسیده شامل ۱۹۰ جریب زمین و مستغلات در بلگراویا، یکی از گرانقیمت‌ترین محلات شهر لندن، و هزاران جریب زمین در اسکاتلند و اسپانیا را نیز شامل می‌شود.

قانون سنتی وراثت سلطنت در سال ۲۰۱۳ و قبل از تولد شاهزاده جورج، اولین فرزند ویلیام نوه ملکه بریتانیا، لغو شد و در نتیجه مقام سلطنت از این پس به اولین فرزند فارغ از جنسیت او منتقل می‌شود.

برخی از مجلات بریتانیایی در مورد علاقه دوک جوان وستمینستر به جمع‌آوری کلکسیون شراب‌های قدیمی و علاقه او به آشنایی با دختران مطالبی نوشته‌اند و مجله ونیتی فیر به او «مالک نیمی از شهر لندن» لقب داده است.

روزنامه گاردین می‌افزاید برخلاف بسیاری از فرزندان خانواده‌های اشرافی و متمول بریتانیا دوک جوان وستمینستر در مدرسه‌های شبانه‌روزی تحصیل نکرده ولی تا قبل از ورود به دانشگاه، همیشه در یکی از مدرسه‌های خصوصی نزدیک به محل زندگی خانواده‌اش در چشایر درس خوانده است.

او در حال حاضر مدیر بخش حسابداری یک شرکت فناوری است که در زمینه بازیافت پس مانده محصولات کشاورزی و مواد غذایی کار می‌کند.

خانواده او از مدت‌ها پیش با خانواده سلطنتی بریتانیا روابط نزدیکی داشته و پدرش از دوستان بسیار نزدیک شاهزاده چارلز پسر ارشد ملکه بریتانیا بود. شاهزاده چارلز از مرگ دوک سابق وستمینستر به شدت متأثر شده، و ملکه بریتانیا و همسرش نیز در بیانیه‌ای مرگ او را تسلیت گفتند.

تاریخچه ثروت خانواده گروزونر به بیش از ۳۰۰ سال پیش برمی‌گردد. زمانی که یکی از اجداد دوک جوان با یک بانوی بسیار ثروتمند ازدواج کرد که علاوه بر کاخ و املاک وسیعی در ناحيه میدلسکس انگلستان صاحب بیش از ۵۰۰ جریب زمین در غرب لندن بود.

خانواده گروزونر در اوائل قرن هجدهم در بخشی از این زمین‌ها ساخت و ساز بزرگی انجام داد که به محله میفیر شهرت یافت. صد سال بعد آنها ساخت و ساز گسترده دیگری انجام دادند که محله بلگراویا نام دارد. هر دو این محلات در غرب مرکز شهر لندن واقع شده و یکی از گرانقیمت‌ترین محله‌های مسکونی جهان هستند.

این خانواده در پایان قرن نوزده و قرن بیستم تجارت مستغلات و مسکن خود را در کشورهای خارجی از جمله استرالیا، آمریکا، آسیا و اروپا توسعه داد.

ثبت دامنه آسایشگاه خیریه کهریزک
نویسنده: پیمان کیان. ׀ تاریخ: برچسب:دوک جدید وستمینستر,جوان‌ترین ثروتمندان جهان ,شاهزاده ویلیام, انگلستان,, ׀ موضوع: <-CategoryName-> ׀

ایو پیت‌آنگوی، یکی از مشهورترین جراحان زیبایی جهان، در سن ۹۰ سالگی با زندگی وداع گفت. او که در برزیل به دنیا آمده بود، یک روز پیش از مرگ مشعل بازی‌های المپیک را در جریان افتتاحیه این رویداد بزرگ ورزشی حمل کرده بود.

ایو پیت‌‌آنگوی روز شنبه (۶ اوت/ ۱۶ مرداد) در خانه‌اش در شهر ریو دو ژانیرو دچار حمله قلبی شد و در سن ۹۰ سالگی چشم از جهان فروبست.

مهارت پیت‌آنگوی در جراحی زیبایی موجب شد تا برزیل به یکی از مقاصد اصلی مشتریان مشهور و ثروتمند تبدیل شود. البته او در مخفی نگاه‌داشتن هویت مشتریانش که هم از دنیای سرگرمی و هم از دنیای سیاست بودند، حساسیت زیادی به خرج می‌داد. او به قدری در کارش موفق بود که لقب "جراح ستاره‌ها" را به او داده بودند.

پیت‌آنگوی به رغم شهرت و ثروت فراوان بیماران کم‌‌بضاعت را نیز به طور رایگان ویزیت می‌کرد.

او در سال‌های نخست فعالیتش به عنوان جراح زیبایی، بخشی را در بیمارستان محل کارش برای درمان بیماران کم‌بضاعت به وجود آورد.

پس از چندی بیمارستان‌های دیگر نیز از این مدل پیروی کرده و به این ترتیب خدمات درمانی رایگان را در اختیار بیماران کم‌درآمدی قرار دادند که نیاز به جراحی پلاستیک‌های پرهزینه داشتند.

پیت‌آنگوی در سال ۱۹۶۱ در جریان آتش‌سوزی مهیبی که در ریو رخ داد، به کمک مصدومان شتافت و همراه با چند تن از همکارانش داوطلبانه به مدت سه روز و سه شب قربانیان این حادثه را که متحمل آسیب‌های جدی شده بودند، تحت عمل جراحی قرار داد. در این آتش‌سوزی بیش از ۵۰۰ نفر که بیشتر آنان کودک بودند، جان خود را از دست دادند.

پیت‌آنگوی اعتقاد داشت که جراحی زیبایی نیز می‌تواند همانند روانکاوی موانع درونی انسان‌ها را از میان برداشته و برای آنان کمک بزرگی باشد. او تأکید می‌کرد، تغییرات ظاهری می‌توانند گام مؤثری در افزایش اعتماد به نفس در انسان‌ها بردارند.

پیت‌آنگوی جراحان بسیاری را تربیت کرد و مقالات متعددی به قلم او در نشریات تخصصی به چاپ رسیدند.

این جراح شهیر برزیلی یک روز پیش از مرگ، در حالی که روی صندلی چرخدار نشسته بود، مشعل بازی‌های المپیک ریو را برای مسافتی حمل کرد.

ثبت دامنه آسایشگاه خیریه کهریزک
نویسنده: پیمان کیان. ׀ تاریخ: برچسب:ایو پیت‌آنگوی,حامل مشعل المپیک ریو درگذشت,جراحی پلاستیک‌,جراح شهیر برزیلی,, ׀ موضوع: <-CategoryName-> ׀

پورتون داون، مرکز انجام بیشترین پژوهش های نظامی کاملا محرمانه است. بودجه این مرکز ۵۰۰ میلیون پوند در سال است و بیش از سه هزار دانشمند در این تسهیلات کار می‌کنند.

پورتون داون، بحث انگیزترین انستیتوی علمی بریتانیاست. مردم، اطلاعات درستی در باره این تسهیلات ندارند و عده‌ای آن را ترسناک‌ترین مرکز بررسی‌های علمی بریتانیا می‌دانند.

پورتون داون، که در منطقه‌ای به وسعت ۷ هزار جریب احداث شده، ۱۰۰ سال قبل در جریان جنگ جهانی اول و در واکنش به حملاتی که آلمان با گاز کلر، انجام می‌داد تاسیس شد. هزاران سرباز که هیچ ایده‌ای در باره آنچه با آن مواجه شده بودند نداشتند در اثرتماس با گاز شیمیایی با درد و رنج جان باختند یا دچار سوختگی شدند. طولی نکشید که گازهای خردل و فسژن هم به گاز کلر اضافه شدند.

لرد کیتچنر، که در آن موقع وزیر مشاور در امور جنگ بریتانیا بود، خواستار واکنش فوری به این نوع حملات شد و همین درخواست بود که به تاسیس پورتون داون، انجامید. دانشمندانی که در این محل مشغول کار شده بودند بلافاصله تهیه ماسک های ضد گاز و آزمایشات با هدف حمله به آلمانی‌ها با گازهای شیمیایی را شروع کردند. نتیجه این حملات تلافی جویانه موجب مرگ و مجروح شدن صدها هزار سرباز و غیرنظامی شد.

در سال ۱۹۲۵، قدرت های بزرگ جهانی که این ماجرا آنان را وحشت زده کرده بود، پروتکل ژنو را امضا کردند که به موجب آن استفاده از تسلیحات شیمیایی- ولی نه ساخت آن- ممنوع می‌شد.

در دهه ۱۹۵۰، یعنی در دوران جنگ سرد دانشمندان پورتو داون، دو ماده جدید شیمیایی کشف کردند که هنوز از یکی از آنها در برخی مواقع علیه مردم استفاده می‌شود. این گاز سی اس، خوانده می شود (حروف اول نام و نام خانوادگی کاشف آن) ولی به نام گاز اشک آور شهرت دارد.

گاز اشک آور کشنده نیست و در بعضی از مناطق جهان برای مهار جمعیت مورد استفاده قرار می‌گیرد. ولی در بریتانیا تنها کسانی که عامدا هدف حمله با این گاز قرار می‌گیرند نیروهای ارتشی هستند که به کارگیری گاز اشک آور بخشی از تمریناتشان محسوب می‌شود. 

تولید گازهای شیمیایی خطرناک

گاز اشک آور خطرناک نیست ولی یک ماده شیمیایی دیگر یعنی یک گاز مخرب اعصاب موسوم به ماده زهرآلود ایکس یا وی ایکس، که در دهه ۱۹۵۰ در پورتون داون ساخته شد، خطرناک است. تماس حتی کوتاه مدت با این گاز مانند سایر گازهای اعصاب از جمله سارین، (اولین بار آلمانی ها در دهه ۱۹۳۰آن را تولید کردند) به سرعت به تشنج و فلج شدن و مرگ منجر می شود.

در ماه مارس سال ۱۹۸۸ در جریان حمله نیروهای صدام حسین به حلبچه با گاز سارین و گاز خردل، دست کم ۵ هزار کرد اعم از زن و مرد و کودک جان خود را از دست دادند. اخیرا نیز شواهدی به دست آمده که نشان می دهد در سوریه از گاز سارین در حمله به غیرنظامیان استفاده شده است.

امروزه ماموریت پورتون داون، صرفا دفاعی است. کار این مرکز پیدا کردن راه های بهتر برای حفاظت از نیروهای بریتانیایی در مقابل حملات است. بعضی از فعالیت های این مرکز به برنامه های علمی – تخیلی بی شباهت نیست.

به طور مثال دانشمندان پورتون داون، با دانشگاه بیرمنگام، برای ساخت دستگاهی همکاری می کنند که بتواند کوچکترین نوسان در نیروی جاذبه را ردیابی کند. آنها امیدوارند که در آینده ممکن است با استفاده از این دستگاه داخل دیوارها و اعماق زمین را ببینند.

ولی یکی از ترسناک‌ترین قسمت این پژوهش‌ها، مشاهده تحقیقاتی بود که دانشمندان این مرکز در باره خطرهای احتمالی بیولوژیکی انجام می‌دادند.

به طور مثال این نگرانی وجود دارد که گروه‌های تروریستی ممکن است تصمیم بگیرند با بمب‌های میکربی که دارای چیزی شبیه ویروس ابولا هستند حمله کنند. نرخ مهلک بودن این بمب ۹۰درصد است.

آزمایشی که در یک لابراتوار که از نظر امنیتی در بالاترین سطح قرار دارد صورت می گرفت نشان می‌داد که این امکان بالقوه وجود دارد که از ویروس ابولا به عنوان تسلیحات استفاده شود. البته خوشبختانه در حال حاضر برای چنین استفاده‌ای موانع مهم تکنیکی و عملی وجود دارد.

فکر کردن به این موضوع که آینده نگری و واکنش موفقیت آمیز به تهدیدهای جدید، همان کاری است که دانشمندان پورتون داون، در طی صد سال گذشته انجام داده اند، باعث خوشحالی من شده بود.

فعالیت های پورتون داون در ۱۰۰ سال اخیر

 • ۱۹۱۶: احداث تاسیسات در ۳ هزار جریب زمین
 • ۱۹۲۰: شروع بررسی‌ها به منظور محافظت تمام بدن در مقابل گاز خردل
 • ۱۹۳۰: دانشمندان پورتون داون، برای محاسبه خطر حملات شیمیایی و میکربی، در متروی لندن آزمایشاتی انجام دادند
 • ۱۹۴۰: توسعه محل و شروع پژوهش‌ها در باره جنگ افزارهای میکربی
 • ۱۹۴۶: شروع تحقیقات دانشمندان در باره گازهایی که در جنگ به کارمی رود و نیز گازهای اعصاب با کمک پرسنل نظامی داوطلب
 • ۱۹۸۹: پایان آزمایشات در مورد گاز اعصاب
 • ۱۹۹۷: آغاز به کار کنوانسیون تسلیحات شیمیایی که تمام کشورهای عضو را ملزم می‌کند تسلیحات شیمیایی و تسهیلات تولید آن را از بین ببرند
 • ۱۹۹۹: پلیس ویلشایر تحقیقات چهار ساله خود در مورد آزمایشاتی را شروع کرد که ۵۰ سال قبل بر روی انسان در پورتون داون، صورت گرفته بود
 • ۲۰۰۸: وزارت دفاع بریتانیا به ۳۶۰ سرباز قدیمی که آزمایشات بر روی آنها انجام شده بود ۳ میلیون پوند غرامت پرداخت کرد ولی از قبول مسئولیت شانه خالی کرد
 • ۲۰۱۳: دانشمندان پورتون داون، برای ردیابی سارین، بر روی نمونه هایی که از سوریه آورده شده بود آزمایشاتی انجام دادند

 

اگر چه ممکن است بسیاری اسم پورتون داون را شنیده باشند، کمتر کسی می‌داند داخل این مرکز چه می‌گذرد.

ثبت دامنه آسایشگاه خیریه کهریزک
نویسنده: پیمان کیان. ׀ تاریخ: برچسب:پورتون داون,ترسناک‌ترین مرکز بررسی‌های علمی بریتانیا ,تسلیحات شیمیایی,بحث انگیزترین انستیتوی علمی بریتانیا,, ׀ موضوع: <-CategoryName-> ׀

مرد مسلحی که در دالاس پنج مامور پلیس را کشت و هفت نفر دیگر را زخمی کرد از حامیان گروه‌های شبه‌نظامی جدایی‌طلب سیاه‌پوستان بود. اقدام او باعث شد جنبشی که در نتیجه تیراندازی‌های پلیس به سیاهپوستان طی‌ سال‌های اخیر در آمریکا شدت گرفته بود، بیش از پیش علنی شود.

 فرد مسلح، میکا خاویر جانسون بود که ۲۵ سال سن داشت و با گروه‌های جدایی‌طلب سیاه‌پوست از جمله "حزب نوین پلنگ سیاه"، "امت اسلام" و "حزب آزادی‌بخش سواران سیاه" ارتباط داشته است.

پیش از این‌که میکا جانسون توسط بمبی که با استفاده از یک ربات پلیس منفجر شد کشته شود، به مذاکره کنندگان گفته بود که قصد کشتن ماموران پلیس سفیدپوست را دارد.او همچنین به پلیس گفته بود که به تنهایی دست به این اقدام زده و به هیچ گروهی وابسته نبوده است.هر چند حضور جانسون در شبکه‌های مجازی از ارتباط او با گروه‌های جدایی‌طلبی سیاهپوستان خبر می‌دهد.

