جندی شاپور (البرز)

علمی فرهنگی

بزرگترین ناوشکن جهان به نام Zumwalt روز 20 ماه مه به نیروی دریایی آمریکا تحویل داده خواهد شد. این مطلب را امروز شبکه تلویزیونی ABC با استناد به مقامات وزارت دفاع ایالات متحده گزارش داده است.

طول بدن این ناوشکن 200 متر است. به گزارش ABC، کشف ناو شکن آمریکایی که دارای تسلیحات نیرومند موشکی و توپخانه ای است، به خاطر داشتن شکل بسیار غیرعادی بدنه و ساختار 50 برابر دشوارتر از ناو معمولی است.

این ناوشکن همچنین مجهز به رادار و دستگاه رد یاب (سونار) است.


در ناوشکن امریکایی بطور گسترده از سامانه های خودکار استفاده می شود و به این دلیل تعداد خدمه آن بمراتب کمتر از ناوشکن های معمولی است. مخارج ساخت اولین ناوشکن از سه ناوشکن مقرر از این نوع که در بندر سان دیگو ایالت کالیفرنیا مستقر خواهد بود، 4.4 میلیارد دلار است.

Sputnik


ثبت دامنه آسایشگاه خیریه کهریزک
نویسنده: پیمان کیان. ׀ تاریخ: برچسب:بزرگترین ناوشکن جهان,Zumwalt,, ׀ موضوع: <-CategoryName-> ׀

 ارتش آمریکا به دنبال یک فناوری است که به کمک آن بتواند مغز سربازان را به طور مستقیم به کامپیوتر متصل کند.

به گزارش روزنامه بریتانیایی گاردین، بخش فناوری پیشرفته وزارت دفاع آمریکا، پنتاگون، پرده از برنامه تحقیقی تازه‌ای به نام «طراحی سیستم برای مهندسی عصبی» برداشته است.هدف این برنامه طراحی و ساخت افزونه‌ای است که توسط آن سیستم عصبی انسان به طور مستقیم به کامپیوتر وصل شود.اما رابطی که بتوان مغز انسان را به یک سیستم کامپیوتری وصل کند، موضوع تحقیق تازه‌ای نیست.

سال‌هاست که در داستان‌های علمی‌خیالی از قابلیت‌هایی که ممکن است اتصال مغز انسان به کامپیوتر از آن بهرمند شود صحبت می‌شود، اما پیشرفت فناوری روبوتی به اندازه داستان‌های علمی‌خیالی سریع نبوده و هنوز راه زیادی تا به حقیقت پیوستن این داستان‌ها باقی است.

فیلیپ آلودا، یکی از مدیران بخش فناوری ارتش آمریکا، می‌گوید که امروزه بهترین فناوری که در زمینه رابطه بین مغز انسان و کامپیوتر داریم مثل این است که دو ابرکامپیوتر را به وسیله یک مودم قدیمی اینترنت به هم وصل کرده باشیم. اما اگر بتوانیم ابزارهای کارمان را پیشرفته کنیم، می‌توانیم به این ارتباط شکلی حقیقی ببخشیم.

به گزارش وب‌سایت بخش تحقیقات پیشرفته ارتش آمریکا، از برنامه‌های بالقوه این پروژه ساخت ابزاری خواهد بود که به مغز این توانایی را می‌دهد که صداهایی را که برای انسان قابل شنیدن نیست بشنود یا در فضایی که چشم انسان قادر به دیدن نیست، به تحلیل تصاویر اطراف بپردازد.

فناوری‌های موجود در زمینه ارتباط مغز انسان با کامپیوتر قادر به اتصال صد تا هزار سلول عصبی به کامپیوتر هستند، اما این برنامه تازه قصد دارد نه تنها این تعداد را افزایش دهد، بلکه با کم کردن صداهای جانبی، بر کیفیت این ارتباط هم اضافه کند.

اما پروژه‌ای از این دست به همکاری نزدیک دانشمندان متخصص مغز و اعصاب، زیست‌شناسان، مهندسان الکترونیک، مهندسان پزشکی و... نیازمند است. هر محصول نهایی باید زیر نظر پزشکان بر روی انسان آزمایش شود.

با آن که پروژه‌های این مرکز قرار است در ابتدا به خدمت ارتش آمریکا درآید، اما نتایج آن در نهایت در اختیار عموم قرار خواهد گرفت.

 

ثبت دامنه آسایشگاه خیریه کهریزک
نویسنده: پیمان کیان. ׀ تاریخ: برچسب: ارتش آمریکا,داستان‌های علمی‌خیالی,رابطه بین مغز انسان و کامپیوتر,, ׀ موضوع: <-CategoryName-> ׀

ویکتور بلااوسوف، معاون مدیرکل شرکت متحده موتورسازی روسیه اعلام کرد اولین نمونه های تجربی موتور "مرحله دوم" هواپیمای جنگنده نسل پنجم "پک فا" در روسیه تا سال 2017 ساخته خواهد شد.

به گزارش خبرگزاری "ریانووستی" ، ویکتور بلااوسوف ضمن اعلام این مطلب افزود اولین پروازها با استفاده از نمونه تجربی موتور هواپیمای جنگنده روسی نسل پنجم (محصول 300) در سال 2018 صورت خواهد گرفت.
جنگنده ت ـ 50 (پک فا)، هواپیمای نسل پنجم پیشرفته روسیه مجهز به جدید ترین مجتمع سیستم های الکترونیکی (اویونیک) و رادار پیشرفته دارای آرایه کاوش فعال الکترونیک است.

 

 

ثبت دامنه آسایشگاه خیریه کهریزک
نویسنده: پیمان کیان. ׀ تاریخ: برچسب:هواپیمای جنگنده پیشرفته تـ 50 (پک فا) ,تسلیحات هوایی,جنگنده های جدید روسی,, ׀ موضوع: <-CategoryName-> ׀

"ربات‌های قاتل" در بسیاری از ارتش‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند؛ ربات‌هایی مجهز به انواع مسلسل، نارنجک‌انداز و موشک ضدتانک و ... این ربات‌ها مخالفان بسیاری نیز دارند.

ربات‌های نظامی را به دو دسته هدایت‌شونده (دارای کنترل از راه دور) و خودمختار تقسیم‌‌بندی می‌کنند. ربات‌های نظامی انواع مختلفی دارند. برخی ربات‌ها کار مین‌روبی، شناسایی و نجات را انجام می‌دهند. گونه دیگری از ربات‌های نظامی صرفا به جهت کشتن ساخته می‌شوند که به‌اصطلاح به آن‌ها ربات‌های قاتل می‌گویند.در هفته‌های اخیر ژنرال رابرت کن، یکی از فرماندهان آموزش ارتش آمریکا، از جایگزینی ربات‌ها در ارتش به جای سربازها خبر داده است.

هواپیمای جنگنده بدون‌سرنشین X-47B ساخت شرکت نورتروپ گرومن در خدمت نیروی دریایی آمریکا.

بنا بر گزارش‌ها قرار است تا سال ۲۰۳۰، ربات‌ها جایگزین ۲۵ درصد سربازان ارتش آمریکا شوند.سال گذشته مخالفان ساخت ربات‌های قاتل، رباتی نمادین را در مرکز شهر لندن نصب کردند. این فعالان مدنی خواستار ممنوع شدن استفاده از ربات‌های قاتل با سلاح‌های مرگبار هستند.سال‌هاست که ربات‌ها وارد ارتش‌های کشورهای مختلف شده‌اند و در حال کار هستند.

در این میان "سلاح‌های خودمختار کشنده که در کنترل انسان‌ها نیستند"، حتی اگر تا کنون ساخته نشده باشند، موضوعی است که باعث نگرانی است.در نشستی که اخیرا در سازمان ملل با موضوع "ربات‌های قاتل" برگزار شد نمایندگان ۱۱۷ کشور خواستار اتخاذ قوانین جدیدی برای استفاده از ربات‌های قاتل مستقل شدند.دسته دیگر ربات‌های نظامی ربات‌های پرکاربردی هستند که در زمینه اکتشاف مین، خنثی‌سازی مین و نجات مورد استفاده قرار می‌گیرند.

DW

ثبت دامنه آسایشگاه خیریه کهریزک
نویسنده: پیمان کیان. ׀ تاریخ: برچسب:ربات‌های قاتل ,اکتشاف مین,خنثی‌سازی مین ,سربازان,کنترل از راه دور,موشک ضدتانک ,مسلسل,, ׀ موضوع: <-CategoryName-> ׀

Aculight-bluelaser-460x300

در گامی دیگر به سوی ساخت تسلیحات لیزری شرکت لاکهید مارتین یک لیزر فیبری 30 کیلوواتی را با ترکیب‌کردن چند لیزر به شکل یک پرتو نوری منفرد، تولید کرده است. به گزارش سرویس علمی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، بر اساس ادعای شرکت کانادایی سازنده، این قدرتمندترین لیزری است که در عین حال قادر است کیفیت پرتو و کارآیی الکتریکی‌اش را حفظ کرده و راه را برای تولید سیستم‌های تسلیحاتی لیزری مناسب هموار کند.

 لاکهید مارتین مدعی است اگرچه تسلیحات لیزری با موفقیت در گذشته آزمایش شده‌اند و می‌توانند اهداف را رهگیری و نابود کنند، اما به دلیل ماهیت ناکارآمد لیزرهایشان به عنوان تسلیحات تاکتیکی عملیاتی نیستند.

 این در حالی است که لیزر جدید دارای کاربردهای متنوعی در بسترهای نظامی هوایی، زمینی و دریایی خواهد بود.

ثبت دامنه آسایشگاه خیریه کهریزک
نویسنده: پیمان کیان. ׀ تاریخ: برچسب:لیزر,تسلیحات تاکتیکی عملیاتی,تسلیحات لیزری شرکت لاکهید مارتین ,لیزر فیبری 30 کیلوواتی,, ׀ موضوع: <-CategoryName-> ׀

چاقوی ارتش سوئیس.جندی شاپور البرز

شهرت  این گونه از چاقوها که ابتدا فقط برای ارتش سوئیس کاربرد داشت بزودی از مرز های این کشور گذشت و امروزه بیشتر بعنوان یک ابزار همه کاره و شاید ابزاری همراه  و ضروری شناخته می شود.این چاقو اولین با توسطCarl Elsener  در سال 1891اختراع شدو اکنون بیش از 100 سال از عمر آن می گذرد.امروزه بیش از 34000 از این ابزار جیبی در کارخانجات مرکز سوئیس تولید می شود و بیش از 90 درصد آن به بیش از 100 کشور جهان صادر می گردد و مانند ساعت های سوئیسی سفیرو نمادی از این کشور و کیفیت محصولات تولیدی آن در جهان می باشد.

جندی شاپور البرز.خرداد 92

منبع:

تصاویر  در ادامه نوشتار

ثبت دامنه آسایشگاه خیریه کهریزک
ادامه مطلب
نویسنده: پیمان کیان. ׀ تاریخ: برچسب:چاقو,تسلیحات,چاقوی ارتش سوئیس,Carl Elsener,ارتش سوئیس,, ׀ موضوع: <-CategoryName-> ׀

 

به گزارش سرویس فناوری خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) این پرواز به دنبال اولین فرود عمودی در شب این جنگنده در تاریخ دوم آوریل در همین پایگاه، صورت گرفت.توانایی برخاست عمودی برای حرکت این جنگنده بمب‌افکن طی فواصل کوتاه و در شرایط اضطراری، یعنی هنگامی که باند فرودگاه در دسترس نیست، طراحی شده اما این قابلیت به دلیل مصرف زیاد سوخت برای ویژگی‌های جنگی در نظر گرفته نشده است.جنگنده «آذرخش 2 فرود/اوج‌گیری عمودی کوتاه F-35B» یک جنگنده چندمنظوره‌ و بخشی از گران‌ترین خرید سیستم‌های تسلیحاتی در تاریخ ایالات متحده به شمار می‌آید.این سیستم یکی از سه نوع F-35 است که حول یک چهارچوب هوایی مشترک ساخته شده‌ و طوری طراحی شده که از پروانه چپ و موتور با هندسه متغیرش از ناوهای هواپیمابر اوج گیرد.

لاکهید مارتین اعلام کرد: جت جنگنده F-35B متعلق به این شرکت، نخستین برخاست عمودی‌اش را ، 10 می در «پایگاه هوایی نیروی هوایی پاتوکسنت ریور» مریلند، با موفقیت انجام داد.به گزارش سرویس فناوری خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) این پرواز به دنبال اولین فرود عمودی در شب این جنگنده در تاریخ دوم آوریل در همین پایگاه، صورت گرفت.توانایی برخاست عمودی برای حرکت این جنگنده بمب‌افکن طی فواصل کوتاه و در شرایط اضطراری، یعنی هنگامی که باند فرودگاه در دسترس نیست، طراحی شده اما این قابلیت به دلیل مصرف زیاد سوخت برای ویژگی‌های جنگی در نظر گرفته نشده است.جنگنده «آذرخش 2 فرود/اوج‌گیری عمودی کوتاه F-35B» یک جنگنده چندمنظوره‌ و بخشی از گران‌ترین خرید سیستم‌های تسلیحاتی در تاریخ ایالات متحده به شمار می‌آید.این سیستم یکی از سه نوع F-35 است که حول یک چهارچوب هوایی مشترک ساخته شده‌ و طوری طراحی شده که از پروانه چپ و موتور با هندسه متغیرش از ناوهای هواپیمابر اوج گیرد.

ثبت دامنه آسایشگاه خیریه کهریزک
نویسنده: پیمان کیان. ׀ تاریخ: برچسب:جنگنده بمب‌افکن ,F-35B,لاکهید مارتین,ناوهای هواپیمابر,جنگنده چندمنظوره‌ ,پایگاه هوایی نیروی هوایی پاتوکسنت ریور,, ׀ موضوع: <-CategoryName-> ׀

4-99.JPG

 یک شرکت مستقر در تگزاس حمل یک نوع تفنگ جدید با فناوری قفل و پرتاب به سبک جت جنگنده را آغاز کرده که به آماتورها اجاز ه می‌دهد به اهداف با فاصله یک کیلومتری شلیک کنند.به گزارش سرویس فناوری خبرگزاری دانشجویان(ایسنا)، سلاح گرم هدایت شونده دقیق جدید شرکت TrackingPoint مجموعه‌ای از سه اسلحه با دامنه‌های ردیابی 1100 متر، 915 متر و 777 متر است که با کشیدن ماشه شلیک نمی‌کند بلکه زمانی این کار را انجام خواهد داد که بداند به هدف مشخص شده برخورد خواهد کرد.تیرانداز این کار را با قفل کردن یک لیزر بر روی هدف انجام داده و سپس محدوده‌یاب لیزر، قطب‌نما، حسگرهای محیطی برای اندازه‌گیری سرعت باد، واحد سنجش داخلی، رایانه بالستیک و موتور پیگیری شبکه‌ای این سلاح نیز درگیر می‌شود. اما تنها در زمانی که سلاح مستقیما به سمت هدف باشد، شلیک خواهد کرد تا از تیراندازی دقیق حتی بی‌مهارت‌ترین سربازان نیز اطمینان حاصل شود.همچنین تمام تیرهای شلیک شده ثبت شده و به آی‌پد کاربر ارسال خواهد شد.قیمت این سلاحها از 22 هزار و 500 دلار آغاز می‌شود.