عکس فیسبوک جانسون او را در حالی‌ که مشتش را به نشانه سلام نظامی به سبک حزب پلنگ سیاه بالا برده است نشان می‌‌داد. سازمان سیاسی رادیکالی که در واکنش به تحولات حقوق مدنی دهه شصت در آمریکا قدرت یافت. با این وجود وابستگی او به گروه‌هایی از این دست هنوز به صورت قطعی مشخص نیست.

او همچنین در شبکه‌های مجازی منسوب به حزب پلنگ سیاه عضویت داشت.

هرچند طبق گزارش‌ها، بسیاری از سازمان‌هایی از این دست که به نظر می‌‌رسد الهام‌بخش جانسون بوده‌اند، جانسون را در "لیست سیاه" خود قرار داده بودند.

 • چه چیزی در باره گروه‌های جدایی‌طلب سیاه‌پوست می‌دانیم؟

در حالی‌ که گروه‌های فعالی‌ مانند جنبش "زندگی سیاهان اهمیت دارد" نقش معتدلی را در راستای ایجاد اصلاحات در پلیس و برقراری عدالت نژادی در آمریکا عهده‌دار شده‌اند، گروه‌های حامی‌ جدایی‌طلبی سیاهان رویکردی نظامی و نژادپرستانه‌ای را در پیش گرفته‌اند.

به گفته هایدی بیریچ، معاون مدیر "مرکز حقوقی فقر جنوبی" در آمریکا، رویکرد بسیاری از این گروه‌های جدایی‌طلب و "نفرت‌پراکن" ریشه در نژاد‌پرستی‌ و یهودی‌ستیزی دارد.

خانم بیریچ به بی‌بی‌سی ‌گفت آنها با گروه‌های معمول که به برتری سفیدپوستان (مانند کوکلاکس‌کلان) اعتقاد دارند فرق می‌کنند، چون در واکنش به بی‌عدالتی اجتماعی که از طرف سفیدپوستان صورت می‌گیرد، تشکیل شده‌اند.

ریشه بسیاری از این گروه‌های جدایی‌طلب به حزب قدیمی‌ پلنگ سیاه نسبت داده می‌‌شود. حزبی که در دهه شصت میلادی برای رصد کردن رفتار پلیس در کالیفرنیا، شهروندان را مسلح و به گشت در خیابان‌ها می‌گماشت.

هر چند که هیچ کدام از این گروه‌ها وابستگی سازمانی به حزب پلنگ سیاه ندارد.

به گفته کلیبورن کرسون، استاد تاریخ دانشگاه استنفورد، با این که حزب پلنگ سیاه پیش‌تر به ترویج مقاومت مسلحانه می‌‌پرداخت، اما بعدها عمده فعالیت خود را به هدایت گشت‌های نظارت بر پلیس تغییر داد.

او می‌گوید: " آنها به این نتیجه رسیدند که تکیه بر مبارزه مسلحانه نتیجه‌ای عکس آن چیزی که مطلوب آنها بود داشته و دلیل کاهش حمایت جامعه سیاها‌ن از این حزب بود."

می‌توان گفت گشت‌های نظارت بر پلیس که از سوی حزب پلنگ سیاه هدایت می‌شد به نوعی کار دوربین‌های مداربسته در خیابان‌ها را می‌‌کرد. اگر در آن‌ زمان آیفون وجود داشت، اعضای این گروه نه تنها بر فعالیت پلیس نظار‌ت می‌کردند، بلکه آن را با تلفنشان ضبط هم می‌‌کردند."

 • جدایی‌طلبان سیاه‌پوست شامل کدام گروه‌ها می‌شوند؟

حزب نوین پلنگ سیاه برای دفاع (NBPP) که سال ۱۹۸۹ در دالاس تاسیس شد، یکی‌ از گروه‌های اصلی‌ حامی‌ جدایی‌طلبی سیاها‌ن در آمریکا است.

این حزب مرامنامه‌ای ده ماده‌ای دارد که در آن خواهان اختیار "ملت سیاه‌پوست" برای تعیین سرنوشت خود، آزادی تمامی زندانیا‌ن سیاه‌پوست و پایان دادن به خشونت پلیس علیه سیاه‌پوستان شده و از همه سیاه‌پوستان می‌خواهد که برای دفاع از خود مسلح شوند.

"اتحادیه ضد افترا" و "مرکز حقوقی فقر جنوبی"، این حزب را به نفرت‌پراکنی و رهبران آن را "به تبلیغ خشونت علیه سفیدپوستان، یهودیان و مجریان قانون" متهم کرده‌اند.

بابی سیل، از بنیانگذاران حزب پلنگ سیاه، اظهارات این حزب جدید را بی‌‌معنی‌ و ناشی‌ از "بیگانه‌هراسی" خوانده است.

جنبش "امت اسلام" در سال ۱۹۳۰ تاسیس شد و به عنوان قدیمی‌ترین گروه ملی‌گرای سیاهان شناخته می‌‌شود.

این گروه به آمریکایی‌های آفریقایی‌تبار برنامه‌های خدمات اجتماعی ارائه می‌‌دهد. با این وجود مرکز حقوقی فقر جنوبی و اتحاد ضد افترا این گروه را جزء احزاب نفرت‌پراکن، نژادپرست و یهودی‌ستیز می‌‌دانند.

باشگاه تیراندازی هویی پ نیوتن - که به اسم یکی‌ از موسسان حزب پلنگ سیاه نام‌گذاری شده – درمخالفت با "تروریسم پلیس" سال گذشته در دالاس راه‌اندازی شد.

این گروه دفاع شخصی‌ آموزش می‌‌دهد و در محله‌هایی که افراد سیاه‌پوست به دست پلیس کشته شده‌اند، افرادی را برای نظارت می‌گمارد.

راکم بالوگان، از موسسان این باشگاه تیراندازی، می‌گوید: "ما می‌خواهیم با مسلح شدن فرهنگ‌سازی کنیم تا بتوانیم از نهادهای دولتی که اهدافشان به ما نزدیک نیست مستقل شویم."

او به دن مورداچ ، گزارشگر بی‌بی‌سی، می‌‌گوید: "وقتی‌ سفیدپوست‌ها ما را تفنگ به دست می‌‌بینند، فکر می‌‌کنند با پسربچه‌های شرور مواجه شده‌اند، نه سربازان سیاه‌پوستی که قصد دفاع از خود را دارند."

با آن‌ که میکا جانسون در صفحه فیسبوک باشگاه هویی پ نیوتن عضو بود، اما اریک خفره، از اعضای این باشگاه، به روزنامه لس آنجلس تایمز گفته که جانسون هیچ‌گونه وابستگی سازمانی به این باشگاه نداشته است.

خانم بیریچ همچنین خاطر نشان می‌کند که چون این باشگاه عقاید نژادپراستانه را ترویج نمی‌کند، از طرف مرکز حقوقی فقر جنوبی یک گروه نفرت‌پراکن قلمداد نمی‌‌شود.

 • تعدادشان چقدر است؟

به گزارش مرکز حقوقی فقر جنوبی، در سال‌های اخیر افزایش موارد تیراندازی پلیس به آمریکایی‌های آفریقایی‌تبار به افزایش تعداد گروه‌های جدایی‌طلب سیاهان منجر شده است.

طبق آمار واشنگتن‌پست، حدود هزار شهروند عادی در سال ۲۰۱۵ مورد اصابت گلوله پلیس قرار گرفته و کشته شده‌اند.

پایان بخش 1

ثبت دامنه آسایشگاه خیریه کهریزک
نویسنده: پیمان کیان. ׀ تاریخ: برچسب: گروه‌های جدایی‌طلب سیاه‌پوست ,سیاهپوستان,کوکلاکس‌کلان,برتری سفیدپوستان,حزب نوین پلنگ سیاه,, ׀ موضوع: <-CategoryName-> ׀

برای دومین شب متوالی صدها نفر در ایالت لوئیزیانا در همان نقطه ای که یک مرد سیاهپوست توسط ماموران مهار و به ضرب گلوله کشته شد تجمع اعتراضی برگزار کرده اند.

 

عزاداران، دوستان و بستگان آلتون استرلینگ مقابل مغازه ای در شهر "بتان روژ" جایی که او صبح روز سه شنبه کشته شد جمع شدند.

بعضی تظاهرکنندگان شعار "جان سیاهان ارزش دارد" سر دادند و خواستار عدالت شدند.

 روز چهارشنبه ویدئوی جدیدی منتشر شد که کشمکش میان این مرد ۳۷ ساله با دو مامور پلیس را نشان می داد.

در این ویدئو آقای استرلینگ درحالی دیده می شود که روی زمین مهار شده و در همین زمان چندین گلوله به او شلیک می شود. با این حال صدای بعضی گلوله ها بعد از چرخیدن دوربین و خارج شدن صحنه درگیری از کادر شنیده می شود.

چند ثانیه بعد یکی از ماموران درحالی که شیئی را از شلوار این مرد خارج می کند دیده می شود. این درحالی است که پیکر خونین التون استرلینگ بر زمین افتاده بود.

پلیس گفته که معلوم شده آقای استرلینگ مسلح بوده است. ماموران به این دلیل در صحنه حاضر شده بودند که کسی در تماس با شماره اضطراری ۹۱۱ گزارش داده بود که یک مرد مسلح در خیابان می گردد.

ویدئوی تازه را عبدالله مفلحی صاحب مغازه در اختیار نشریه دیلی بیست قرار داد و گفت نشان می دهد که این مرد هنگام تیر خوردن خطری را متوجه ماموران نمی کرد.

آقای استرلینگ که پنج فرزند دارد در صحنه حادثه درگذشت و ساعاتی بعد اولین ویدئو از صحنه مرگ او توسط یک رهگذر منتشر شد.

دو مامور به نام های بلین سالامونی و هووی لیک به مرخصی اجباری فرستاده شده اند.

وزارت داگستری آمریکا اعلام کرده است که تحقیقات حقوق مدنی را شروع کرده و جان بل ادواردز فرماندار لوئیزیانا خواستار آرامش شده است.

سه شنبه شب حدود ۲۰۰ نفر در محل تظاهرات کردند و روز چهارشنبه ناآرامی هایی در فیلادلفیا روی داد. حدود ۷۵ نفر در این شهر یک جاده شلوغ را بستند.

مرگ آقای استرلینگ در ادامه حوادث پرسر و صدای مرگ سیاهپوستان به دست ماموران پلیس که باعث اعتراضات و بحث در سطح ملی شده روی می دهد.

براساس گزارش‌ها، هر سال بیش از ۱۰۰۰ نفر به دست پلیس این کشور کشته می‌شوند و بیشتر کسانی که کشته شده‌اند، سیاه‌پوست هستند".

bbc news

ثبت دامنه آسایشگاه خیریه کهریزک
نویسنده: پیمان کیان. ׀ تاریخ: برچسب:حوادث پرسر و صدای مرگ سیاهپوستان,تحقیقات حقوق مدنی,ماموران پلیس,, ׀ موضوع: <-CategoryName-> ׀

الوین تافلر، جامعه‌شناس، نویسنده و آینده‌پژوه سرشناس آمریکایی، در سن ۸۸ سالگی در خانه مسکونی خود در لس‌آنجلس درگذشت. "شوک آینده" و "موج سوم" دو اثر مشهور او هستند که به فارسی نیز ترجمه شده‌اند.

آلوین تافلر در سال ۱۹۲۸ در شهر نیویورک و در یک خانواده مهاجر یهودی به دنیا آمد و در همان شهر نیز تحصیل دانشگاهی خود را به پایان رساند. اما بیشتر زندگی خود را در لس‌آنجلس گذراند و شامگاه دوشنبه ۲۷ ژوئن ۲۰۱۶ در خانه خود در همین شهر درگذشت.

ویژگی نوشته‌های الوین تافلر در پیش‌بینی‌ها و پیشگویی‌های او از آینده است؛ پیشگویی‌هایی که مواردی از آنها بعدها شکل واقعیت به‌خود گرفتند. دو اثر او به نام‌های "شوک آینده" و "موج سوم" مملو از این تحلیل‌های آینده‌نگرانه است. "جابه جایی در قدرت" و "جنگ و ضد جنگ" دو کتاب دیگر او هستند.

الوین تافلر با کتاب "شوک آینده" شهرت یافت که مدتها در لیست پرفروش‌ترین کتابهای جهان قرار داشت. "شوک آینده" را امیرحسین جهانبگلو با نام "ضربه آینده" و حشمت‌الله کامرانی با نام "شوک آینده" به فارسی ترجمه کرده‌اند.

در کتاب "شوک آینده" تافلر می‌گوید انسان دوره‌های مهمی را طی کرده که هر کدام قرنها طول کشیده و حال نیز در حال طی کردن و پایان دادن به دوره‌ای و ورود به دوره مهم‌تر و برتری است که علائم ان نیز آشکار شده است.

به گفته این نویسنده آمریکایی دوره اول از وقتی شروع شد که انسان کشاورزی را کشف و آغاز کرد. این دوره هزاران سال طول کشید بعد دوره صنعتی شروع شد که مدت چند قرن از عمر آن می‌گذرد. او می‌گوید دوره صنعتی نیز در حال پایان‌یافتن است و شاهد آغاز دوره فراصنعتی هستیم.

تافلر معتقد است در قرون گذشته معمولا تغییر و تحول در جوامع انسانی بسیار کند بوده اما در دوره سوم، یعنی دوره فراصنعتی، تغییر در تمام جامعه زیر تاثیر تغییرات سریع فن‌آوری آنقدر سریع و زیاد است که هضم و تحمل این تغییرات برای انسان بسیار مشکل است و انسان دچار مشکلات روانی خواهد شد. از این رو تافلر می‌گوید این تغییرات باید مهار و هدایت شود تا ضایعات روحی آن کم گردد.

"موج سوم" را شهیندخت خوارزمی ترجمه کرده است. خانم خوارزمی در مقدمه‌ این اثر نوشته است: در این کتاب تافلر با نگرش زیبا و قلم گویای خود، با دیدی بسیار وسیع به تحلیل گذشته، حال و آینده فن آوریهای کلیدی جهان پرداخته است. وی با مثالهای فراوان و جامع، مسائل و حوادث را به زیبایی، از زوایای مختلف و در قالب‌های متفاوت تجزیه و تحلیل و ترکیب نموده و اثری را خلق کرده که هر متفکری را وادار به تفکر و تجدید نظر در نگرش نسبت به جامعه انسانی می‌نماید.»

مترجم "موج سوم" در ادامه می‌نویسد: «تافلر به زیبائی، آینده جهان را به تصویر کشیده و مطرح کرده است که چگونه شیوه زندگی، تجارت و ارتباطات بر پایه نیازها و در چهارچوب فن آوریها تغییر خواهد کرد. بنابراین می‌توان نتیجه گرفت که ما هم اکنون سوار بر موج تکنولوژی در حال پیشروی به سوی آینده هستیم و اگر خود در این مسیر حرکت نکنیم، در سالهای آینده بازار هدف و مصرف کشورهای توسعه‌یافته قرار خواهیم گرفت و این نحوه تجارت بر ما تحمیل خواهد شد؛ بدون آنکه سود اصلی آن عاید ما شود.»

الوین تافلر علاوه بر تالیف این کتاب‌ها، فعالیت به عنوان معاون سردبیر مجله فورچون و خبرنگار این مجله در واشنگتن، استاد مهمان دانشگاه کورنل، پژوهشگر بنیاد راسل سیج و استاد موسسه پژوهش اجتماعی را در سوابق حرفه‌ای خود دارد. او در طول فعالیت خود به اخذ پنج درجه افتخاری در ادبیات و حقوق و علوم نائل آمده است.