ثبت دامنه آسایشگاه خیریه کهریزک
نویسنده: پیمان کیان. ׀ تاریخ: برچسب:تفنگ,TrackingPoint,تیرانداز ,سلاح,شلیک,سربازان ,حسگرهای محیطی,, ׀ موضوع: <-CategoryName-> ׀

 

نخستین سلاح پلاستیکی انگلیس با استفاده از نقشه‌های راهنمای موجود در اینترنت و یک چاپگر سه بعدی معمولی ساخته شد.به گزارش سرویس فناوری خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، «کودی ویلسون» دانشجوی رشته حقوق اهل تگزاس آمریکا، طرح ساخت اسلحه پلاستیکی با کمک چاپگر سه بعدی را در اینترنت قرار داده است.پس از انتشار جزئیات آزمایش این تفنگ در آمریکا، تاکنون طرح نقشه این تفنگ پلاستیکی بیش از 100 هزار بار در اینترنت دانلود شده است.یک کارشناس انگلیسی برای نشان دادن خطر جدی سلاح‌های پلاستیکی، با استفاده از یک چاپگر سه بعدی دو هزار و 500 دلاری و با کمک نقشه راهنمای موجود در اینترنت در مدت کمتر از 36 ساعت، این تفنگ را ساخت که قادر به شلیک کردن گلوله ای با کلیبر 0.38 است.تنها بخش فلزی این سلاح یک پین یا گلوله 25 میلیمتری است که براحتی از هر فروشگاه سخت افزاری قابل تهیه بوده و می توان آن را در میان چمدان یا وسایل مختلف پنهان کرد.

این تفنگ براحتی به سه تکه تقسیم و بخش های جدا شده نیز در کمتر از 30 ثانیه سرهم بندی می شوند؛ دستگاه های آشکارساز فلز یا اسکنرهای امنیتی در فرودگاه یا ایستگاه راه آهن قادر به تشخیص این سلاح ساده اما مرگبار نخواهند بود.کارشناسان امنیتی معتقدند، خطر مهمی که توسعه سلاح‌های پلاستیک چاپ سه بعدی ایجاد می کنند، عدم شناسایی آنها از طریق دستگاه های آشکارساز فلزات یا اسکنرهای امنیتی است و این خطر مهم، لزوم بازنگری در استفاده از فناوری چاپ سه بعدی و به اشتراک گذاری چنین اطلاعاتی را نشان می‌دهد.

 

ثبت دامنه آسایشگاه خیریه کهریزک
نویسنده: پیمان کیان. ׀ تاریخ: برچسب:نخستین سلاح پلاستیکی,اینترنت ,نقشه‌های راهنما,چاپگر سه بعدی, گلوله,اسکنرهای امنیتی,, ׀ موضوع: <-CategoryName-> ׀

 

هلیکوپتر آپاچیBoeing AH-64 Apache.جندی شاپور البرز

جندی شاپور البرز بهمن 91

هلیکوپتر آپاچیBoeing AH-64 Apache.جندی شاپور البرز
کشور سازنده:USA
 
شرکت:بوئینگ
 
نوع: هلیکوپتر حمایتی در میدان نبرد و ضد تانک
 
حداکثر سرعت:184مایل بر ساعت
  
حداکثر برد عملیاتی:483کیلومتریا 300 مایل
هلیکوپتر آپاچیBoeing AH-64 Apache.جندی شاپور البرز
 هلیکوپتر آپاچیBoeing AH-64 Apache.جندی شاپور البرز
 
وزن خالی ک4881کیلوگرم.وزن نهایی:9525کیلوگرم با تسلیحات و سوخت
 
نیروی محرکه:دو عدد1265kW (1,696-shp) General Electric T700-GE-701 turboshafts
 
هلیکوپتر آپاچیBoeing AH-64 Apache.جندی شاپور البرز
 
ابعاد:
روتور اصلی 14.63متر
طول 17.76متر
عرض:16فوت
سلاح:توپ 30 میلی متری m230با 1200دور.با 4 جایگاه موشک که توان مسلح شدن تا 16 موشک ضد تانک  یا 76 راکت 70 میلی متری و یا ترکیبی از این سلاحها را دراست.
هلیکوپتر آپاچیBoeing AH-64 Apache.جندی شاپور البرز
 
 کشور های استفاده کننده :
 
 
Egypt, Greece, Israel, Japan, Kuwait, Netherlands, Saudi Arabia, Singapore, United Arab Emirates, United Kingdom, United States
ثبت دامنه آسایشگاه خیریه کهریزک
نویسنده: پیمان کیان. ׀ تاریخ: برچسب:تسلیحات ,هلیکوپتر,هلیکوپتر تهاجمی ,هلیکوپتر آپاچی ,بوئینگ,, ׀ موضوع: <-CategoryName-> ׀