ثبت دامنه آسایشگاه خیریه کهریزک
نویسنده: پیمان کیان. ׀ تاریخ: برچسب:الوین تافلر,جامعه‌شناس,"موج سوم" ,"شوک آینده",حشمت‌الله کامرانی,امیرحسین جهانبگلو,شهیندخت خوارزمی,, ׀ موضوع: <-CategoryName-> ׀

ژوئن ۱۸۴۰: ۱۷۶ سال پیش در چنین روزی فریدریش فروبل اولین کودکستان را در شهرک بلانکنبورگ در شرق آلمان افتتاح کرد.

فریدریش فروبل (Friedrich Frِöbel) کودکی بسیار سختی داشت. پدرش کشیش سختگیر و خشنی بود. مادرش را در یک‌سالگی از دست داد و همواره از داشتن نامادری رنج می‌برد.

نخست در شهری در نزدیکی زادگاهش دوره جنگلبانی دید. سپس در دانشگاه شهر ینا (Jena) در شرق آلمان علوم طبیعی و پس از آن اندکی فلسفه، زبان و ادبیات و حتا معدن‌شناسی خواند.

۲۳ ساله بود که به عنوان مربی در یک مدرسه نمونه در فرانکفورت استخدام و با ایده‌های مترقی پستالوتزی (Pestalozzi) برای پرورش بهتر کودکان آشنا شد.

۳۴ ساله بود که پرورشگاهی با روش‌های کودک‌پسند در آرنشتات (Arnstadt) در شرق آلمان برپا کرد و در ادامه این کار نشریه‌هایی در توضیح دیدگاه‌هایش انتشار داد و سرانجام این دیدگاه‌ها را در کتاب ماندگارش "تربیت انسان" گردآورد.

فروبل با اینکه خود فرزندی نداشت، همیشه کودکان را به گل‌هایی تشبیه می‌کرد که باید آن‌ها را در باغی پرورش داد تا ببالند و پژمرده نشوند. او برای این کار بازی و ترانه‌های کودکانه را پیشنهاد می‌کرد.

۵۸ ساله بود که سرانجام در نزدیکی محل زندگیش با پشتیبانی دو تن از دوستانش نخستین کودکستان را به نام کیندرگارتن (Kindergarten) یعنی "باغ کودکان" تاسیس کرد. هم اکنون در بیشتر زبان‌های اروپایی این واژه آلمانی یا ترجمه تحت‌اللفظی آن را برای کودکستان به کار می‌رود.

فروبل با تدوین کتاب‌های ترانه‌ها و بازی‌های کودکان توانست در مدت کوتاهی روش نوین پرورشی خود را در بیشتر ایالت‌های آلمان پیاده کند هرچند در آغاز کار با ایده‌های نوگرایانه او که مخالف سختگیری با کودکان بود، مبارزه می‌کردند و در برخی از ایالت‌های سرزمین آلمان تا سال‌ها ساخت و برپا کردن کودکستان ممنوع بود.

فریدریش فروبل در ۷۰ سالگی در مارینتال (Marienthal) در شرق آلمان درگذشت.

ثبت دامنه آسایشگاه خیریه کهریزک
نویسنده: پیمان کیان. ׀ تاریخ: برچسب:فریدریش فروبل (Friedrich Frِöbel),نخستین کودکستان جهان,کیندرگارتن (Kindergarten),"باغ کودکان" ,, ׀ موضوع: <-CategoryName-> ׀


با خاتمه شمارش آرا مشخص شده است رای دهندگان بریتانیایی به خروج کشورشان از اتحادیه اروپا رای داده اند. 48 درصد رای دهندگان به ادامه عضویت و 52 درصد به خروج از اتحادیه رای داده‌اند.واکنش های اولیه اروپائیان نسبت به نتیجه همه پرسی حاکی از ناباوری بوده است. 


نتیجه همه پرسی در بریتانیا باعث ابهام در مورد اینده اتحادیه اروپا و توانمندی اقتصادی آن نیز شده است. نرخ برابری یورو در برابر دلار آمریکا هم 3.1درصد کاهش یافته و به 1.1021 یورو در برابر یک دلار رسیده است.


نتیجه همه‌ پرسی باعث کاهشی بیش از 9 درصد در نرخ برابری پوند در برابر دلار آمریکا شده است. نرخ برابری پوند که شامگاه گذشته 1.50 در برابر دلار بود به 1.34 تنزل کرده است.


توزیع جغرافیایی آرا در سطح بریتانیا یکسان نبوده است. اکثر رای دهندگان در اسکاتلند به ماندن در اتحادیه اروپا رای داده اند در حالیکه در بقیه بریتانیا، اکثریت خواستار خروج از اتحادیه بوده اند.

نیکلا استرجن، وزیر اول اسکاتلند، گفته است که نتیجه همه پرسی نشان می دهد که "اکثر مردم کشورش" خواهان عضویت در اتحادیه اروپا هستند. برخی ناظران این اظهارات به تصمیم به برگزاری همه پرسی دیگری در مورد استقلال اسکاتلند از بریتانیا تعبیر کرده اند.بازار سهام در ژاپن کار خود را با سقوط چشمگیر آغاز کرد.


در ژاپن ارزش سهام تا هشت درصد سقوط کرد و معاملات مدتی متوقف شد.


نتیجه‌ همه‌پرسی بریتانیا به افت ارزش پوند منجر شده و ارزش پوند به زیر ۱.۴ دلار رسیده است.

بهای پوند نسبت به دلار به سطحی سقوط کرده که از سال ۱۹۸۵ بی سابقه است.

ثبت دامنه آسایشگاه خیریه کهریزک
نویسنده: پیمان کیان. ׀ تاریخ: برچسب:نتیجه‌ همه‌پرسی بریتانیا,رای دهندگان بریتانیایی,دلار آمریکا ,پوند ,اسکاتلند,, ׀ موضوع: <-CategoryName-> ׀

خانه های قابل حمل، خانه های مقوایی و تولید فلزات توسط چاپگر سه بعدی از جمله پروژه هایی است که در نمایشگاهی با موضوع زندگی پایدار در آمستردام به نمایش گذاشته شده اند. این نمایشگاه با عنوان «شهر خلاق» و با هدف آینده ای با آلودگی کمتر، در بر گیرنده ۵۰ پروژه طراحی شده توسط ۴۰۰ دانشجو، هنرمند و متخصص است.

«کاخ قابل حمل» خانه ای کوچک با مساحت ۱۸ متر مربع و سوار بر چرخ است که به یک خودرو متصل می شود. مواد به کار رفته در ساخت این خانه چوب و سقفی از جنس ورقه فولاد است.

فضای خانه شامل یک سالن پذیرایی کوچک، آشپزخانه، دستشویی، دوش و یک جای خواب دو نفره در بخش فوقانی آن است.

جلت گلاس، مدیر این پروژه می گوید: «مردم از دیدن این همه فضا در خانه ای به این کوچکی متعجب می شوند. ما در طراحی از شیشه بهره بردیم. خانه باز و بزرگ به نظر می رسد و با محیط اطراف در تعامل است.»

خانه های مقوایی یکی دیگر از طرحهای این نمایشگاه است. این خانه از ۲۴ لایه مقوا که به یکدیگر متصل شده اند ساخته شده است. عرض هر دهلیز تولید شده ۱۲۰ و ارتفاع آن ۴۰۰ سانتی متر است. جداره بیرونی خانه برای مقاومت در برابر ضربه و اشعه خورشید توسط لایه های چوب پوشانده می شوند.

اوپ شیلینگ، مدیر اجرایی این طرح می گوید: «یک دهلیز به تنهایی فضای یک خانه را دارد. حال اگر من نیاز به آشپزخانه، دستشویی و یا اتاق خواب جداگانه داشته باشم، برای هر یک از آنها یک دهلیز جداگانه را به فضای پشتی خانه اضافه می کنم. این تقریبا شبیه یک خانه کامل است که در ظرف یک هفته قابل بهره برداری است.»

قیمت تمام شده برای هر دهلیز در حدود ۳ هزار و ۵۰۰ یورو است. اضافه کردن دهلیزهای جانبی شامل دستشویی، حمام و آشپزخانه و همچنین نصب آنها در نهایت ۷۰ هزار یورو هزینه در بر خواهد داشت.

زندگی خلاق برای مجهز کردن خانه های مقوایی و قابل حمل نیازمند محصولات چاپگرهای ۳ بعدی است. یک شرکت هلندی در نمایشگاه آمستردام به این موضوع پرداخته است. این شرکت روباتی جوشکار با قابلیت حرکت در ۶ جهت را طراحی کرده که با یک نرم افزار کار می کند. لایه های فلزی جوشکاری شده روی یکدیگر قرار می گیرند و محصول نهایی را شکل می دهند.

جیجز وان در ولدن، مدیر این طرح می گوید: «چاپگرهای سه بعدی می توانند در ساخت قطعات ساختمانی کوچک کمک کنند و ما می توانیم از این نیز فراتر رویم. برای نمونه، ساخت پل یک قدم بزرگ بوسیله تکنولوژی موجود محسوب می شود. این یک نوآوری واقعی است.»

euronews

ثبت دامنه آسایشگاه خیریه کهریزک
نویسنده: پیمان کیان. ׀ تاریخ: برچسب:خانه های قابل حمل,چاپگر سه بعدی ,خانه های مقوایی ,جوشکاری,, ׀ موضوع: <-CategoryName-> ׀

یک شهروند فرانسوی که خود مخالف برقع و نقاب زنان مسلمان است تاکنون جریمه بیش از یک هزار زن دارای برقع و نقاب را به عهده گرفته است. در فرانسه افرادی که چهره‌شان را در انظار عموم بپوشانند به ۱۵۰ یورو جریمه محکوم می‌شوند.

روز ۱۱ آوریل ۲۰۱۱ در فرانسه قانون ممنوعیت پوشش چهره در اماکن عمومی به اجرا در آمد. از پنج سال پیش متخلفان به ۱۵۰ یورو جریمه نقدی محکوم می‌شوند.

بر اساس آمار رسمی فرانسه از آن زمان تا آخر سال ۲۰۱۵ در مجموع یک هزار و ۵۶۹ برگ جریمه برای زنان برقع‌پوش و نقاب‌دار صادر شده است. برخی از زنان با این که بارها جریمه شده‌اند، باز هم چهره خود را در خیابان می‌پوشانند.

در بلژیک هم از سال ۲۰۱۱ قانون ممنوعیت برقع به اجرا درآمد. در آنجا هم تاکنون شمار زیادی از زنان برقع‌پوش جریمه نقدی که بین ۱۵ تا ۲۵ یورو است را متحمل شده‌اند اما از پوشیدن این گونه حجاب نگذشته‌اند.

جریمه شمار زیادی از این زنان را در فرانسه و بلژیک یک مرد فرانسوی الجزایری‌تبار به عهده گرفته است. رشید نقاز می‌گوید، تاکنون یک هزار و ۸۹ بار جریمه زنان نقاب‌دار یا برقع‌پوش را متحمل شده و در مجموع ۲۳۵ هزار یورو جریمه و هزینه وکیل پرداخته است.

در سال ۲۰۱۴ یک زن مسلمان علیه قانون ممنوعیت پوشش چهره در فرانسه به دادگاه حقوق بشر اروپا در استراسبورگ شکایت کرد. به اعتقاد او در این قانون زنان مسلمان مورد تبعیض قرار گرفته‌اند و این مصداق بارز نقض حقوق بشر است. اما دادگاه عالی اروپایی حکم داد که این قانون حقوق بشر را نقض نمی‌کند.

شورای‌عالی روحانیون دانشگاه الازهر قاهره که بالا‌ترین مرجع مذهبی اهل سنت به شمار می‌رود نیز از تصویب قانون ممنوعیت برقع و نقاب در فرانسه حمایت کرد.

رشید نقاز می‌گوید که او هم با این گونه پوشش برای زنان مسلمان مخالف است، اما هدفش از پرداخت جریمه‌ها، پشتیبانی از حق پوشش اختیاری برای زنان است که از پایه‌ا‌ی‌ترین حقوق شهروندی به‌شمار می‌رود.

dw

ثبت دامنه آسایشگاه خیریه کهریزک
نویسنده: پیمان کیان. ׀ تاریخ: برچسب: برقع و نقاب,فرانسه,بلژیک ,دانشگاه الازهر قاهره ,ممنوعیت پوشش چهره,, ׀ موضوع: <-CategoryName-> ׀

 

هیلده کیت لی‌سیاک، گزارشگری است ۹ ساله که روزنامه و وب‌سایت خودش را دارد و در شهر کوچکی در ایالت پنسیلوانیا مردم را از خبرهای شهر آگاه می‌کند. تازه‌ترین گزارش او اما در مورد یک قتل است.شهروندان سلینزگروو Selinsgrove ، شهر کوچکی در ایالت پنسیلوانیای آمریکا، وب‌سایتی را می‌شناسند که پر است از خبرهای رنگارنگ.

این وب‌سایت " اورنج استریت نیوز" (orange Street News) نام دارد. شلیک پلیس به یک حیوان، حمله‌ای با تخم‌مرغ یا گزارش از فروشگاه‌های بسته در شهر، موضوع‌های زرد این وب‌سایت را تشکیل می‌دهند.

آنچه که خواندن مطالب بی‌آزار این وب‌سایت را برای محلی‌ها جالب‌تر می‌کند، مسوول و گزارشگر این وب‌سایت است؛ دختری تقریبا ۹ ساله به نام هیلده کیت لی‌سیاک. بزرگ‌ترها تا آغاز ماه آوریل مشکلی با خبرهای بامزه‌ی این دختر ۹ ساله نداشتند.

اما روز دوم آوریل سال ۲۰۱۶ لی‌سیاک با استناد به منابعی که نام آنها فاش نشده بود، در وب‌سایت OSN گزارش یک قتل را منتشر کرد. گزارشی که از قتل یک زن به دست شوهرش با ضربات چکش حکایت می‌کرد. گزارشگر ۹ ساله در سرعت انتشار این خبر از روزنامه معروف محلی شهرش پیشی گرفته بود.

انتقاد از گزارشگر ۹ ساله و خانوده‌اش

انتشار این گزارش سیل انتقادها را متوجه هیلده و خانواده‌اش کرد. بسیاری از خوانندگان و در حقیقت همشهریان این دختر ۹ ساله در شبکه‌های اجتماعی از جمله فیس‌بوک و یوتیوب به گزارشگر خردسال توصیه می‌کردند که به جای شرح ماجرای یک قتل با عروسک‌ها یا دوستان‌اش بازی کند.

خانواده‌ی گزارشگر خردسال هم از سیل این انتقادات در امان نماندند. چکیده انتقاد حمله‌کنندگان به هیلده و خانواده‌اش این بود که خشونت و قتل مناسب سن یک دختربچه ۹ ساله نیست.

لی‌سیاک اما در برابر این انتقادها از خود دفاع می‌کند و می‌گوید: «چیزی که من را عصبانی می‌کند این است که سن‌ام دلیلی نمی‌شود که نتوانم مقاله‌های خوب بنویسم و گزارشگر باشم.» 

 لی‌سیاک در وب‌سایت خود ویدیویی منتشر کرده است که در آن بعد از خواندن برخی از نظرهای انتقادآمیز کاربران در پاسخ می‌گوید: «می‌دانم که بعضی از شما از کاری که من انجام می‌دهم خوشتان نمی‌آید و برخی‌هایتان بهتر می‌دانید که من بنشینم و عادی رفتار کنم چون ۹ ساله هستم.»


او به منتقدان پیشنهاد می‌کند کسانی که به فعالیت او انتقاد می‌کنند، بهتر است از پای کامپیوتر بلند شوند و علیه خبرهای بدی که او درباره‌شان گزارش داده اقدامی کنند.