جنگنده قاهر ۳۱۳

هرچند هنوز اطلاعات زیادی از مشخصات فنی جدیدترین جنگنده ایران منتشر نشده، اما بر اساس تصاویر منتشرشده می‌توان در مورد ویژگی‌های بدنه و چگونگی پرواز آن حدسیاتی را مطرح کرد.به گزارش علم پرس به نقل از خبرآنلاین؛ رونمایی از طرح جنگنده بومی قاهر ۳۱۳ در نخستین ساعات صبح امروز (شنبه ۱۴ بهمن ۱۳۹۱) را می‌توان مهم‌ترین خبر صنعت هوانوردی ایران در سال‌های اخیر دانست. موضوعی که به خودی خود از گام بلند صنعت هوانوردی ایران برای شکستن مرزهای پیشین خود خبر می‌دهد. اگرچه هنوز اطلاعات چندانی از طرح مفهومی این هواپیما منتشر نشده اما بر اساس شکل ظاهری آن می‌توان حدث هایی زد.هواپیمایی که امروز پس از روزها انتظار با نام قاهر ۳۱۳ رونمایی شد، جنگنده نسبتا ریزنقشی است تک موتوره، بدون دم افقی و دارای کاناردهای (پیش‌بال‌های) بزرگ که کمی جلوتر از بال نسبتا کوچک جنگنده، جای گرفته‌اند. بال هواپیما در وضعیتی تقریبا هم تراز با کاناراد در دو سوم عقب بدنه جای گرفته و شاید مهم‌ترین چیزی که در نخستین نگاه نظر هر بیننده‌ای را به خود جلب می‌کند، شکستگی قسمت جلویی بال از نقطه‌ای حدودا موازی با لبه کانارادهاست. استفاده از این پیکره‌بندی بال در عرف طراحی در مقابل فدا کردن قسمتی از نیروی برای هواپیما به ثبات جانبی آن کمک می‌کند. البته این موضوع تعداد جایگاه جنگ‌افزارهای خارجی را نیز محدود می‌کند.نیم‌رخ هواپیما به وضوح شبیه هیچ هواپیمای پنهان‌کار آشنایی که قبلاً دیده‌ایم نیست؛ با این حال طرح کلی آن از بعضی جهات یادآور پیکره‌بندی طرح مفهومی ایکس ۳۶ شرکت مک‌دانل داگلاس است که در اواخر دهه ۱۹۹۰/۱۳۷۰ برای آزمایش پرواز بدون استفاده از سطوح متحرک زیاد مورد آزمایش قرار گرفته بود. این موضوع در طرح قاهر ۳۱۳ نیز مشهود است.هواپیما سطوح متحرک زیادی ندارد. بجز سطوح متحرک منفرد بال‌ها، کاناراد ثابت هواپیما نیز سطوح متحرک خاص خود را دارد. این هواپیما برخلاف طرح ایکس۳۶ به دو دم عمودی بزرگ اما باریک مجهز است که با زاویه حدودی ۳۰ درجه (کمتر یا بیشتر) نسبت به خط عمودی روی بدنه جای گرفته‌اند. هواپیما به وضوح نیم رخی باریک دارد که تلاش شده خصوصیات پنهان‌کاری در آن رعایت شود. طرح شکستگی‌های زاویه‌دار روی بدنه و دماغه نشانگر همین موضوع هستند که البته در عین حال در چند مورد می‌توان سوالاتی را نیز مطرح کرد.سطح زیرین هواپیما کاملا مسطح است و با توجه به محدودیت زوایای تصاویر در مورد وضعیت محفظه‌های جنگ‌افزار هم هنوز نمی‌توان صحبتی کرد. هواپیما احتمالا طولی حدود ۱۴ متر دارد و فاصله دو سر بال آن نیز ۸ متر یا کمتر است.همان‌طور که اشاره شد، این هواپیما تک موتوره است و ورودی‌های هوای کوچک موتور را نیز می‌توان در دو سوی کابین خلبان پیدا کرد با این حال هنوز اطلاعات خاصی در مورد موتور انتخابی برای جنگنده منتشر نشده است.در حال حاضر هر نوع تحلیل عمیق‌تر نیازمند زمان و همچنین انتشار اطلاعات بیشتری است که امیدواریم در روزهای اینده شاهد آن باشیم.

 

 

جنگنده قاهر 313

ثبت دامنه آسایشگاه خیریه کهریزک
نویسنده: پیمان کیان. ׀ تاریخ: برچسب:هواپیمای جنگی,قاهر 313,تسلیحات,اسلحه,تسلیحات نظامی نیروی هوایی,, ׀ موضوع: <-CategoryName-> ׀

6-59.JPG

محققان آزمایشگاه تحققیات ارتش آمریکا در نمایش جدید خود در مورد چگونگی تا کردن سازه‌های فلزی ریز به شکل اوریگامی با یک لیزر ساده دستی نشان داده‌اند که در آینده نزدیک لیزرها می‌توانند در شلیک سلاح‌ها یا پرتاب کلاهک‌های انفجاری به ارتش کمک کنند.به گزارش سرویس فناوری خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، این نمایش نشان می‌دهد که سیستمهای مشابه می‌توانند انبرها و سوئیچهای کوچک را تولید کنند که به شکل اجزای مکانیکی در دستگاههای کوچک قابل استفاده هستند.این اجزا برای منفجر کردن مواد محرکه یا منفجره، اتصال برچسبهای شناسایی ترنسپاندر به پوشاک یا حتی فعال‌سازی نسل جدید روباتها یا دستگاههای الکترونیکی بسیار کوچک قابل استفاده هستند.محققان پس از مشاهده کار دانشگاه جان هاپکینز در ساخت دستگاه‌های میکرو برای اجرای عمل جراحی به این مفهوم علاقمند شده‌اند؛ اما ارتش این شیوه را با ساخت سازه‌های میلیمتری با قابلیت کارکرد با لیزرهای کم قدرت یا حتی نور ال‌ای‌دی یک گام رو به جلو برده است.این سازه‌های کوچک مانند لولاهای مکانیکی عمل می کند که می‌توانند خطوط تنش خاص موجود در فلز لایه لایه را تا کنند.در این آزمایش که جزئیات آن در مجله‌های Applied Physics Letters و Nature Photonics منتشر شده، یک لیزر دستی با سطح عملکرد ایمن برای چشم توانست این عملیات تا کردن را از فاصله یک متری اجرا کند.زمان تا کردن بسته به طول موج و شدت نور لیزر از 67 میلی ثانیه تا 21 ثانیه متفاوت بوده، اما سازه‌های بزرگتر به چند دقیقه زمان نیاز دارند. ساخت یک ورق میلیمتری از سازه‌های تاشو در آزمایشگاه تحقیقاتی ارتش حدود 20 ساعت به طول انجامید.محققان امیدوارند که کاربردهای جدید این فناوری از حالت اکتشاف علمی ابتدایی ساخت و مونتاژ مواد فراتر رفته و به سربازان در شیوه‌های جدیدتر کمک کند.

ثبت دامنه آسایشگاه خیریه کهریزک
نویسنده: پیمان کیان. ׀ تاریخ: برچسب:ارتش آمریکا ,اوریگامی,پرتاب کلاهک‌های انفجاری ,لیزر,سلاح‌ها,, ׀ موضوع: <-CategoryName-> ׀

از سال 1972 میلادی تا کنون این موشک هدایت شونده هوشمند تغییرات و پیشرفت های متعددی را طی 4 مدل مختلف که 2 مدل آن مسلح به تسلیحات هسته ای است پشت سر گذاشته است.این موشک دارای دو نوع سیستم هدایتگر GPS (موقعیت یابی جهانی ماهواره ای)، TERCOMمی باشد.همچنین تصاویر هدف به دو صورت مادون قرمز و با وضوح بالای ماهواره ای قابلیت دریافت و هدایت دارد.دقت این موشک بر طبق امار جنگ خلیج فارس ،سودان و افغانستان بیش از 85 درصد است. دارای دو نوع کلاهک سنگین و نرم می باشد که از نوع اول برای نابود سازی کارخانجات،پایگاه ها،پناه گاه  و تجهیزات زیر زمینی و مقاوم و نوع نرم در برابر خودروهای زرهی ،نفر،کامیون  و ... استفاده می گردد.با توجه به پیشرانه موشک، توربوفن کوچکی که حرارت کمی ایجاد می نماید و سطح پرواز پایین شناسایی این موشک با رادار مشکل و بدشواری صورت می گیرد .این موشک قابلیت حمل و شلیک توسط کشتی ،هواپیما و یا زیر دریایی را داراست.