لی‌سیاک می‌خواهد همچنان پرونده قتل زن به دست شوهرش را دنبال کند؛ در شماره بعدی روزنامه و در وب‌سایت.

از گزارش یک تولد تا گزارش یک قتل

هیلده کیت لی‌سیاک کار نوشتن برای روزنامه را از سال ۲۰۱۴ آغاز کرد؛ روزنامه‌ای که درحقیقت تنها برای خانواده تهیه شده بود و بزرگترین داستان آن اطلاعاتی کامل در مورد تولد خواهر کوچک هیلده بود.

از آن زمان تاکنون ۹ شماره از این روزنامه منتشر شده است. به این مجموعه باید وب‌سایت روزنامه و صفحه‌ای در فیس بوک که هم‌نام این روزنامه است را افزود.

پدر هیلده که خود پیش‌تر در روزنامه‌ی "نیویورک دیلی‌نیوز" کار کرده، به دخترش در تهیه‌ و تنظیم گزارش‌ها کمک می‌کند.

هیلده از زمانی که خیلی کوچک‌تر بود پدر را در هنگام تهیه بسیاری از گزارش‌ها همراهی می‌کرد و همین رویارویی با حوادث میل به روزنامه‌نگاری را در او بیدار کرد. خواهر بزرگتر هیلده که ۱۲ ساله است، مسئول تهیه عکس و فیلم برای وب‌سایت OSN است.

dw

ثبت دامنه آسایشگاه خیریه کهریزک
نویسنده: پیمان کیان. ׀ تاریخ: برچسب:هیلده کیت لی‌سیاک,سلینزگروو Selinsgrove, , ׀ موضوع: <-CategoryName-> ׀

زیبا اما خطرناک.آتشفشان فیگو فوران می کند. این نمایی از این آتشفشان از آلوتنانگو واقع در حومه گواتمالاسیتی در کشور کواتمالاست. عکس از رویترز، خوزه دساوله

دود ناشی از بمبهای شلیک شده در مانور مشترک دریایی کره جنوبی و آمریکا در پوهانگ.

پلیس هند یک فعال تبتی را در جریان تظاهراتی به مناسبت پنجاه و هفتمین سالگرد شورش تبتی ها علیه حاکمیت چین، بازداشت می کند. این اعتراض در مقابل سفارت چین در دهلی نو برگزار شد. عکس از کاتل مک نوتون/رویترز

فوران کوه آتشفشان « تونگوراهوآ» در اکوادور.

این هم تصویری از کروکودیلی بنامShaquille در مانیل فیلیپین .در روز جشن حیات وحش در زمین 

مراسم اسکار.اجرای لیدی گاگا با ترانهTil It Happens to You در 88امین مراسم اسکار

euronews - CBS -Sputnik

ثبت دامنه آسایشگاه خیریه کهریزک
نویسنده: پیمان کیان. ׀ تاریخ: برچسب:آتشفشان ,کره جنوبی ,شورش تبتی ها,فوران کوه آتشفشان ,هند, لیدی گاگا,, ׀ موضوع: <-CategoryName-> ׀

 تصاویری از بزرگترین مسابقه سالیانه سورتمه کشی با سگ در جهان .جندی شاپور البرز

این مسابقه هر ساله با نام La Grande Odyssée Savoie در مون بلان انجام می پذیرد.30 سورتمه ران با همراهان خود هر ساله به مدت 11 روز در کوههای آلپ فرانسه به رقابت می پردازند.تصاویر ذیل مربوط به رقابتهای 2016 است.

AFP: Jean-Philippe Ksiazek

جندی شاپور البرزبهمن 94

 

ثبت دامنه آسایشگاه خیریه کهریزک
نویسنده: پیمان کیان. ׀ تاریخ: برچسب: La Grande Odyssée Savoie,سورتمه کشی,, ׀ موضوع: <-CategoryName-> ׀

اوستیا منطقه ای است که در دو طرف رشته کوه های قفقاز واقع شده. مردمان این منطقه ایرانی تبار هستند و به زبان اوستیایی یکی از زبان های ایرانی شرقی از خانواده هندواروپایی سخن می گویند. با وجود زیبایی وصف ناپذیر این منطقه و مردم خونگرم و مهمانوواز این خطه، کمتر کسی از روس ها برای استراحت به این نقطه سفر می کنند.

 در ایران نیز به غیر از کارشناسان حوزه روسیه و قفقاز، به ندرت کسی با این نام و این مردمان آشنایی دارد. کم لطفی به این منطقه در روسیه دلایل تاریخی دارد و در ایران تنها دلیل آن بی-اطلاعی از وجود چنین گوهری در همسایگی ماست. 
 

اینجا سرزمینی است که خود را ایرونی یا اِرونی می نامند و وقتی از محلی ها سوال می کنی به چه زبانی سخن می گویید، در جواب می گویند به زبان ایرونی. راستی که شنیدن این کلمه با احساسی لذت بخش همراه است. آثار باستانشناسی و اشتراکات فراوان فرهنگ این مردم با فلات ایران و آسیای مرکزی اثبات کننده نفوذ تیره های هندواروپایی و سکاها بوده است. سکاها گروهی از تیره سرمت ها هستند که توانستند نواحی گسترده ای از قفقاز شمالی یعنی دریای آزوف تا دریای مازندران را در اختیار بگیرند. سرمت ها از دید اسطوره ای پسران سلم در شاهنامه فردوسی هستند که برادر ایرانیان و تورانیان بوده اند. آلان ها در ادامهِ راه تیره های سکاها در قفقاز شمالی، کم و بیش هزار سال دوام آوردند. از دید تاریخی و باستانشناسی، سکاها، سرمت ها و آلان ها از هم جدا نبوده-اند. کوچ و زندگی کوچ نشینی بسیاری از تیره های سکاها را وادار به تغییر مکان می کند، اما در سرزمین قفقاز مرکزی همیشه گروهی ایرانی زبان به جای مانده اند.
وقتی از فرودگاه بسیار محقر اوستیای شمالی راهی شهر ولادیقفقاز شدیم، با وجود سرمای هوا و برف که در اکثر نقاط نشسته بود، روحِ شهر من را در خود گرفت و احساس نزدیکی زیادی با این مردم و این سرزمین کردم.


چشم انداز کوهستان های اطراف با لایه های برفی از همان ابتدا زیبایی این منطقه را به رخ می کشد. در این سفر دو روزه به اوستیای شمالی، فرصت را غنیمت شمردیم و یک روز کامل را در کوهستان و دره ها گذراندیم. همانطور که راهنما گفته بود، هیچ یک از دره ها و کوه ها به هم شباهت نداشتند. دره کورتاتینسک، دره داریال، دره کارمادون و دره خورشید هر یک منحصربفرد و زیبا، کو ها به رنگ قهوه ای، سرمه ای و خاکی برافراشته و سربلند، مایه افتخار مردم این منطقه هستند. روز اول را به آشنایی با شهر و دره داریال اختصاص دادیم و طعم و عطر خوراک اوستیایی را چشیدیم.
پیراشکی های اوستیا با خمیر نسبتا نازک، پهن و گرد در سراسر روسیه شهره هستند و تنوع زیادی دارند. با وجود اینکه سه نفر بیشتر نبودیم، اما سه پیراشکی تهیه شده از سیب زمینی، گوشت چرخ کرده و کلم قرمز سفارش دادیم که قاعدتا با وجود کباب گوسفندی تازه و بشقاب های پر از سبزی و پنیر محلی و پیش غذاهای دیگر بخش زیادی را همراه خود به هتل محل اقامت بردیم.
سفره این مردم رنگین و دلشان بزرگ است. راهنما بیش از ما هیجان سفارش غذاهای متنوع و آشنا کردن ما با عطر و طعم غذاها را داشت و جالب اینکه به رسم مهماننوازی شرقی ها، اجازه دست کردن در جیب را هم به ما نمی داد. تلاش ما برای نشان دادن رفتارهای توریستی و خرید از مغازه های کوچک روستایی بی ثمر بود و جالب تر اینکه وقتی به مغازه کوچکی در روستایی رفتیم و از زن سالخورده فروشنده نان خواستیم، سهم نان خود را به ما داد و وقتی فهمید که من اهل ایران هستم، بلافاصله تاکید کرد که ما از مهمان پول نمی گیریم.روز دوم سفر را به گذر از کوه و دره اختصاص دادیم. در ارتفاع 2000 متری یا بیشتر، در دمای مثبت چهار درجه بدون وزش باد، حاضر می شوی از همه چیز بگذری و چندساعتی را در سکوت و آرامش و شکوه کوه ها سپری کنی. در هنگام صرف ناهار در رستورانی شبیه به باغچه های لواسان در اتاقکی اختصاصی کنار جوی خروشان آب به رسمی زیبا در میان این مردم پی بردیم. در میان این مردم، احترام به بزرگتر و والدین هنوز به دست فراموشی سپرده نشده. انتخاب غذا را به عهده راهنما گذاشتیم. مجددا سه پیراشکی با سه طعم مختلف سفارش داد که سمبل آسمان، خورشید و زمین است. پیراشکی ها را برش زده و صفحات گرد را روی هم به شکل پلکانی قرار داد. برای هر سه کمی از چای خوش عطر محلی ریخت و گفت «جام اول را به یاد خدا می نوشیم، چون اوست که به ما سلامتی، خیر و برکت عطا کرده و در همه حال حامی و نگهدار ماست». بعد از نوشیدن چای، تکه ای از پیراشکی برداشتیم. پس از مدتی، مجددا در استکان هر یک کمی چای ریخت و گفت «جام دوم را به یاد گئورگی مقدس حامی مسکو و قفقاز می نوشیم (در فرهنگ اسلامی گئورگی همان جرجیس پیامبر است). او حامی مسافران است و با دعای او، خداوند به ما خیر و برکت عطا می کند. و در نهایت جام سوم را برای سلامتی والدین بلند کرد. راهنما برای ما توضیح داد که در قفقاز پدر و مادر از جایگاه بالایی برخوردارند و احترام به بزرگتر را از کودکی نهادینه می کنند. احترام به بزرگتر تا اندازه ای مهم است که وقتی خانواده یا دوستان دور یک میز می نشینند، اگر بزرگتر جمع بایستد، سایرین هم به احترام او می ایستند. اگر در مراسم جشن و پایکوبی، بزرگتر به وسط میدان رقص برود، جوان ترها به احترامش می ایستند تا زمانی که او اجازه نشستن بدهد.
وصف دیده ها در این سفر کوتاه بسیار است، اما دیده ها را نمی توان به روی کاغذ آورد، فقط می توان لمس و احساس کرد. آرامش در خیابان ها و در رفتار گرم مردم به راحتی به چشم می خورد. برای این مردم زندگی همیشه آرام آرزو می کنم.

 Farzaneh Shafiee

ثبت دامنه آسایشگاه خیریه کهریزک
نویسنده: پیمان کیان. ׀ تاریخ: برچسب:سفر به سرزمین ایرونیها:اوستیا ,رشته کوه های قفقاز,زبان اوستیایی,, ׀ موضوع: <-CategoryName-> ׀

استخراج بزرگترین الماس جهان در یکصد سال گذشته.جندی شاپور البرز

 الماسی به وزن ۱۱۱۱ قیراط و به بزرگی یک توپ تنیس در یکی از معادن بوتسوانا، واقع در جنوب آفریقا، استخراج شد. به نظر کارشناسان این دومین الماس بزرگی است که تا کنون استخراج شده است. کارشناسان معتقدند که تخمین ارزش واقعی این الماس تنها پس از بررسی کامل ممکن است. اما در این نکته که این الماس در شمار گرانبها‌ترین سنگ‌های قیمتی کشف شده جهان است، تردیدی وجود ندارد.

dw

 

ثبت دامنه آسایشگاه خیریه کهریزک
نویسنده: پیمان کیان. ׀ تاریخ: برچسب:الماس, الماسی به وزن ۱۱۱۱ قیراط ,, ׀ موضوع: <-CategoryName-> ׀

رهبران کشورهای عضو اتحادیه اروپا از شهروندان خود خواستند به احترام قربانیان ترورهای پاریس روز دوشنبه (۱۶ سپتامبر/ ۲۵ آبان) راس ساعت ۱۲ هرکجا که هستند یک دقیقه سکوت کنند. میلیون‌ها نفر در شهرهای فرانسه گرد‌هم آمدند تا یاد قربانیان را گرامی بدارند.

DW

 

 

ثبت دامنه آسایشگاه خیریه کهریزک
نویسنده: پیمان کیان. ׀ تاریخ: برچسب:ادای احترام به کشته شدگان حمله تروریستی در پاریس,, ׀ موضوع: <-CategoryName-> ׀

پترا لازلو، فیلمبردار تلویزیون آنلاین در مجارستان که اقدام به لگدپرانی به مهاجران در حال فرار از دست پلیس کرده بود، از کار اخراج شد.

روز گذشته و هنگامی که مهاجران در منطقۀ روشکه قصد عزیمت به سمت بوداپست را داشتند، با ممانعت پلیس روبر شدند. پترا لازلو یکی از خبرنگارانی بود که برای پوشش این درگیری به محل اعزام شده بود.

تصاویری که توسط استفان ریشتر، خبرنگار آلمانی به روی شبکه های اجتماعی منتشر شده است این فیلمبردار مجاری را در حالی نشان می دهد که با جفت پا انداختن، موجب می شود مهاجری که کودکی را نیز در آغوش دارد به زمین بیافتد.

تصاویر دیگری وی را در حالی نشان می دهد که اقدام به لگد زدن به یک دختر نوجوان مهاجر می کند که در حال فرار از دست پلیس است.

اقدام وی خشم فعالان حقوق بشر و سازمان های مدافع حقوق پناهجویان را برانگیخته است.

به نوشتۀ گاردین در صورت شکایت از پترا لازلو و محاکمۀ وی، ممکن است این فیلمبردار راست گرا به پنج سال زندان محکوم شود. پترا لازلو فیلمبردار تلویزیون آنلاین «این وان تی وی» است که گفته می شود از نظر خط مشی سیاسی به حزب راستگرای ژوبیک گرایش دارد.

مهاجرانی که در اردوگاه روشکه نگهداری می شوند در اعتراض به عدم ثبت نام توسط مسئولان مهاجرت مجارستان تلاش می کنند با ترک این اردوگاه خود را با پای پیاده از طریق بوداپست به اتریش و آلمان برسانند.

لینک خبر

ثبت دامنه آسایشگاه خیریه کهریزک
نویسنده: پیمان کیان. ׀ تاریخ: برچسب:لگدپرانی به مهاجران ,بوداپست ,فیلمبردار مجارستانی,پترا لازلو ,, ׀ موضوع: <-CategoryName-> ׀

در مراتع حومه کانبرا یک گوسفند از نژاد "مرینوس" پیدا شد که موفق شده بود سال‌ها خود را از چشم صاحب‌اش مخفی نگه دارد و پشم‌هایش چیده نشده بود. رشد سالانه پشم این نوع گوسفند تقریبا ۷ سانتیمتر است و تخمین زده می‌شود که ۷ سال از آخرین باری که پشمش چیده شده می‌گذرد که این حجم پشم برای سلامتی گوسفند خطرناک است. ۴۰ کیلو پشم پس از اصلاح این گوسفند توسط "این الکینز" قهرمان پشم‌چینی استرالیا بدست آمد.

ثبت دامنه آسایشگاه خیریه کهریزک
نویسنده: پیمان کیان. ׀ تاریخ: برچسب:پشمالو‌ترین گوسفند دنیا,یک گوسفند از نژاد "مرینوس",, ׀ موضوع: <-CategoryName-> ׀

لئونارد رابینسون، مشهور به "بتمن نیکوکار" آمریکا با پوشیدن لباس بتمن و سرزدن به بیمارستان‌ها دل بسیاری از کودکان بیمار را شاد می‌کرد. او در سن ۵۱ سالگی در حال بازگشت از یک مراسم خیریه در جریان یک سانحه رانندگی درگذشت.

لئونارد رابینسون در سال‌های گذشته با پوشیدن لباس بتمن، ابرقهرمان محبوب آمریکایی، و سر زدن به بیمارستان‌ها، مدارس و حضور در مراسم خیریه دل بسیاری کودکان را در ایالات متحده شاد کرد و لبخند به روی لب‌هایشان آورد.

آقای رابینسون ۵۱ ساله سوار بر "بت موبیل"، خودروی سیاه‌رنگی که درست به شکل خودروی بتمن درآورده بود، کودکان از همه‌جا بی‌خبر را که روی تخت بیمارستان بستری شده بودند، غافلگیر می‌کرد.

او تا سال ۲۰۱۲ با یک خودروی لامبورگینی سیاه‌رنگ تردد می‌کرد، اما اواخر همان سال بت موبیل را جایگزین آن کرد.

لئونارد رابینسون روز دوشنبه (۱۷ اوت/ ۲۶ مرداد) در حالی که سوار بر این خودرو از یک مراسم خیریه باز می‌گشت، دچار سانحه شده و جان باخت.

به گفته پلیس موتور بت موبیل در بزرگراه به ناگهان دچار نقص فنی شده و خودرو از حرکت باز ایستاده است. در همان زمان خودروی عقبی که با سرعت در حال حرکت بوده، با بت موبیل برخورد کرده است. لئونارد رابینسون در این سانحه به شدت زخمی شد و اندکی بعد جان سپرد.

بتمن، ابرقهرمانی زمینی

لئونارد رابینسون پس از مشاهده علاقه وافر پسرش به بتمن، فعالیت خود به عنوان بتمن نیکوکار را در سال ۲۰۰۱ آغاز کرد. او زمانی که لباس بتمن را به تن نداشت، از راه کار کردن در یک شرکت خدماتی کسب درآمد می‌کرد.

لئونارد رابینسون زمانی بتمن را تنها ابرقهرمان فاقد قدرت خارق‌العاده دانسته و گفته بود همین ویژگی موجب شده تا کودکان با بتمن همذات‌پنداری بیشتری داشته باشند.

او از اینکه لبخند به لب کودکان بیاورد، احساس شادمانی می‌کرد و گفته بود همواره از شنیدن این جمله از زبان والدین کودکان احساس رضایت می‌کند: «این نخستین بار در چند ماه گذشته است که پسر یا دخترم می‌خندد.»

لئونارد رابینسون به طور متوسط ۱۸ بار در سال در لباس بتمن در مراسم مختلف حضور می‌یافت و با تشویق و ترغیب کودکان به آنها علاوه بر اسباب‌بازی، امیدواری و جسارت می‌بخشید.

روزنامه "واشنگتن پست" در گزارشی مورخ سال ۲۰۱۲ نوشته بود که آقای رابینسون سالانه ۲۵ هزار دلار برای فعالیت‌هایش در قالب بتمن نیکوکار هزینه می‌کرده است.

ثبت دامنه آسایشگاه خیریه کهریزک
نویسنده: پیمان کیان. ׀ تاریخ: برچسب:بتمن، ابرقهرمانی زمینی,لئونارد رابینسون، مشهور به "بتمن نیکوکار" آمریکا, "بت موبیل",, ׀ موضوع: <-CategoryName-> ׀

رابرت پرشینگ وادلو (به انگلیسی: Robert Pershing Wadlow) (زاده فوریه ۱۹۱۸ - درگذشته ۱۵ ژوئیه ۱۹۴۰) بلندقدترین شخصی است که تاکنون از نظر پرونده پزشکی بلندقدترین بودن او در جهان اثبات شده‌است.

در زمان خود به او لقب «غول التون» (Alton Giant) داده بودند زیرا او اهل شهرک آلتون در ایالت ایلینوی آمریکا بود.

رابرت وادلو به ۲٫۷۲ متر قد و ۲۲۲٫۷۱ کیلوگرم وزن رسید و به هنگام مرگ رشد او همچنان ادامه داشت.

رشد بیش از اندازه او به خاطر پُرسازی در غده هیپوفیز او بود.

او در سن ۲۲ سالگی و در خواب درگذشت که در آن زمان ۱۹۹ کیلوگرم وزن داشت.

در حدود ۴۰ هزار نفر در تشییع جنازه او شرکت کردند و از سال ۱۹۷۵ تندیسی به اندازه واقعی بدن او، در برابر ساختمان مدرسه عالی دندان‌پزشکی ادواردزویل دانشگاه ایلینوی جنوبی بر پا شده‌است.

ثبت دامنه آسایشگاه خیریه کهریزک
نویسنده: پیمان کیان. ׀ تاریخ: برچسب:رابرت پرشینگ وادلو,بلندقدترین مرد جهان,غول التون,Alton Giant,, ׀ موضوع: <-CategoryName-> ׀

بنا بر گزارش یورونیوز ویت یدلیچکا، رئیس جمهوریِ دولتِ خودخوانده لیبرلند پیدایش یک کشور جدید را در ماه آوریل اعلام کرد، اما تدارک اعلام موجودیت لیبرلند در عرض چند سال اخیر در جریان بوده است. کشوری که تقریبا بدون مقررات است و در مقابل، آزادی های گسترده ای دارد.

ویت یدلیچکا، رئیس جمهوری کشور خودخوانده لیبرلند می گوید: «ما مدرک رسمی داریم. اعلامیه موجودیت داریم: سندی است که می توانید آن را بر روی اینترنت بیابید. همچنین یک نسخه اصلی آن هم همراه من است. استفاده از آن را از هنگامی که حسابمان را بر روی سایت پیپال درست کردیم، شروع کردیم. ما همچنین وجود یک سازمان بدون سوددهی در جمهوری چک را اعلام کردیم که حدود پنج سال پیش ایجاد شده است و هدف اصلی آن گسترش آزادی در سراسر جهان است.»

هدف اصلی این سیاستمدار ۳۱ ساله اهل جمهوری چک، ایجاد کشوری براساس آزادی است: جایی که پرداخت مالیات اختیاری است و حداقل مدیریت دولتی وجود دارد.

لیبرلند کجاست؟

لیبرلند یک سرزمین کوچک و بین کرواسی و صربستان، و در کنار رود دانوب است. از زمان جنگ در جمهوری یوگسلاوی سابق در اوایل دهه ۹۰ میلادی، هیچ کشوری این منطقه کوچک را رسما به عنوان بخشی از خاک خود به رسمیت نشناخته است.

برای رفتن به لیبرلند، یورونیوز رئیس جمهور این کشور خودخوانده را در هواپیمایی کرایه شده توسط شرکت هواپیمایی «ایرلیبرلند» همراهی کرده است.

یدلیچکا ۵ سال در سیاست منطقه ای فعال بوده است. او از آنچه مقررات زیاد حکومتی و اروپایی می نامد، به ستوه آمده است. مقرراتی که به گفته او ۱۶۰ هزار صفحه را شامل می شود. در نتیجه او پس از آنکه از یکی ازدوستان خود در مورد این سرزمین بدون صاحب شنید، لیبرلند را پایه گذاری کرد.
در این هواپیما شهروندان بالقوه لیبرلند و سرمایه گذاران حضور دارند.

اما به جای فرود در لیبرلند، یدلیچکا به فرودگاه اوسییِک در کرواسی می رسد و بعد از آن به ساحل دانوب در صربستان می رود. برنامه او این است که از آنجا سوار بر قایق و همراه با شهروندان جدید لیبرلند که به اصطلاح سُفرای آن هستند، به این سرزمین برود. حتی یک گروه صلیب سرخ لیبرلند هم وجود دارد.

اما آیا لیبرلند می تواند واقعا تبدیل به بهشت مالیاتی شود یا این تنها یک حیله سیاسی محکوم به شکست است؟

تخمین زده می شود که حدود ۴۰۰ منطقه خودخوانده در سراسر جهان وجود دارند. پیر لویی بواتل یک تاجر فرانسوی است. او در لیبرلند سرمایه گذاری کرده و معتقد است که لیبرلند یک خرده کشور نیست.

او می گوید: «بیشتر خرده کشورها توسط گروه کوچکی از افراد ساخته شده اند، گاه تنها یک نفر در منطقه ای بسیار کوچک همراه با یک خانه و یک باغ حضور دارد. برخی دیگر از خرده کشورها هستند که ادعا می کنند که مثلا ملکی در فضا دارند. در حالی که مساحت لیبرلند ۷۰۰ هکتار است که سه برابر مساحت موناکو است. در نتیجه کاملا این امکان وجود دارد که در آن اسکان پیدا کنید، زیرساختها و ساختمانهایی بسازید و شرکتها و خدمات و بسیاری چیزهای دیگر در آن تاسیس کنید.»

اما برای ساختن یک کشور شما باید ابتدا در آن مستقر شوید. امری که پیچیده است بویژه که برخی از مناطق دو طرف رودخانه دانوب برای دهه ها مورد مناقشه بین کرواسی و صربستان بوده اند.

ویت یدلیچکا اصرار دارد که آنچه او انجام داده قانونی بوده است و ساختن لیبرلند منجر به رفاه و شکوفایی منطقه خواهد شد.

ویت یدلیچکا می گوید: «بنابر قانون بین المللی آنچه یک ملت برای تبدیل شدن به یک کشور نیاز دارد یک قلمرو است و ما یک قلمرو داریم. این کاملا قانونی است که قلمرویی را که هیچ کشوری بر آن ادعای مالکیت ندارد، تصرف کنید و این همان اتفاقی است که رسما در منطقه گورنیا سیگا روی داده بود. این قلمرو بین صربستان و کرواسی است و هیچ کدام از آنها در ۲۴ سال اخیر بر آن ادعای مالکیت نکرده اند.»

اما در چند هفته اخیر تعداد روزافزونی از نیروهای پلیس کرواسی در رود دانوب و سواحل آن حضور دارند و به همین دلیل ناخدای قایق که صرب است جهت قایق او را بر می گرداند. این نزدیکترین حدی است که یدلیچکا و پیروانش فعلا می توانند به لیبرلند نزدیک شوند.

یدلیچکا همچنان مصمم است و می گوید از طریق مجاری دیپلماتیک با دولت کرواسی در تماس است.

پدر و پایه گذار لیبرلند در عزم خود در متقاعد کردن رسانه ها و دیگران مصر به نظر می رسد. او می گوید لیبرلند یک شوخی مجازی نیست بلکه یک پروژه واقعی برای ساختن یک آرمانشهر مدرن است.

ویت یدلیچکا می گوید: «واقع گرایانه فکر می کنم که هیچ چیز اکنون نمی تواند لیبرلند را متوقف کند زیرا همچنان اراده ۴۰، ۵۰، ۳۰۰ هزار نفر که می خواهند کشوری درست کنند، وجود دارد و ما یک ایمان مشترک داریم، به این معنا که همه ما یا بیشتر کسانی که برای شهروندی لیبرلند ثبت نام کرده ایم اعتقاد داریم که حکومت باید حداقلی باشد. تنها باید به امور بسیار اساسی بپردازد. ما اکنون با پلیس کرواسی مشکل داریم، اما این اکنون تنها مانعی است که ما را از درست کردن یک کشور جدید باز می دارد. هر وقت آنها به ما اجازه ورود بدهند ما سپس می توانیم کشور را درست کنیم.»

اما وقتی ساکنان لیبرلند می خواهند در ساحل کشورشان پیاده شوند آنها بازخواست و بازداشت می شوند. این اتفاق یک روز پس از سفر یدلیچکا با قایق رخ داد.

دولت کرواسی که در ابتدا لیبرلند را به عنوان شوخی مجازی نادیده گرفته بود اینک رسما اعلام کرده است که منطقه مورد نظر، منطقه ای بدون صاحب نیست. دولت کرواسی می گوید که پلیس این کشور به گشت زنی در این منطقه تا زمان دستیابی به توافقی بین صربستان و کرواسی بر سر مناطق مرزی مورد مناقشه پس از فروپاشی یوگسلاوی ادامه می دهد.

کسانی که دستگیر شدند به گروهی به نام «موسسه شهرک سازی لیبرلند» تعلق دارند که توسط نیکلاس نیکولایسن مدیریت می شود.

نیکلاس نیکولایسن، کارآفرین در زمینه فناوری اطلاعات و پولهای مجازی، می گوید که نیروهای کرواسی غیرقانونی رفتار می کنند. او می گوید لیبرلند به واقعیت خواهد پیوست. آنها دارای پول و نیروی انسانی هستند اما هیچ گونه سرمایه گذاری بدون خطر نیست.

نیکلاس نیکولایسن، رئیس “موسسه شهرک سازی لیبرلند” می گوید: «“موسسه شهرکسازی لیبرلند” از طریق اهدای پول توسط یک گروه سرمایه گذاری به نام “شرکت شهرک سازی لیبرلند” مورد حمایت مالی قرار می گیرد. این یک شرکت سهامی به ثبت رسیده در لیبرلند است و با سرمایه گذاری در شرکت، شما صاحب ملک واقعی در لیبرلند می شوید. اگر این پروژه موفق شود این یک سرمایه گذاری بسیار خوب خواهد بود. با این حال، این یک پروژه بسیار پرخطر است و هر کسی که به شکل مالی در آن شریک می شود مطمئنا باید بداند که هیچ ضمانتی برای اینکه ما خواهیم توانست استقلال لیبرلند را بدست بیاوریم، وجود ندارد.»

ویت یدلیچکا می گوید: «ما تنها نمی خواهیم یک گریزگاه مالیاتی درست کنیم بلکه می خواهیم یک بهشت مالیاتی درست کنیم. دلیل اصلی این کار این است که تعداد زیادی جهنم مالیاتی این روزها در سراسر جهان وجود دارد. مردم بیشتر از ۶۰ یا ۷۰ درصد آنچه بدست می آورند را به دولتها می دهند و ما واقعا فکر می کنیم که باید رقابت بیشتری برای وجود کشورهایی مانند هنگ کنگ، لیختنشتاین و یا موناکو باشد تا جهان آزادتر باشد و مردم بتوانند موفق تر باشند.»

در حالی که استقلال لیبرلند در هاله ای از ابهام قرار دارد، یدلیچکا تابعیتهای جدید اعطا می کند. تنها معیار برای تبعه شدن این است که شما نمی توانید کمونیست، نازی و یا دارای سابقه جنایی باشید. کمکهای مالی هم می تواند به کسب تابعیت کمک کند.

هنگام اعطای تابعیت ویت یدلیچکا، رئیس جمهوری لیبرلند از شهروندان آینده این کشور خودخوانده می پرسد: آیا سوگند یاد می کنید که اموال سایر مردم را از طریق اجبار حکومتی غصب نکنید؟

یدلیچکا می گوید لیبرلند اکنون حدود ۳۰ هزار تبعه دارند.

آنها همچنین دارای قانون اساسی، پرچم و سرود ملی هستند و اکنون تنها به یک قلمرو نیاز دارند.