جندی شاپور البرز دی 91

منبع:

بقیه در ادامه نوشتار

ثبت دامنه آسایشگاه خیریه کهریزک
ادامه مطلب
نویسنده: پیمان کیان. ׀ تاریخ: برچسب:موشک,تام هاوک,موشک Tomahawk Cruise Missile BGM-109 ,تسلیحات,, ׀ موضوع: <-CategoryName-> ׀

 این توپ لیزری در ۲ ثانیه یک هواپیما را سرنگون می‌کند  

 

سلاح لیزری ۵۰کیلوواتی راین‌متال به تازگی در سوئیس آزمایش شده و توانسته با بریدن ورقه فولادی ۱۵ میلی‌متری از فاصله ۲ کیلومتری و سرنگون کردن هواپیماهایی از فاصله ۲ کیلومتری، کارآیی خود را اثبات کند.

به گزارش علم پرس؛ شرکت آلمانی راین‌متال به تازگی از آزمایش موفق نمونه اثباتگر فناوری سلاح لیزری ۵۰ کیلوواتی خبر داده است. این آزمایش که ظاهراً اواخر نوامبر/ اوایل آذرگذشته صورت گرفته تمامی مراحل یک عملیات متعارف، از شناسایی تا درگیری را با موفقت پشت‌سر گذاشته است. آزمایش در محوطه مرکز آزمایش آکسن‌بودن در سوئیس، در شرایط آب‌وهوایی برفی و تابش شدید خورشید انجام شده و هدف اصلی این بوده که توانایی به مراتب بیشتر این سلاح لیزری پر انرژی (۵۰ کیلوواتی) را در مقایسه با نسخه ضعیف‌تر ۱۰ کیلوواتی آن که سال پیش معرفی شد نشان دهد.ارتقای پنج برابری توان اشعه لیزر با هدف امکان درگیری همزمان در سناریوهای مختلف، از پدافند هوایی گرفته تا مقابله با راکت‌ها و گلوله‌های توپ و خمپاره و جنگ نامتقارن انجام گرفته است. به علاوه، هدف دیگر از این آزمایش‌ها این بود که اثبات کند واحدهای لیزری جدا از هم ساخته شده با فناوری راین‌متال توان تابش روی هدفی واحد در شرایط نامساعد را دارند. در عین حال این آزمایش می‌تواند مقدمه‌ای باشد برای آزمایش نسل بعدی توپ‌های لیزری پرانرژی ۱۰۰ کیلوواتی که هیچ دفاعی در برابر آن‌ها کارگر نیست.اثباتگر فناوری سلاح لیزری ۵۰ کیلوواتی راین‌متال از دو واحد عملیاتی تشکیل می‌شود، واحد اول، سلاح ۳۰ کیلوواتی یکپارچه شده با پبرجک توپ پدافند هوایی ارلیکون‌رولور برای آزمایش‌های ثابت و پویا (دینامیک) است که با چند واحد کنترل آتش اسکای‌گارد پشتیبانی می‌شود. واحد دیگر را هم ایستگاه سلاح ۲۰ کیلوواتی تشکیل می‌دهد که به صورت یکپارچه داخل برجک توپ رولور قدیمی برای آزمایش‌های ایستا (استاتیک) جای داده شده است. البته ماژول‌های پشتیبانی نیرو را نیز باید به این فهرست اضافه کرد.

 

 

بر اساس گزارش شاهدان آزمایش، پرتوی لیزر این سلاح موفق به بریدن یک تیرآهنی به ضخامت ۱۵ میلی‌متر از فاصله ۱۰۰۰ متری شده است. در عین حال این سلاح چندین هدف بدون سرنشین با سرعت‌های بالا و زاویه‌های تقرب متفاوت را نیز از فاصله ۲ کیلومتری و مدت تقریبی ۲ ثانیه با موفقیت سرنگون کرده است. بیشتر این اهداف با سرعتی بیش از ۵۰ متر بر ثانیه پرواز می‌کردند و پس از شناسایی توسط رادار اسکای‌گارد از فاصله ۳ کیلومتری، ایستگاه توپ ۳۰ کیلوواتی با استفاده از داده‌های ارسالی رادار، فرایند رهگیری و قفل روی هدف را آغاز کرد. پس از رسیدن هدف به برد و موقعیت مناسب آتش، سیستم ضمن درگیری در کوتاه‌ترین زمان ممکن هدف را سرنگون کرد. برای نشان دادن توان درگیری سلاح با اهدافی بسیار کوچک نظیر گلوله‌های خمپاره، راین‌متال سرنگونی یک توپ فلزی به قطر ۸۲ میلی‌متر را هنگامی که با سرعت ۵۰ متر بر ثانیه حرکت می‌کرد، نمایش داد.

البته سرعت عکس‌العمل برای درگیری با اهداف در فاصله طولانی یا شرایط غیرمنتظره می‌تواند به مراتب افزایش یابد. بر اساس اخبار منتشرشده راین‌متال فعلاً قصد دارد تا نسخه ۶۰ کیلوواتی این سلاح را با توان خروجی بیشتر تا سال میلادی آینده تکمیل و ارائه کند. در عین حال این شرکت قصد دارد تا سامانه ایستگاه‌های توپ لیزری را به صورت یکپارچه با توپ‌های پدافند هوایی ۳۵ میلی‌متری بیازماید. این کار امکان مطالعه روی توسعه یک سیستم تسلیحاتی ماژولار را با انتخاب‌های گوناگون برای درگیری با اهداف مختلف فراهم می‌کند. در نهایت طرح مفهومی نصب یک سلاح لیزری ۱ کیلوواتی روی خودروهای زرهی تی. ام ۱۷۰ نیز در چارچوب برنامه‌های آینده راین‌متال قرار دارد.

 

 

 

 

 

 

 

ثبت دامنه آسایشگاه خیریه کهریزک
نویسنده: پیمان کیان. ׀ تاریخ: برچسب:سلاح لیزری,شرکت آلمانی راین‌متال,اشعه لیزر,راکت‌ها و گلوله‌های توپ, پدافند هوایی,رادار,, ׀ موضوع: <-CategoryName-> ׀

 آشنایی با سامانه موشکی پاتریوت - آمریکا

به گزارش علم پرس؛ سامانه موشکی پاتریوت توسط شرکت آمریکایی Raytheon ساخته شده است و برای نخستین‌بار در سال۱۹۹۱ برای دفاع از عربستان‌سعودی و اسرائیل در جنگ خلیج‌فارس به‌کار گرفته شد.در آن زمان آمریکایی‌ها اعلام کردند که این سامانه توانسته موشک‌های اسکاد عراق را رهگیری و منهدم کند. همچنین از آن زمان سامانه پاتریوت پیشرفت‌های چشمگیری داشته است.