 

 

ثبت دامنه آسایشگاه خیریه کهریزک
نویسنده: پیمان کیان. ׀ تاریخ: برچسب:لیبرلند کجاست,کرواسی,صربستان,جمهوری یوگسلاوی سابق , رود دانوب ,, ׀ موضوع: <-CategoryName-> ׀

سقوط هواپیمای آهنگساز فیلم تایتانیک،جیمز هورنر

جیمز هورنر، آهنگساز فیلم مشهور تایتانیک در حادثه هوایی کشته شد. او روز سه شنبه (۲۳ژوئن/۲ تیر) با هواپیمای شخصی‌اش بر فراز منطقه سانتاباربارا در کالیفرنیا سقوط کرد. خلبانی هواپیما را خود او برعهده داشت. جیمز هورنربرای ساختن ترانه فیلم تایتانیک با صدای سلین دیون و موسیقی متن آن برنده دو جایزه اسکار شد. او برای بیش از ۱۰۰ فیلم از جمله آواتار، ذهن زیبا، شجاع دل و آپولوی ۱۳ نیز موسیقی متن ساخت.

"تعظیم" شرکت اپل در برابر تیلور سویفت

تیلور سویفت، خواننده آمریکایی روز یک‌شنبه (۳۱ خرداد/ ۲۱ ژوئن) در وبلاگ خود تصمیم شرکت اپل برای نپرداختن دستمزد به هنرمندان در طول دوره آزمایشی راه‌اندازی اپل موزیک را "تکان‌دهنده و ناامیدکننده" خواند و اعلام کرد آلبوم آخر خود با عنوان "۱۹۸۴" را از سرویس جدید اپل خارج می‌کند. تنها ۱۷ ساعت پس از این اعتراض شرکت اپل از تصمیم خود منصرف شد.

فرار قاچاقچی خطرناک مکزیکی از زندان

خواکین گوسمان، یکی از سرکرده‌گان خطرناک باندهای قاچاق مواد مخدر در مکزیک برای دومین بار موفق به فرار از زندان فوق‌امنیتی مکزیکو سیتی شد. وی که با لقب "ال پاچو" شناخته می‌شود، ۱۴ سال پیش نیز توانسته بود از زندان فرار کند. مأموران مبارزه با مواد مخدر مکزیک و آمریکا سال گذشته توانستند او را دستگیر کنند. گوسمان یکی از خطرناکترین تبهکاران جهان است.

فرارنخست‌وزیر صربستان از دست حاضران خشمگین

الکساندر ووچیچ، نخست‌وزیر صربستان، در مراسم بیستمین سالگرد کشتار سربرنیتسا مورد حمله انبوه جمعیت قرار گرفت و وادار به ترک محل شد. در این مراسم که در شرق بوسنی برگزار شده بود، حاضران خشمگین به سوی او سنگ و بطری پرتاب کردند. طبق گزارش‌ها یکی از سنگ‌ها به صورت ووچیچ برخورد کرده و موجب شکسته شدن عینک وی شده است. در قتل‌عام سربرنیتسا بیش از ۸ هزار مرد و پسر جوان قربانی شدند.

ثبت دامنه آسایشگاه خیریه کهریزک
نویسنده: پیمان کیان. ׀ تاریخ: برچسب:مرگ جیمز هورنر,مرگ آهنگساز فیلم تایتانیک, آواتار,ذهن زیبا,شجاع دل,بوسنی, سالگرد کشتار سربرنیتسا ,فرارنخست‌وزیر صربستان,آپولوی ۱۳,مأموران مبارزه با مواد مخدر مکزیک,باندهای قاچاق مواد مخدر,خواکین گوسمان,شرکت اپل,تیلور سویفت,, ׀ موضوع: <-CategoryName-> ׀

عمر شریف و ابتلا به آلزایمر

طرفدارانش بازی او را در فیلم "دکتر ژیواگو" و "لورنس عربستان" برای همیشه به یاد خواهند داشت، اما خود او خاطرات گذشته را به دست فراموشی سپرده است. عمر شریف، هنرپیشه مشهور مصری به گفته پسرش به بیماری آلزایمر مبتلا شده است. این ستاره هالیوودی از سه سال پیش با این بیماری درگیر بوده و آنطور که فرزندش می‌گوید، برای نمونه نمی‌تواند به خاطر بیاورد که زمانی جزو ستارگان بزرگ دنیای سینما بوده است.

 70سالگی پریسیلا پریسلی

پریسیلا پریسلی، همسر سابق الویس پریسلی روز ۲۴ مه تولد ۷۰ سالگی‌اش را جشن گرفت. او تنها زنی بود که سلطان فقید راک اند رول به همسری اختیار کرد، هر چند ازدواج پر فراز و نشیب این دو تنها شش سال دوام یافت و سر انجام از یکدیگر جدا شدند. الویس پریسلی در سال ۱۹۷۷ درگذشت. 

فروش "نورلند"

مزرعه معروف مایکل جکسون به نام "نورلند" به فروش گذاشته شده است. قیمتی که برای این مزرعه یازده کیلومتر مربعی در نظر گرفته شده، ۱۰۰ میلیون دلار است. این ملک در سانتاباربارا در ایالت کالیفرنیا واقع شده و دارای یک سالن سینما، پارک تفریحی، باغ وحش و شهربازی است. مایکل جکسون از سال ۱۹۸۸ تا ۲۰۰۵ در این مزرعه سکونت داشت.

۸۵ سالگی کابوی خستگی‌ناپذیر

کلینت ایستوود، از جمله چهره‌های هالیوودی به شمار می‌رود که هم در برابر و هم در پشت دوربین موفق بودند. او در مقام هنرپیشه‌ در فیلم‌های متعددی به ویژه فیلم‌های درخشان وسترن نقش ایفا کرد و در مقام کارگردان نیز موفق به کسب جوایز مختلفی از جمله اسکار شد. او روز ۳۱ مه تولد ۸۵ سالگی‌اش را جشن گرفت.

dw

ثبت دامنه آسایشگاه خیریه کهریزک
نویسنده: پیمان کیان. ׀ تاریخ: برچسب:جام جهان نما,عمر شریف,پریسیلا پریسلی, الویس پریسلی,مزرعه معروف مایکل جکسون,کلینت ایستوود,, ׀ موضوع: <-CategoryName-> ׀

۶۰ سالگی دوناتلا ورساچه

دوناتلا ورساچه، طراح سرشناس مد، ۶۰ ساله شد. امروزه برند ورساچه یکی از برندهای مشهور و لوکس دنیای مد به شمار می‌رود. نام دوناتلا ورساچه افزون بر شهرت در دنیای مد به دلیل جراحی‌های زیبایی که انجام داده، بر سر زبان‌هاست. وی از سال ۱۹۹۷ طراح اصلی ورساچه و مدیر این خانه مد است.

۴۵  سالگی اما تورمن

اما تورمن ۴۵ ساله شد. این هنرپیشه آمریکایی بیش از همه با بازی در فیلم "داستان‌های عامه‌پسند" به کارگردانی کوئنتین تارانتینو به شهرت جهانی رسید. این فیلم در سال ۱۹۹۴ به روی پرده رفت.

صدرنشینی ابرقهرمان‌ها

فیلم "انتقام‌جویان: عصر اولتران" پس از اکران در سینماهای آمریکا و کانادا به صدرنشینی چندین هفته‌ای فیلم "سریع و آتشین ۷" پایان داد. این فیلم یازدهمین فیلم در دنیای سینمایی مارول است که بر اساس شخصیت‌های کتاب‌های مصور "مارول کمکیس" ساخته شده‌اند. تخمین زده می‌شود که فیلم "انتقام‌جویان: عصر اولتران" در آمریکا و کانادا در نخستین آخر هفته نمایش خود ۱۸۸ میلیون دلار فروش داشته است. 

آلبوم جدید آدل در راه است

آلبوم جدید آدل، خواننده بریتانیایی، پاییز امسال منتشر می‌شود. او پس از تولد پسرش که حالا دو سال دارد، مدتی از دنیای موسیقی کناره گرفته بود، اما هم اینک با انتشار سومین آلبومش قصد بازگشت دارد.

جرج کلونی در ماراتن

جرج کلونی، ستاره ۵۳ ساله هالیوود از حضورش در ماراتن سال آینده لندن خبر داده است. ظاهرا دویدن کلونی در این ماراتن به باختش در یک شرط بندی با کریستی ترلینگتون، سوپرمدل سرشناس برمی‌گردد. ماراتن لندن ۲۴ آوریل ۲۰۱۶ برگزار می‌شود.

۴۰ سالگی بکام

دیوید بکام، فوتبالیست مشهور انگلیسی روز شنبه (۲ مه / ۱۲ اردیبهشت) تولد ۴۰ سالگی‌اش را در میان جمعی از دوستان و اعضای خانواده‌اش جشن گرفت. جشن تولد این ستاره ثروتمند در یکی از هتل‌های لوکس مراکش برگزار شد. اعضای سابق گروه "اسپایس گرلز" نیز که ویکتوریا، همسر بکام زمانی آنها را همراهی می‌کرد، از جمله دعوت‌شدگان به این جشن بودند.

 

ثبت دامنه آسایشگاه خیریه کهریزک
نویسنده: پیمان کیان. ׀ تاریخ: برچسب:جام جهان نما,دیوید بکام,جرج کلونی, آدل ,فیلم , ׀ موضوع: <-CategoryName-> ׀

عضو جدید خانواده سلطنتی بریتانیا

کیت میدلتون، همسر شاهزاده ویلیام صبح شنبه (۲ مه/ ۱۲ اردیبهشت) در بیمارستان سنت ماری لندن بستری شد و ساعت ۹ و ۳۴ دقیقه‌ یک دختر به وزن ۳۷۱۴ گرم به دنیا آورد. این نوزاد پس از شاهزاده جرج پنجمین نتیجه‌ی ملکه‌ی الیزابت (۸۹ ساله) و دومین نوه‌ی فرزندش شاهزاده چارلز است.

زندگی و مرگ شگفت‌آور کاوشگر عطارد

"مسنجر" نخستین کاوشگری بود که نزدیکترین سیاره منظومه شمسی به خورشید را با گردش به دور آن بررسی کرد. این کاوشگر در مجموع حدود ۲۵۰ هزار عکس به زمین مخابره کرد؛ صد برابر بیشتر از آن چیزی که پیش‌بینی شده بود. مأموریت مسنجر سی‌ام آوریل، دهم اردیبهشت‌ماه به پایان رسید. سوخت این کاوشگر جان سخت به پایان رسیده. مسنجر تسلیم جاذبه عطارد خواهد شد و با سقوط روی آن در هم خواهد شکست. 

وضعیت دشوار زلزله‌زدگان در مناطق دورافتاده نپال

شمار قربانیان زلزله نپال تا بامداد جمعه (اول مه/ ۱۱ اردیبهشت) به بیش از ۶۲۰۰ نفر رسید. مرکز مدیریت بحران نپال شمار مجروحان این حادثه را حدود ۱۴ هزار نفر اعلام کرد. شهرها و روستاهای اطراف مرکز زلزله به شدت تخریب شده‌اند و بازماندگان این حادثه در وضعیتی اسف‌بار به سر می‌برند. سازمان ملل متحد نیز تخمین زده که دو میلیون و ۸۰۰ هزار نفر در این کشور بی‌خانمان شده‌اند.

"احتمال وقوع یک انقلاب پزشکی"

پژوهشگران برای نخستین بار واکسنی موثر علیه مالاریا را روی انسان آزمودند. این واکسن به احتمال در سال جاری مجوز تولید انبوه خواهد گرفت. بر اساس آمار سازمان بهداشت جهانی، ۳/۳ میلیارد نفر در مناطقی زندگی می‌کنند که در آنها خطر ابتلا به مالاریا بالاست. هر سال نزدیک به ۶۰۰ هزار نفر (۹۵ درصد در آفریقا) در پی ابتلا به این بیماری جان می‌دهند. 

ثبت دامنه آسایشگاه خیریه کهریزک
نویسنده: پیمان کیان. ׀ تاریخ: برچسب:عضو جدید خانواده سلطنتی بریتانیا,زندگی و مرگ شگفت‌آور کاوشگر عطارد,"احتمال وقوع یک انقلاب پزشکی",وضعیت دشوار زلزله‌زدگان در مناطق دورافتاده نپال,, ׀ موضوع: <-CategoryName-> ׀

اغلب رهبران سیاسی ترکیه بر این باورند که در سال‌های جنگ،‌ نه تنها اقوام ارمنی، بلکه ترک‌ها هم قربانی‌ناآرامی‌ها و درگیری‌های خونین آن دوران شده‌اند. تا کنون ۲۰ کشور جهان، این جنایت انسانی را به عنوان "نسل‌کشی" به رسمیت شناخته‌اند.سران دولت عثمانی سرانجام در ۲۷ مه ۱۹۱۵، حدود یک ماه پس از قتل‌عام نخبگان و اجرای طرح جداسازی "مردان قوی و سالم" از خانواده‌های خود، دستور تبعید و کوچ اجباری ارمنیان به موصل و سوریه را به مرحله‌ی اجرا گذاشتند.ماموران دولت، ساکنان شهرها و روستاهای ارمنی‌نشین را به بهانه‌ی "حفظ جان کسانی که در منطقه‌های جنگی زندگی می‌کردند"،‌بدون آذوقه و وسایل لازم به کوچ واداشتند.بسیاری از این رانده‌شدگان از خانه و کاشانه که بیشتر از زنان، کودکان و مردان سالخورده تشکیل می‌شدند، در راه رسیدن به صحرای مرکزی سوریه در نزدیکی استان دیرالزور، در اثر گرسنگی، تشنگی و گرمای طاقت‌فرسا از بین رفتند.ماموران عثمانی و "ترکان جوان" در این مسیر، هر گونه مقاومت را با گلوله‌ پاسخ می‌دادند، مردان معترض را به‌شکلی فجیع می‌کشتند و به زنان و دختران جوان تجاوز می‌کردند.

با آن که تاریخ‌نگاران بی‌طرف تا کنون با تکیه بر پژوهش‌های همه‌سویه‌ی معتبر، نسل‌کشی ارمنیان به امر ترکان عثمانی و بر اساس طرحی از پیش‌تعیین‌شده را به ثبوت ‌رسانده‌اند، دولت ترکیه با وجود عدم انکار وقوع چنین واقعه‌ای، از به رسمیت شمردن آن به عنوان "نسل‌کشی" سرباز می‌زند و اجرای برنامه‌ریزی‌شده‌ی کشتار گروهی ارامنه را زیر سئوال می‌برد.

هنری مورگن تاو، سفیر وقت آمریکا در عثمانی که به‌طور مستمر جریان این "نسل‌کشی" را به دولت خود گزارش می‌کرد، در باره‌ی رفتار وحشیانه‌ی ماموران با رانده‌شدگان ارمنی در دفتر خاطرات خود می‌نویسد: «من اصلا به جزییات فجیع این حادثه نپرداختم. چون جزییات این جنون سادیستی بربرمنشانه که زنان و مردان ارمنی قربانی آن شدند، هرگز نمی‌تواند در آمریکا منتشر شود.»

پارلمان اروپا در ۱۸ ژوئن ۱۹۸۷ بیانیه‌ی مشابهی در این زمینه صادر کرد و از کشور ترکیه خواست با به‌رسمیت‌شناختن این تراژدی بزرگ (اصطلاحی که ترکیه در مورد قتل‌عام ارامنه به‌کار می‌برد) به عنوان نسل‌کشی، زمینه‌ی آشتی با ارمنستان را فراهم آورد. این خواست در بیانیه‌ی ۲۸ فوریه ۲۰۰۲ پارلمان اروپا یک بار دیگر تکرار شده است.

یادروز این جنایت وحشیانه

به تمامی هم وطنانگرامی ارمنی  تسلیت باد.