 

سامانه موشکی پاتریوت – آمریکا

سامانه پاتریوت با قابلیت جابه‌جایی آسان به‌صورت کلی از چهار بخش اصلی تشکیل شده است: رادار، مرکز کنترل و ارتباطات رادیویی، پرتاب‌کننده‌های موشک و ژنراتورهای تأمین نیرو.رادار مهم‌ترین بخش سامانه است که تا شعاع ۱۰۰ کیلومتری هر جایگاه را رصد می‌کند و اطلاعات لازم را به مرکز کنترل می‌فرستد. مرکز کنترل که در ‌واقع بخش نرم‌افزاری سامانه و قلب تپنده آن است به‌صورت خودکار براساس اطلاعات به‌دست آمده از اهداف، اقدام به صدور دستور به پرتاب‌کننده موشک در زمان مناسب می‌کند.موشک‌های شلیک‌شده، به وسیله اطلاعات رادار و بخش نرم‌افزاری تا رسیدن به هدف هدایت می‌شوند. رادار در هر لحظه می‌تواند ۱۰۰هدف را ردگیری و اطلاعات هدایت ۹ موشک را ارسال کند.هر پرتاب‌کننده، ۱۶ موشک PAC-3 آماده شلیک دارد و در هر جایگاه پنج تا هشت‌ پرتاب‌کننده می‌تواند قرار بگیرد که به‌معنای وجود حداقل ۸۰ موشک آماده شلیک در هر جایگاه است.این سامانه خودکار است اما نیروی انسانی هم می‌تواند به‌صورت دستی برای شلیک موشک یا هدف آن تصمیم‌گیری کند.از پاتریوت یا MIM-104 به‌عنوان یک سامانه دفاع موشکی یاد می‌شود اما نمی‌توان فراموش کرد که این سامانه علاوه بر رهگیری و منهدم کردن موشک‌ها قابلیت سرنگون کردن جنگنده‌ها را هم دارد.جایگاه‌های پاتریوت پس از بررسی و مکان‌یابی در نقاطی مستقر می‌شوند که بتوانند بیشترین پوشش‌دهی را داشته باشند. به‌طور معمول رادار هر جایگاه، شعاعی ۱۰۰ کیلومتری را تحت پوشش دارد و موشک‌های این سامانه می‌توانند به اهدافی تا ۱۶۰کیلومتر و ارتفاع ۸۰ هزار فوت برسند.

قسمت‌های مختلف سامانه پاتریوت

تجهیزات رادار

رادار این سامانه شعاع ۱۰۰ کیلومتری را برای تشخیص هدف که شامل موشک‌های بالستیک، کروز، جنگنده و هواپیمای بدون‌سرنشین می‌شود زیرنظر دارد.

مرکز کنترل

مرکز کنترل به‌عنوان بخش نرم‌افزاری، اطلاعات به‌دست‌آمده از رادار را تجزیه و تحلیل کرده و دستور شلیک صادر می‌کند. این کار می‌تواند به‌صورت خودکار صورت بگیرد اما اپراتورها هم با یکدیگر در ارتباط هستند و می‌توانند وارد عمل شوند.

پرتاب‌کننده موشک

پرتاب‌کننده موشک اطلاعات را از مرکز کنترل گرفته و براساس آن موشک را برحسب زاویه و جهت مناسب شلیک می‌کند. اطلاعات از مرکز کنترل به وسیله امواج مایکروویو به پرتاب‌کننده می‌رسد و به همین‌خاطر پرتاب‌کننده می‌تواند از مرکز کنترل فاصله داشته باشد.

موشک پاتریوت

مسیر موشک به وسیله رادار رصد می‌شود تا موشک با اطلاعات رایانه‌های مرکز کنترل و همچنین سنسورهای خود موشک به هدف برسد.

موشک PAC-3

موشک PAC-3 پیشرفته‌ترین موشک این سامانه است که عملکرد آن بهبود چشمگیری نسبت به موشک‌های قبلی داشته است. جست‌وجوگر باند Ka این موشک لحظاتی قبل از رسیدن به نقطه برخورد از پیش تعیین‌شده روشن شده و اطلاعات هدف را به‌دست می‌آورد تا به‌صورت دقیق هدف مورد اصابت قرار گیرد.

موشک +GEM

نسل قدیمی‌تر موشک‌های پاتریوت که استفاده از آن در سال۲۰۰۲ آغاز شد. برخلاف PAC-3 که با برخورد به هدف منفجر می‌شود کلاهک جنگی این موشک در نزدیکی هدف عمل می‌کند.

 

 

ثبت دامنه آسایشگاه خیریه کهریزک
نویسنده: پیمان کیان. ׀ تاریخ: برچسب:سامانه موشکی پاتریوت,Raytheon,موشک‌های اسکاد ,رادار,ارتباطات رادیویی,,, ׀ موضوع: <-CategoryName-> ׀

 
یک خبر خوب برای دلفین ها  اما خبر بد برای رباتها. فهرستی از پستانداران دریایی در حال خدمت در نیروی دریایی با وسایل نقیله و رباتیک بدون سرنشین در زیر آب تا سال 2017 جایگزین می گردند. اما به چه دلیل ؟ آیا دلفین های در حال خدمت بیدقت بوده و کار خود را بخوبی انجام نمی داده اند؟یا شاید اهداف محیط زیستی دربین بوده است؟خیر،دلیل اصلی این تغییر اینست که ساخت و برنامه ریزی یک ربات 12 فوتی به شکل اژدر در مقایسه با پرورش ،نگهداری و آموزش یک دلفین بسیار کم هزینه تر و آسانتر است.البته این دلفین ها که شامل یک برنامه 24 میلیون دلاری بوده اند کنار گذاشته نمی شوند و از آنها در ماموریتهای آبی که نیاز به مهارت اینگونه دلفین ها می باشد استفاده خواهد شد.همانطور که می دانید سگها دارای حس بویایی بسیار قدرتمندی می باشند که در نتیجه از آنها در ارتشها و پلیس برای یافتن بمب ها ،مواد مخدر و مین های زمینی سالها استفاده می گردد ولی از انها نمی توان در دریا استفاده کرد پس طی مطالعاتی توسط نیروی دریایی آمریکا ، آنها موفق به کشف سونار بیولوژیکی (echolocation)دلفین ها گردیدند که می توانست مکان و موقعیت مین را بیابند و از این طریق نیروی نظامی قادر به پاکسازی و یا اجتناب از این مین ها گردید.اما اکنون با مجهز کردن این رباتها با دستگاههای سونار با فرکانس پایین ،این رباتها قادر به انجام وظایف دلفین ها خواهند بود در حالیکه برخی از مقامات و افسران نظامی عقیده دارند که این رباتها نمی توانند جای هوش ،انعطافپذیری و قدرت ارتباط این جاندار را بگیرند.
 
 
 
جندی شاپور البرز.آذر 91

PCMAG.  BYDavid Murphy
 

 

ثبت دامنه آسایشگاه خیریه کهریزک
نویسنده: پیمان کیان. ׀ تاریخ: برچسب:رباتها,دلفین ها ,بدون سرنشین, نیروی دریایی آمریکا, مین ها,دستگاههای سونار,, ׀ موضوع: <-CategoryName-> ׀

زره هاي يوناني

Greek Brass Muscle CuirassGreek Leather Muscle Armor

Greek Linen Cuirass

زره هاي رمي

Roman Lorica Segmentata

Roman Commander Cuirass

بقيه در ادامه

ثبت دامنه آسایشگاه خیریه کهریزک
ادامه مطلب
نویسنده: پیمان کیان. ׀ تاریخ: برچسب:زره ,زره هاي باستاني,تصاويري از زره ها,رمي ,يوناني,گوتيك,, ׀ موضوع: <-CategoryName-> ׀

149-23.jpg 

محققان در حال طراحی نسل جدید الیاف برای تولید یونیفرم هوشمندی هستند که علاوه بر خنک نگه داشتن بدن سربازان می‌تواند در زمان حملات شیمیایی منافذ لباس را به سرعت مسدود کند.به گزارش سرویس فناوری خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، یونیفرم های فعلی از منافذ کافی برخوردار نبوده و سربازان در اغلب موارد با استرس گرمایی و گرمازدگی مواجه هستند، اما نسل جدید الیاف هوشمند مجهز به منافذ قابل تنفس هستند که در زمان حملات شیمیایی بصورت خودکار مسدود می‌شوند.«فرانسسکو فورناسیرو» مهندس شیمی در آزمایشگاه ملی لاورنس لیورمول و سرپرست تیم طراحی الیاف هوشمند تأکید می کند: این یونیفرم بدون نیاز به سیستم کنترل خارجی و تنها با کمک این الیاف ویژه از حالت منافذ باز به حالت محافظتی تغییر وضعیت پیدا کرده و می تواند از سربازان در برابر حملات شیمیایی و خطرات محیطی محافظت کند.این الیاف هوشمند در شرایط عادی به خنک شدن بدن سرباز کمک می کنند و با تشخیص حملات شیمیایی، منافذ بصورت خودکار مسدود شده و مانع از آسیب دیدن فرد می شود.در حال حاضر بخش های کوچکی از یک لایه الیاف هوشمند طراحی شده اند و این مواد کمتر از 10 سال آینده برای تولید یونیفرم های هوشمند مورد استفاده قرار خواهند گرفت.نمونه اولیه الیاف تولید شده شامل منافذی با نانولوله های کربنی با عرض کمتر از چند نانومتر است و ضخامت دیواره ایجاد شده با این نانولوله ها تنها به اندازه یک اتم است. اندازه این منافذ بقدری کوچک است که حتی باکتری و ویروس با اندازه 10 نانومتر نیز نمی توانند از آن عبور کنند.محققان قصد دارند دو نوع از پوشش حساس به مواد شیمیایی طراحی کنند که در نوع نخست، منافذ لباس در زمان تشخیص حملات شیمیایی بسته می شود و در نوع دوم، لایه های خارجی در زمان برخورد مواد شیمیایی ریخته می شوند.

 

ثبت دامنه آسایشگاه خیریه کهریزک
نویسنده: پیمان کیان. ׀ تاریخ: برچسب:یونیفرم هوشمند ,حملات شیمیایی,نانولوله های کربنی ,الیاف هوشمند,, ׀ موضوع: <-CategoryName-> ׀

 

Mauser C-96 - early version with Mauser C-96 Mauser C-96 in 9mm for German Army (World War One).Mauser C-96 Mauser C-96 model 712 - select-fire with removable 20 rd magazine.Mauser C-96 - early german drawing, showing internal action (bolt closed).

موزر :نامي كه شايد بار ها در فيلمها شنيده ايم .سلاح محبوب آلمانها.در 1894طراحي و در سال 1896 به توليد انبوه براي ارتش آلمان رسيد.اين سلاح اولين بار در آفريقاي جنوبي مورد استفاده قرار گرفت (1899-1902) .در 1920 توسط روسيه بلشويكي خرداري گرديد .بعدا توسط چين و اسپانيا نيز خريداري و به صورت غير قانوني (بدون ليسانس) شروع به توليد آن نمودند كه اصلا كيفيت مدل اصلي آلماني را دارا نمي باشد.اين اسلحه در مقادير محدود در جنگ دوم مورد استفاده آلمانها قرار گرفت .با وجود اين شهرت زيادي از خود برجاي گذاشت.برد اين سلاح در حدود 1000 متر مي باشد ولي برد موثر آن بين 150 تا 200 متر است.سرعت گلوله 430 متر بر ثانيه مي باشد.كاليبر آن 19*9 mm بوده و مدل اصلي داراي خشاب 10 گلوله مي باشد(مدل هاي 6 و 20 تايي نيز موجود بوده).در هر صورت اين سلاح يكي از بارز ترين تپانچه هاي نيمه خودكار تاريخ است.همچنين يكي از طرح هاي عملي در سبك خود كه كاملا موفق محسوب مي گردد با وجود سنگيني و لود كند براي مسلح شدن مجدد ،محدوده عملكرد ،قدرت شليك بالا و قابليت اطمينان بالا نقاط قوتي است كه از آن يك سلاح قدرتمند ساخته است.

 

ثبت دامنه آسایشگاه خیریه کهریزک
نویسنده: پیمان کیان. ׀ تاریخ: برچسب:سلاح,كلت كمري,موزر,معرفي سلاح,Mauser C-96, ׀ موضوع: <-CategoryName-> ׀

اين وسيله كمي بزرگتر از مگس معمولي مي باشدو توسط ارتش آمريكا در حال توسعه مي باشد و تا اواخر اين دهه به توليد انبوه خواهد رسيد.این ماشین می تواند در ماموریت های جاسوسی، ضبط و انتقال اطلاعات صوتی و تصویری استفاده می شود.اين وسيله مجهز به دوربین مینیاتوری، میکروفن ها، مودم و GPS  بوده و قابليت نفوذ جهت انجام فعاليتهاي ضد تروريستي را داراست.

از موانع فني موجود در راه عملياتي شدن اين وسيله وجود باطري به ميزان كافي در وسيله اي به اين كوچكي مي باشد كه با توجه به پيشرفتهاي صورت گرفته در فن اوري نانو  اين اميد وجود دارد كه اين مشكل حل و نيروي كافي براي روشن نگه داشتن آن در هوا تهيه گردد. نسخه هاي پيچيده تر اين روبوت در نقش يك قاتل ( با همراه داشتن يك كپسول حاوي سم سيانيد يا مواد سمي جايگزين ديگر در شكم روبوت) از طريق سوزن كوچك نصب شده در آن قادر به سوراخ كردن پوست انسان و تزريق سم به هدف تعيين شده مي باشد. بايد منتظر حضور اين جنگ آوران نوين در ميادين جنگ نيز بود.


 

 

 

ثبت دامنه آسایشگاه خیریه کهریزک
نویسنده: پیمان کیان. ׀ تاریخ: برچسب:تسليحات نظامي آينده,ماموریت های جاسوسي,حشره ميكرو روبوت ,سلاح نوين,سلاح جديد, ׀ موضوع: <-CategoryName-> ׀

 

باقی تصاویر در ادامه مطلب

 

ثبت دامنه آسایشگاه خیریه کهریزک
ادامه مطلب
نویسنده: پیمان کیان. ׀ تاریخ: برچسب:تسلیحات ,کارد های نظامی,سلاح سرد,, ׀ موضوع: <-CategoryName-> ׀

 

بقيه در ادامه مطلب

ثبت دامنه آسایشگاه خیریه کهریزک
ادامه مطلب
نویسنده: پیمان کیان. ׀ تاریخ: برچسب:سلاح,تسليحات,قرون وسطي,شمشير,نيزه,تبر,زره ,سپر,گرز,کلاهخود, ׀ موضوع: <-CategoryName-> ׀

  وایکینگ ها نام مهاجمانی شمالی است که نزدیک به دو قرن سواحل ایرلند،اسکاتلند، انگلستان و شمال فرانسه را صحنه تاخت و تاز های وحشیانه خود قرار دادند. 