 راهپیمایی مقابل سفارت ترکیه در تهران

dw

ثبت دامنه آسایشگاه خیریه کهریزک
نویسنده: پیمان کیان. ׀ تاریخ: برچسب:تصاویر تاریخی "نسل‌کشی" ارامنه ,, ׀ موضوع: <-CategoryName-> ׀

آیا تولید تلویزیون سونی متوقف می‌شود؟

گفته می‌شود، بخش تلویزیون‌سازی کنسرن سونی سودده نیست، اما کازوئو هیرایی، رئیس سونی، همواره از این بخش حمایت کرده است. او حال می‌گوید، فروختن یا بستن یک بخش یا همکاری با دیگر تولیدکنندگان از گزینه‌های هر مدیر برای چابک‌سازی مجموعه تحت مدیریت‌اش است. این موضع‌گیری به اعتقاد ناظران می‌تواند به معنای تغییر سیاست در رأس این غول تکنولوژیک ژاپن باشد. (تصویر از سال ۱۹۶۳؛ کوچکترین تلویزیون دنیا ساخت سونی)

مرگ "پیرزن ۱۷ ساله"

هیلی اوکینز، دختر ۱۷ ساله بریتانیایی (تصویر) که بدنی به فرتوتی زنی ۱۰۰ ساله داشت، درگذشت. اوکینز به بیماری ژنتیکی بسیار نادر "پروگریا" (پیری زودرس) مبتلا بود که در آن جسم فرد ۸ برابر سریع‌تر از حالت طبیعی پیر می‌شود. بنا بر اعلام "بنیاد پژوهش پروگریا" در دنیا ۱۲۴ مبتلا به این بیماری وجود دارد. شناخته‌شده‌ترین مبتلا به پروگریا هیلی اوکینز بود که از کودکی با اعلام ابتلا به این بیماری به شهرت رسید. 

کپی غارنگاه‌های شووه در معرض دید عموم

امکان بازدید از دیوارنگاره‌های تاریخی "شووه" برای همگان فراهم شد. صخره‌نگاره‌های غار شووه در جنوب فرانسه که قدمت کهن‌ترین آنها بین ۳۵ تا ۳۲ هزار سال برآورد می‌شود، در سال ۱۹۹۴ کشف شدند. برای حفظ نگاره‌ها از ابتدا به عموم اجازه بازدید داده نشد. حال کپی این غار آماده شده است. دانشمندان حتی بویی شبیه به غار شووه را هم تولید و در فضا منتشر کرده‌اند تا حس حضور در غار بیشتر به بازدیدکننده منتقل شود. 

نگرانی از پیام احتمالی دلفین‌ها در ژاپن

در سواحل شمالی ژاپن حدود ۱۵۰ دلفین به خشکی زده‌اند. در حالی که امدادگران برای بازگرداندن این حیوانات به آب تلاش می‌کنند، نگرانی‌هایی از وقوع بلایی طبیعی وجود دارد. یک هفته پیش از زلزله و تسونامی بزرگ سال ۲۰۱۱ که به فاجعه اتمی فوکوشیما انجامید هم ۵۰ دلفین در همین منطقه به خشکی آمده بودند. 

جوان‌ترین میلیاردر خودساخته زن

الیزابت هولمز به خاطر کشفیات بدیع در عرصه‌های مختلف با چهره‌هایی چون استیو جابز، پایه‌گذار کنسرن اپل، مقایسه می‌شود. این زن ۳۱ ساله که در جمع ۱۰۰ چهره برتر مجله "تایم" در سال جاری میلادی دیده می‌شود، روشی یافته که در آن برای آزمایش خون نیازی به تحمل درد سرنگ نیست. هولمز می‌گوید در خانه تلویزیون هم ندارد، چون عملا تمام وقت خود را به کار در دفترش مشغول است. 

اثبات چگونگی مرگ کهکشان‌های بزرگ

ستاره‌شناسان با کمک داده‌های تلسکوپ فضایی هابل و "رصدخانه جنوبی اروپا" (ESO) برای نخستین بار در تاریخ بشر به مدارک مستدلی در مورد مرگ کهکشان‌های غول‌پیکر دست یافتند. بر این اساس، روند مرگ ستاره‌های موجود در این کهکشان‌ها از مرکز کهکشان آغاز می‌شود و به سمت خارج تسری می‌یابد. اثبات این نظریه به فهم شکل ظاهری جهان کمک مؤثری می‌کند. 

 25سالگی "چشم جهان"

در ۲۴ آوریل ۱۹۹۰ (۴ اردیبهشت ۱۳۶۹) فضاپیمای"دیسکاوری" تلسکوپ هابل را از پایگاه فضایی "جان اف کندی" آمریکا به فضا برد. برای همه روشن بود که در صورت موفقیت این مأموریت چشم بشر به گوشه‌های ناپیدای جهان باز می‌شود. تصاویر شگفتی‌آور تلسکوپ هابل از فضا در طول ۲۵ سال گذشته میلیون‌ها انسان را به ستاره‌شناسی و فضانوردی علاقه‌مند کرده است. 

dw

ثبت دامنه آسایشگاه خیریه کهریزک
نویسنده: پیمان کیان. ׀ تاریخ: برچسب:جام جهان نما,دیوارنگاره‌های تاریخی "شووه" ,بیماری ژنتیکی بسیار نادر "پروگریا" ,جوان‌ترین میلیاردر خودساخته زن, 25سالگی "چشم جهان",مرگ کهکشان‌ها,تلویزیون سونی,, ׀ موضوع: <-CategoryName-> ׀

عشایر سیستان و بلوچستان

کوچ بهاره عشایر سیستان و بلوچستان با جمعیتی بیش از ۱۸ هزار و ۹۸۴ خانوار و با داشتن حدود ۹۰۰ هزار راس دام به مراتع سرسبز استان و خارج از این استان آغاز شد. 

برداشت کرفس

برداشت هشت هزار و ۴۰۰ تن محصول کرفس از ۱۲۰ هکتار سطح زیر کشت در شهرستان طارم جهت تامین نیاز استان زنجان، صدور به سایر استان‌ها و کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس آغاز شده است. 

تانک آینده

رونمایی از تجهیزات جدید نیروی زمینی ارتش 


روز عطار نیشابوری

بیست و پنجم فروردین (۱۲ آوریل) روز بزرگداشت عطار نیشابوری بود. فریدالدین ابوحامد محمد بن ابوبکر ابراهیم بن اسحاق عطار کدکنی نیشابوری مشهور به عطّار نیشابوری (زادهٔ ۵۴۰ در کدکن – درگذشتهٔ ۶۱۸ هجری قمری در شادیاخ نیشابور) یکی از عارفان و شاعران پرآوازه ادبیات فارسی در پایان سدهٔ ششم و آغاز سدهٔ هفتم است. 

dw

ثبت دامنه آسایشگاه خیریه کهریزک
نویسنده: پیمان کیان. ׀ تاریخ: برچسب:روز عطار نیشابوری,تانک آینده فلاق,برداشت کرفس,شهرستان طارم,عشایر سیستان و بلوچستان,, ׀ موضوع: <-CategoryName-> ׀

ارسطو

ارسطو در سال ۳۸۴ پيش از ميلاد در مقدونيه متولد شد و در سال ۳۲۲ پيش از ميلاد درگذشت. به عقیده‌ی ارسطو مردم باید برای جلوگیری از سرنگونی خشونت‌آمیز حکومت در بالاترین پله‌ی فرهنگی نیز حتی‌المقدور تحت حکومت اکثریتی از نجیب‌زادگان قرار گیرند. ارسطو نام این صورت دولتی را «پولیتیا» می‌گذارد. او این حکومت را بهترین حکومت برای همه مردم در همه‌ی پله‌های فرهنگی می‌داند. 

ژولیوس سزار

ژولیوس سزار یا قیصر یکصد سال پیش از میلاد به دنیا آمد. او رهبر نامدار سیاسی و نظامی جمهوری روم بود. او ۴۴ سال پیش از میلاد درگذشت. دو سال پس از مرگ ژولیوس سزار، سنای روم او را یکی از خدایان روم شناخت. اونیز از مشهورترین افراد چپ‌دست تاریخ است.

لئوناردو داوينچى

لئوناردو داوينچى نه تنها يک هنرمند برجسته، بلكه همچنين يک نابغه و دانشمند بزرگ در تمامى رشته‌هاى دانش و فن دوره رنسانس بود. دوران زندگى این هنرمند چپ‌دست به عنوان يک نقاش، بسيار درخشان بود، اگر چه او تنها تصاوير اندكى را به پايان رساند. علاقه او به انجام آزمايش‌هاى علمى در بسیاری از موارد وقتى براى كارهاى ديگر برايش باقى نمی‌گذاشت.

لودویگ فان بتهوون

لودویگ فان بتهوون روز ۱۷ دسامبر سال ۱۷۷۰ در شهر بن به دنیا آمد. پدرش دیوانه‌وار عاشق موسیقی بود و می‌خواست به هر ترتیبی شده، از پسر خود نوازنده‌ و موسیقی‌دانی چیره‌دست بسازد. الگوی پدر٬ موتزارت بود، آهنگسازی که در ۶ سالگی عالم هنر را مبهوت خود کرده بود. او نیز در زمره چپ‌دستان مشهور تاریخ است. 

فریدریش نیچه

فریدریش نیچه (۱۸۴۴-۱۹۰۰) فیلسوف، شاعر و آهنگساز آلمانی بود. در تاریخ تفکر جهان، نیچه اندیشمندی بی‌بدیل است. او نیز در زمره چپدستان مشهور تاریخ است.

ماری کوری

ماری کوری متولد سال ۱۸۶۷ فیزیکدان و شیمی‌دان لهستانی بود. او نخستین دانشمندی است که دوبار جایزه نوبل را در رشته‌های فیزیک و شیمی گرفت. مادام کوری در سال ۱۹۳۴ در سن ۶۲ سالگی بر اثر ابتلا به سرطان خون از دنیا رفت. او به‌دلیل تحقیق بر روی رادیوم که ماده‌ای سرطان‌زا است، در گذشت.

چارلی چاپلین

چارلی چاپلین یکی از مشهورترین بازیگران و کارگردانان سینما و برنده‌ی جایزه اسکار است. بیشتر فیلم‌های او کمدی و صامت هستند. او که بیش از ۶۵ سال در زمینه سینما فعالیت کرد، از جمله چپ‌دستان مشهور تاریخ است.

مهاتما گاندی

مهاتما گاندی سیاستمداری بود با اصول اخلاقی که می‌خواست بدون به‌کارگیری خشونت و با اتکا بر درستکاری و حقیقت با حکومت استعمارگر بریتانیا در هند مبارزه کند و کشورش را به استقلال برساند. گاندی روز ۳۰ ژانویه ۱۹۴۸، به قتل رسید.

آلبرت اينشتين

آلبرت اينشتين يكى از مشهورترين پژوهشگران چپ‌دست تاريخ محسوب می‌شود. پرفسور ژوليده‌مو در سال ۱۹۰۵ يک سرى از كارهاى تحقيقى خود را ارائه نمود، كه پايه‌هاى دانش آن زمان را به‌شدت به لرزه درآوردند. تئوری‌هاى انقلابى او درباره فضا و زمان، اركان اساسى علم فيزيک شدند و زمينه علوم طبيعى مدرن را فراهم كردند. 

استیو مک‌کوئین

استیو مک‌کوئین، متولد سال ۱۹۳۰ بازیگر مشهور آمریکایی است که در سال ۱۹۸۰ درگذشت. اولین نقش آفرینی او در فیلم علمی‌تخیلی «حباب» بود. او نیز از چپ‌دستان مشهور تاریخ است. 

جیمی هندریکس

جیمی هندریکس در ۲۷ نوامبر ۱۹۴۲ در شهر سیاتل در شمال غرب آمریکا به دنیا آمد. بخش مهمی از زندگی این گیتاریست چپ‌دست و خواننده بزرگ به اجرای کنسرت گذشت و کم نیستند کنسرت‌هایی از او که چون رویدادی تاریخی در ذهن عاشقان موسیقی راک حک شده‌اند. او روز هجدهم سپتامبر سال ۱۹۷۰، در سن ۲۷ سالگی در لندن از دنیا رفت. 

نیکول کیدمن

نیکول کیدمن بازیگر آمریکایی - استرالیایی از جمله چپ‌دستان معروف است. او متولد سال ۱۹۶۷ و برنده جایزه اسکار است. 

آنجلینا جولی

آنجلینا جولی متولد سال ۱۹۷۵ بازیگر آمریکایی و «سفیر حسن‌نیت سازمان ملل متحد در امور پناهندگان» است. او بارها توسط مجله‌ها و در مراسم‌های مختلف به عنوان زیباترین و جذاب‌ترین بازیگرانتخاب شده است. جولی سه بار جایزه گلدن گلوب و یک بار جایزه اسکار را کسب کرده است. 

لیدی گاگا

لیدی گاگا خواننده، ترانه‌سرا و آهنگ‌ساز آمریکایی است. مجله فوربس لیدی گاگا را یازدهمین زن قدرتمند جهان در سال ۲۰۱۱ معرفی کرد. لیدی گاگا پس از مایکل جکسون، اولین انسانی است که هوادارانش در فیس‌بوک از مرز ۱۰ میلیون کاربر گذشت. لیدی گاگا که علاوه بر ترانه‌ها و موزیک ویدئوهای جنجالی‌اش، به خاطر نحوه‌ی عجیب لباس پوشیدنش نیز شهرت دارد.

ثبت دامنه آسایشگاه خیریه کهریزک
نویسنده: پیمان کیان. ׀ تاریخ: برچسب:برخی از چپ دستان مشهور در جهان,, ׀ موضوع: <-CategoryName-> ׀

کریس کایل، که فیلم “تک تیرانداز آمریکایی” بر اساس زندگینامه او ساخته شده، در سال ۲۰۱۳ میلادی در ایالت تگزاس و توسط یکی دیگر از سربازان کهنه کار جنگ به نام ادی روث کشته شد.

ای دی روث که سالها در جنگ عراق حضور داشت جزو سربازانی بود که کریس کایل تلاش می کرد تا در بازیافت سلامت روحی و فشارهای عصبی باقیمانده از دوران جنگ به او کمک کند، اما خود او نیز هدف گلوله این فرد قرار گرفته و کشته شد. جلسه رسیدگی به اتهام آقای روث روز ۱۱ فوریه در یکی از شهرهای ایالت تگزاس برگزار می شود.

درباره فیلم «تک تیرانداز»

فیلم تک تیرانداز آمریکایی ساخته کلینت ایستوود با فروشی معادل ۹۰ میلیون دلار در صدر پرفروش ترین فیلمهای سینماهای آمریکا در ماه ژانویه قرار گرفت.

بحثی که دوباره زنده شد

فیلم “تک تیرانداز آمریکایی” بر اساس زندگینامه یک عضو واحد کماندویی نیروی دریایی آمریکا نوشته شده که کریس کایل نام داشته و در دوران حضور خود در عراق بین سالهای ۲۰۰۳ تا ۲۰۰۹ میلادی بیش از ۱۶۰ نفر را کشته است.

نمایش این فیلم بار دیگر بحثها و اختلاف نظرها پیرامون حضور آمریکا و جنگ در عراق را زنده کرد. گروهی از منتقدان افرادی همچون کایل را یک قهرمان و گروهی نیز از او همچون یک بزدل یاد کرده اند.

آقای کایل پیش از مرگش در مصاحبه ای گفته بود همچنان معتقد است که هر کسی را کشته، آدم بدی بوده است و کشتار این افراد جزو گناهان او به شمار نمی روند.

گروهی از محافظه کاران در آمریکا نیز این فیلم را نشان دهنده مصائب سربازان کشورشان در جنگ و چگونگی تلاش آنها برای دفاع از معیارهای اخلاقی و ارزشهای جامعه آمریکا می دانند.

اما در مقابل گروههای چپ ضمن انتقاد، این فیلم را توجیهی غیرمنطقی اخلاقی برای کشتار غیرنظامیان در عراق عنوان کرده اند.

“کمیته ضد تبعیض علیه عرب های آمریکایی” پس از نمایش این فیلم، در نامه ای نوشت که نمایش این فیلم منجر به افزایش موج اسلام هراسی و خشونت علیه مسلمانان در آمریکا می شود.

 2015 euronews

ثبت دامنه آسایشگاه خیریه کهریزک
نویسنده: پیمان کیان. ׀ تاریخ: برچسب:فیلم “تک تیرانداز آمریکایی”,عضو واحد کماندویی نیروی دریایی آمریکا,کریس کایل,, ׀ موضوع: <-CategoryName-> ׀

سایت "AirlineRatings.com" سالانه لیست مطمئن‌ترین ایرلاین‌های جهان را براساس عوامل متعددی چون استاندارهای تعمیر و نگهداری هواپیما و رعایت نکات ایمنی اعلام می‌کند. براساس آخرین لیست برای سال ۲۰۱۴، ایرلاین استرالیایی کانتاس "Qantas" که ۹۰ سال از تاسیس آن می‌گذرد باردیگر به‌عنوان مطمئن‌ترین انتخاب شده است. این شرکت نوآوری‌های بسیاری در عرصه امنیت پرواز داشته است.

dw

ثبت دامنه آسایشگاه خیریه کهریزک
نویسنده: پیمان کیان. ׀ تاریخ: برچسب:مطمئن‌ترین ایرلاین‌های جهان,ایرلاین استرالیایی کانتاس , ׀ موضوع: <-CategoryName-> ׀

کار گروهی

ریانا پس از مدتی سکوت با آهنگی تازه وارد میدان شده است. این آهنگ که "چهار پنج ثانیه" نام دارد، حاصل همکاری مشترک ریانا، کانیه وست، رپر مشهور آمریکایی و پل مک کارتنی، گیتاریست گروه بیتلز است. 

دومین جایزه برای جولین مور

جولین مور برای ایفای نقش درخشان در فیلم "هنوز آلیس" برنده جایزه بهترین هنرپیشه زن در مراسم امسال "جایزه انجمن بازیگران فیلم" (Screen Actor's Guild Awards) شد. او چندی پیش جایزه گلدن گلوب را نیز دریافت کرده بود. جولین مور همچنین در همین شاخه برای دریافت جایزه اسکار نامزد شده است.

طلاق پس از ۱۵ سال زندگی مشترک

پاتریک دمپسی، هنرپیشه آمریکایی، پس از ۱۵ سال زندگی مشترک و داشتن سه فرزند، از همسرش جدا شد. دمپسی بیش از همه با بازی در سریال "آناتومی گری" به شهرت جهانی رسید.

پیرترین پادشاه جهان

در پی درگذشت پادشاه ۹۰ ساله عربستان، ملکه الیزابت دوم هم اکنون لقب پیرترین پادشاه جهان را دارد. وی که ۸۸ ساله است، ۹ سپتامبر امسال اگر سرنوشت یاری کند، رکورد دیگری را هم به نام خود ثبت خواهد کرد. این رکورد با در نظر گرفتن ۶۳ سال سلطنت، "طولانی‌ترین دوران سلطنت" خواهد بود.

اقدام خیریه شکیرا و همسرش

شکیرا، خواننده کلمبیایی و همسرش جرارد پیکه، بازیکن فوتبال، که انتظار دومین فرزند مشترک‌شان را می‌کشند، از هواداران خود خواستند تا هدایا‌شان را به صندوق کودکان سازمان ملل متحد (یونیسف) اهدا کنند. در آمریکا و بخش‌های وسیعی از آمریکای لاتین رسم است که پیش از به دنیا آمدن نوزاد توسط آشنایان و دوستان مادر یک مهمانی گرفته می‌شود و به مادر هدایایی داده می‌شود. شکیرا از سال ۲۰۰۳ سفیر ویژه یونیسف است. 

افتخاری تازه برای بیانسه

بیانسه، خواننده مشهور آمریکایی از سوی وبسایت موسیقی "بیلبورد دات کام" به عنوان مهمترین خواننده پنج سال گذشته لقب گرفت. بیانسه ۳۳ ساله تا کنون جایزه‌های زیادی در دنیای موسیقی کسب کرده است: ۱۷ جایزه گرمی و ۳ جایزه گلدن گلوب از آن‌جمله هستند.

dw

ثبت دامنه آسایشگاه خیریه کهریزک
نویسنده: پیمان کیان. ׀ تاریخ: برچسب:ریانا ,کانیه وست,پل مک کارتنی,جولین مور,(Screen Actor's Guild Awards),شکیرا , بیانسه,ملکه الیزابت دوم ,سریال "آناتومی گری",پاتریک دمپسی,, ׀ موضوع: <-CategoryName-> ׀

پیوستن رونالد به باشگاه‌ مجردها

بعداز پنج سال رابطه عاشقانه کریستیانو رونالدو، فوتبالیست سرشناس پرتغالی و ایرینا شایک، مدل ۲۹ ساله، از یکدیگر جدا شدند. آنها دلیل جدایی‌شان را اعلام نکرده‌اند. این رابطه درست چند روز پس از انتخاب رونالدو به عنوان بهترین فوتبالیست جهان در سال ۲۰۱۴ پایان یافت. رونالدو بر خلاف سال‌های گذشته در این مراسم دوست دخترش را همراه خود نبرده بود. 

فیلم "تبدیل شوندگان: عصر انقراض" :نامزدی برای ۷ تمشک طلایی

احتمال زیادی می‌رود که فیلم "تبدیل شوندگان: عصر انقراض" امسال فاتح جایزه "تمشک طلایی" باشد. این فیلم به کارگردانی مایکل بی و محصول سال ۲۰۱۴، در مجموع در ۷ شاخه نامزد شده از جمله بدترین فیلم سال، بدترین فیلمنامه سال و بدترین قسمت دنباله‌دار. این فیلم چهارمین قسمت از مجموعه فیلم‌های تبدیل شوندگان (Transformers) است.

60 سالگی کوین کاستنر

کوین کاستنر روز ۱۸ ژانویه (۲۸ دی) شصتمین زادروز خود را جشن گرفت. کاستنر یکی از مردان همه فن حریف هالیوود است؛ هنرپیشه، کارگردان و تهیه‌کننده. او تا کنون دو بار ازدواج کرده و هفت فرزند دارد. کوین کاستنر اعلام کرده که هنوز قصد کناره‌گیری از دنیای سینما را ندارد.

اقدام خیرخواهانهاشتفی گراف و آندره آغاسی

اشتفی گراف و آندره آغاسی، مشهورترین زوج تنیس‌باز جهان، یک و نیم میلیون دلار به یک کلینیک تخصصی مغز در کلیولند آمریکا هدیه کردند. این کلینیک به طور تخصصی در درمان و تحقیق در مورد بیماری‌های مغزی از جمله آلزایمر، ام اس، هانتیگتون و پارکینسون فعالیت دارد.

dw

ثبت دامنه آسایشگاه خیریه کهریزک
نویسنده: پیمان کیان. ׀ تاریخ: برچسب:پیوستن رونالد به باشگاه‌ مجردها,اقدام خیرخواهانهاشتفی گراف و آندره آغاسی,60 سالگی کوین کاستنر,فیلم , ׀ موضوع: <-CategoryName-> ׀


محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی، دیشب در کاخ نوساز ریاست جمهوری ترکیه شاهد مراسمی شد که برای نخستین بار در این کشور به اجرا درآمد.
او شانزده سرباز در هیبت سپاهیان شانزده دولتی را پیش روی خود دید که به باور برنامه ریزان تشریفات کاخ، شانزده دولت ترک تاریخ را نمایندگی می کردند. وقتی رجب طیب اردوغان به پیشواز او از پله های کاخ پایین می آمد، گویی وارث تاج و تخت شانزده امپراتوری بود که بر پله های تاریخی با بیش از دوهزار و دویست سال تاریخ گام می زد.

این سربازان در تشریفات کاخ ریاست جمهوری ترکیه به عنوان نمادهایی از این دولتها معرفی شده اند: امپراتوری هون (در مغولستان)، امپراتوری هون غربی و امپراتوری هون اروپا، امپراتوری هون سفید (هفتالیان افغانستان)، ترکان آسمانی (گوک ترک در سیبری)، آوارها (در جنوب شرق اروپا)، خزرها، اویغورها (در شرق چین)، قره خانیان (در آسیای میانه)، غزنویان، سلجوقیان، خوارزمشاهیان، اردوی زرین (بخش شمالی و غربی امپراتوری مغول)، امپراتوری تیموری (گورکانیان)، گورکانیان هند و امپراتوری عثمانی.

از این فهرست، ترک بودن هونها و خزرها نزد تاریخدانان به اثبات نرسیده و مورد پذیرش عمومی قرار نگرفته، باور اکثر مورخان این است که هونها و خزرها مجموعه ای از قبائل بوده اند که ترک تباران هم بخشی از آن را تشکیل می داده اند و نمی توان دولتهایی را که این قبائل تشکیل داده اند، دولتهای ترک دانست. اردوی زرین نیز قلمرو مغولهایی بود که وارث امپراتوری چنگیزخان شدند و مغولها و ترکها دو تیره جداگانه اند. گورکانیان نیز خاندانی از اشراف مغول بودند که بتدریج ترک زبان شدند. بنابراین تنها نیمی از دولتهای شانزده گانه ای را که برنامه ریزان تشریفات ریاست جمهوری ترکیه انتخاب کرده اند می توان به دور از مناقشه های پژوهشگران و نظریات ضد و نقیض، دولتهای ترک به شمار آورد.

از سوی دیگر، در این فهرست، تنها سلجوقیان و امپراتوری عثمانی اند که به جغرافیای ترکیه امروز ربط دارند. سهم رجب طیب اردوغان در اینکه خود را میراثدار دولتهای شانزده گانه یاد شده بداند، از روسای جمهوریهای ازبکستان و ترکمنستان و قزاقستان و قرقیزستان و آذربایجان بیشتر نیست. در ضمن، آنچه دولتهای ترک زبان را در گستره ای از سیبری گرفته تا ترکیه به هم پیوند می دهد، تنها همخانوادگی زبانی است، مردمان سرزمینهای تحت حاکمیت این دولتها با یکدیگر پیوند مستقیم نژادی و قومی ندارند بلکه مجموعه ملتهایی اند با زبانهایی همخانواده. آن منطقی که ریاست جمهوری ترکیه را با بیشتر دولتهای شانزده گانه منتخب این نهاد پیوند بدهد، می تواند لباس سربازان امپراتوریهای اروپا و هند را هم بر تن گارد تشریفات ریاست جمهوری ایران کند.

دلبستگی آقای اردوغان به عصر ماقبل آتاتورک زمانی بیش از پیش آشکار شد که نفوذ سیاسی، اقتصادی و فرهنگی ترکیه در سرزمینهایی که زمانی امپراتوری عثمانی را تشکیل می دادند به اوج خود رسیده و او میان مردمان این سرزمینها در اوج محبوبیت قرار داشت. سوریه مسیر ترانزیت کالاهای ترکیه به کشورهای عربی بود، شرکتهای ترکیه ای از بصره تا طرابلس اجرای طرحهای کلان را در دست داشتند، حریم سلطان پربیننده ترین سریال تلویزیونی در کشورهای عربی بود، احزاب اسلامگرای برآمده از انقلابهای عربی ترکیه را الگوی خود معرفی و در نامگذاری خود از حزب تحت رهبری آقای اردوغان تقلید می کردند، استانبول نیز مقصد محبوب گردشگران پول خرج کن عرب بود.

اما اکنون، هواداران آقای اردوغان در زندانهای مصرند و شهروندان این کشور برای سفر به ترکیه باید از دولت اجازه بگیرند، لیبی که رقبای چینی و روس از آن بیرون رانده شده بودند تا جولانگاه سرمایه گذاران ترک شود، اکنون در را به روی ترکیه بسته است، در تونس هواداران آقای اردوغان از قدرت بیرون رانده شده اند، سوریه که دروازه بازارهای عربی به روی کالاهای ترکیه بود، اکنون بن بستی برای سیاست خارجی ترکیه و آوارگانش باری بر دوش این کشور شده اند، در عراق نیز ترکیه را متهم به طرحریزی «فتنه داعش» می کنند. سریالهای ترکی هم که در سوریه ترجمه می شدند، دیگر همچون گذشته پرطرفدار نیستند. در غرب نیز به ترکیه به چشم گذرگاه تروریسم نگاه می کنند و دیگر کسی از الگوی ترکی برای پیوند میان اسلام و غرب حرف نمی زند.

با اوضاعی که در سوریه و عراق و دیگر کشورهای عربی پیش می رود، چشم انداز امیدوارکننده ای برای اینکه رجب طیب اردوغان بتواند نفوذ و محبوبیت خود را دوباره در این سرزمینها به دست بیاورد دیده نمی شود. افول محبوبیت او نیز از بحران سوریه آغاز شد که آقای اردوغان با وجود رابطه شخصی و دوستانه ای که با بشار اسد برقرار کرده بود، بیکباره از او رو گرداند و تمام توانش را برای به زیر کشیدن او از قدرت گذاشت.

سلیمان شاه، نیای خاندان عثمانی که رجب طیب اردوغان آرزوی احیای امپراتوری شان را دارد در رود فرات غرق و در سوریه دفن شد. منتقدان آقای اردوغان هم به او هشدار داده بودند که وارد «باتلاق» سوریه نشود و حال اگر فرصتی تازه پیش روی او باز نشود، شاید همین سوریه مدفن رویای او نیز بشود.

ثبت دامنه آسایشگاه خیریه کهریزک
نویسنده: پیمان کیان. ׀ تاریخ: برچسب:رجب طیب اردوغان :توهم و رویای احیای امپراتوری عثمانی,, ׀ موضوع: <-CategoryName-> ׀

با تلفن همراه، بی تلفن همراه

تفکیک پیاده‌رو در شهر چونگ‌کینگ در چین برای عابرین پیاده که با تلفن‌همراه و یا بدون تلفن همراه در حال تردد هستند.

چراغ سبز و هواپیما

یک هواپیمای از رده خارج شده در حیاط یک تاجر آلمانی در شهر بوخ‌هولز پارک شده است. او این هواپیما را در آمریکا برای مصارف تبلیغاتی خریداری کرده است.

موهای بافته شده

یک مدل روسی در نمایشگاه سن‌پترزبورگ مدل موی جدیدی را ارائه کرد که بیشتر به یک اثر هنری شباهت دارد.

بعضی‌ها هم بجای موش،"گربه می‌دوانند"

در دیدار بارسلونا با تیم الچه حضور یک گربه سیاه در میدان لحظاتی جریان بازی را متوقف کرد.

خشم دکتر

دفاع دکتر ولادیمیر کلیچکو از عنوان قهرمانی جهان در مقابل کوبرات پولف.

dw

ثبت دامنه آسایشگاه خیریه کهریزک
نویسنده: پیمان کیان. ׀ تاریخ: برچسب:جام جهان نما,جندی شاپور البرز,, ׀ موضوع: <-CategoryName-> ׀

صفحه قبل 1 2 3 4 5 ... 29 صفحه بعد

CopyRight| 2009 , scientific.alborz.LoxBlog.Com , All Rights Reserved
Powered By LoxBlog.Com | Template By:
NazTarin.Com