  برخلاف برخی از تصورات محبوب در مورد وایکینگها، نسبت به داشتن اصل و نسب مشترک ،نژاد واحد و یا میهن پرستی ناشی از هر گونه حس وایکینگ بودن در بین آنها رواج نداشته و آنها متعلق به قومیت ها و مناطق مختلفی چون دانمارک ،نروژ و سوئد بوده که شواهدی مبنی بر وجود وایکینگهای فنلاندی و استونیایی نیز موجود است . همچنین شاید تنها چیزی که آنها را از نظر مردم اروپا یکسان کرده بود این مسئله بوده که آنها از مناطقی ناشناخته در شمال ، بی تمدن و مهمتر از همه غیر مسیحی می آمده اند.وایکینگ ها وقایع تاریخی خود را نمی نوشتند . مورخان مجبور به استفاده از دیگر ابزار غیر مستقیم برای بازسازی زندگی وایکینگ ها بوده اند. در طول تاریخ آنها تحت عنوان قومی خونریز و جنگجو شناخته شده اند که این به نوع نگرش آنها باز می گردد. آنها اعتقاد داشتند که تمام طول روز باید بجنگند ،اگر یک وایکینگ جنگجوی خوب و درستی می بود به اعتقاد آنها  قادر خواهد بود به سالن پذیرایی خدایشان اودین راه یابد( Valhalla). پس از مبارزه در تمام طول روز، هر شب وقت خود را صرف غذا خوردن و نوشیدن می نمودند.آنان رعب فراوانی به جهت ظاهر مهیب ، تبرهای بزرگ جنگی ،بادبان های قرمز خونین رنگ، شیوه جنگی نزدیک و دیوانه وار و شجاعت غیر معمول خود در سراسر اروپا ایجاد نمودند. قربانیان با دیدن سراژدها گونه کشتی جنگی وایکینگها ، بادبانهای سرخ و نعره جنگ آوران وایکینگ می دانستند که باید جان و مال خود و خانواده شان را نجات دهند.بدین ترتیب شهرت مهیب آنان دهان به دهان از طریق دریاها در اروپا پراکنده می گردید. لباس آنها اغلب از پوست بوده که بروی آن پوشش چرمی برای حفظ گرما برتن می گردیدو این باعث انعطاف پذیری و سرعت در هنگام جنگ بود .انها کلاه خود هایی از چرم ،فلز و یا مخلوطی از هردو به سر می گذاردند که اغلب نواحی حساس مانند روی بینی و چشمها با محافظ فلزی همراه بود .اغلب محافظان فرمانده کشتی زرهی از زنجیرهای فلزی بر تن داشته اند و بقیه پوشش چرمی بر تن می کرده اند.آنان اغلب دارای تبر های بزرگ بعنوان اولویت اول جنگی ،شمشیر های با کیفیت ،خنجر ،تبر کوچک برای پرتاب،نیزه و سپر دایره ای بزرگ بودند.

 

مهمترین عاملی که از سوی محققان برای جسارت این خارجیان برای خارج شدن از محدوده خود مطرح شده افزایش جمعیت آنان و میل به یافتنثروت بیشتر (و نه زمین )بوده است . همچنان که اروپا ثروتمندتر می شد و بنادر تجاری رواج می یافتند وایکینگها با اتکا بر قدرتشان در ساخت کشتی و جسارتشان شروع به تجارت پوستهای گران قیمت خود در این بنادر کرده و کم کم با ثروتهای رو به رشد اروپایی و درگیری های بین پادشاهان اروپا آشنایی پیدا می کردند.

یک حمله در صومعه Lindisfarne  در ساحل شمال شرقی انگلستان از آغاز عصر وایکینگ ها خبر می دهد.(793 بعد از میلاد مسیح). این حمله از سوی وایکینگهای نروژی صورت گرفت کسانی که بطور مستقیم از دریای شمال بدانجا حمله کردند و اگر چه آنها صومعه را کاملا نابود نساختند ولی جامعه مذهبی کشورهای اروپایی را شوکه ساختند.این مهاجمان عجیب و غریب برخلاف سایر غارتگران قاره هیچ گونه احترامی برای صومعه های فاقد نگهبان و آسیب پذیردر سواحل قائل نبودند.این حملات در سواحل اسکاتلند شامل صومعه هایSkyeو Ionaو همچنین صومعه  Rathlin در شمالی ترین ساحل ایرلند نیز گردید.(اولین حملات ثبت شده وایکینگ ها در 799 بعد از میلاد مسیح در اروپا) تا حدود سالهای 830 حملات آنها اغلب بصورت حملات برق آسا و فرار به سواحل شمالی انگلستان و بخصوص ایرلند و مر کز تجاری  Dorestadدر فاصله 80 کیلومتری دریای شمال محدود می گردید .اما بعد از شروع درگیری های داخلی در اروپا آنها فعالیت های خود را گسترش دادند.

بعد از مرگ Louis the Pious امپراطور فرانکها (امپراطور آلمان و فرانسه کنونی) در سال 840 پسر او لوتار از ناوگان وایکینگها جهت مبارزه قدرت با برادرانش کمک گرفت.بعد از آن وایکینگها متوجه شدند که پادشاهان فرانک جهت جلوگیری از حملات آنان حاضرند مبالغ گزافی به آنان بپردازند.و این شروع فعالیتهای بدون توقف آنان در اروپا بود.

در اواسط قرن 9 میلادی اسکاتلند ،ایرلندو انگلستان اهداف اصلی حملات و اسکان یافتن آنان بود .وایکینگها کنترل نواحی شمالی و مناطق اصلی اسکاتلند را بدست آوردند و اولین شهر های تجاری ایرلند شامل  Dublin،Waterford, Wexford, Wicklow و Limerickرا بنا نهاده و از آن بعنوان پایگاهی برای حملات خود در طول دریای ایرلند و به انگلستان استفاده نمودند. زمانیکه پادشاه فرانکها King Charles the Bald با انرژِ ی بیشتری شروع به دفاع از غرب سرزمین فرانکها و تقویت و ساخت استحکامات برای شهر ها کرد حملات آنان بیش از بیش بر روی انگلستان متمر کز گردید(862) .در انگلستان در مقابل حملات آنان فقط یک قلمرو قدرت رویارویی موفقیت آمیز با آنان را داشت و آن پادشاهیWessexبود( 851 ). تا سال 871 ارتش وایکینگها (بیشتر دانمارکی ها)بیشتر شمال و شرق انگلستان را تحت کنترل داشتند تااینکه آلفرد کبیر پادشاه وسکس تنها پادشاه انگلیسی بود که شکست قاطعی به این مهاجمان شمالی وارد آورد .آنها در شمال سکنی گزیده ( منطقه ای بنام Danelawشناخته می شود) کم کم کشاورزی پیشه کرده و شهر تجاری یورک را بنا نهادند.در نیمه اول قرن 10 ارتش انگلیسی به رهبری فرزندان آلفرد کبیر شروع به فتح مناطق اسکاندیناویایی نشین انگلستان کرده و آخرین پادشاه آنان Erik Bloodaxeدر حدود 952کشته و انان را از جزیره اخراج نمودند .اینگونه  بود که انگلستان نیز تبدیل به یک کشور پادشاهی متحد دائمی گردید.(ادامه دارد)


براي مشاهده بقيه تصاوير  لطفا بر روي ادامه مطلب كليك بفرمائيد.

ثبت دامنه آسایشگاه خیریه کهریزک
ادامه مطلب
نویسنده: پیمان کیان. ׀ تاریخ: برچسب:وایکینگ ها,مهاجما ن شمالی,وایکینگهای نروژی,امپراطور فرانکها, ׀ موضوع: <-CategoryName-> ׀

صفحه قبل 1 2 3 صفحه بعد

CopyRight| 2009 , scientific.alborz.LoxBlog.Com , All Rights Reserved
Powered By LoxBlog.Com | Template By:
NazTarin.Com