جندی شاپور (البرز)

علمی فرهنگی

شاید تا چند سال پیش کسی فکرش را هم نمی‌کرد که روزی روبات‌ها​ در یک مسابقه زیبایی انسان ها داوری کنند. اما به نوشته سایت میرور، اکنون این اتفاق افتاده است و ۶ روبات هوشمند، در مسابقه ای که توسط یک سایت تخصصی زیبایی برگزار شده است زیبایی شرکت کنندگان در این رقابت را به داوری نشسته‌اند.

آنطور که سجی لازارو، در وبسایت آبزرور می‌نویسد‌ برای شرکت در این مسابقه ۶۰۰۰ عکس سلفی آپلود شده است. عکس هایی که پیشتر تاکید شده بود در آنها باید صورت شرکت کننده بدون عینک و آرایش باشد و حتی داشتن موی صورت(ریش و سبیل) هم ممنوع بود.

شرکت‌کنندگان زن و مرد در گروههای جداگانه و در ۵ گروه سنی با هم رقابت کردند. جوانترین گروه سنی ۱۸ تا ۲۹ سال و مسن‌ترین آنها ۶۰ تا ۶۹ سال در نظر گرفته شد و در پایان نیز روبات های داور در هر گروه سنی بین ۳ تا ۵ نفر را به عنوان برنده انتخاب کردند.

آنطور که آلکس ژاورونکف یکی از مدیران شرکت های حامی سایت برگزارکننده این مسابقات به آبزرور گفته نتایج این رقابت برای آنها غافلگیر کننده بوده است:

« برخی از کسانی که در مسابقه شرکت کرده بودند از نظر من از برندگان زیباتر بودند ولی به نظر می‌رسد وقتی ما انسانها می‌خواهیم زیباترین‌ها را انتخاب کنیم تمایل های شخصی‌مان بیشتر در گزینشمان دخالت دارند.»

۶ رباتی که در این رقابت داوری کردند به نحوی برنامه ریزی شده بودند که بتوانند چین و چروک های صورت را تشخیص دهند، رنگ پوست و تقارن چهره را بررسی نمایند و فاکتورهایی دیگری را هم در زمینه زیبایی مورد تجریه و تحلیل قرار دهند.

ثبت دامنه آسایشگاه خیریه کهریزک
نویسنده: پیمان کیان. ׀ تاریخ: برچسب:روبات‌ها​,مسابقه زیبایی انسان ها,روبات هوشمند,, ׀ موضوع: <-CategoryName-> ׀

محققان دانشگاه هاروارد روبات‌های کوچک جدیدی را ساخته‌اند که قادر است درست مثل حشره پرواز کند، شناور بماند، روی سطوح مختلف فرود آید و مجددا از آنجا به پرواز درآید.

 عملکرد این روبات با استفاده از چسبندگی الکترواستاتیک، شبیه به بادکنکی که با بار الکتریکی به دیوار می چسبد، می تواند روی سقف هم بنشیند و استراحت کند و به این ترتیب انرژی خود را ذخیره و در مصرف آن صرفه‎جویی کند.

این روبات‌ها در واقع پهبادهایی هستند که عملکردشان شبیه به نحوه‌ حرکت و ایستادن حشرات است؛ یک پرواز کنترل شده و چند ثانیه‌ای قبل از توقف.

 

وزن این پهبادهای کوچک کمتر از یک دهم گرم است، طول آن تقریبا ۲ سانتیمتر و قطرش به اندازه یک سکه ده پنسی (حدود یک تومانی) است.

آنها می‌توانند درست مثل حشرات روی سطوح مختلف از جمله شیشه، چوب، گچ و غیره بچسبند، در جا شناور بمانند و دوباره در امتداد یک مسیر از پیش تعیین شده پرواز کند.

پروژه روبو‌بی (RoboBee) حاصل بیش از یک دهه تحقیقات در آزمایشگاه مایکروبیوتیک دانشگاه هاروارد است و نتیجه آن در نشریه ساینس منتشر شده است.

دکتر میرکو کوواچ، سرپرست آزمایشگاه روبات‌های پرنده در امپریال کالج، لندن به بی‌بی‌سی گفت که در حال حاضر نمونه‌های مشابه و اولیه حشرات رباتیک برای عملیات جست و جو، نجات و تحقیقات محیط زیستی در مرحله آزمایش قرار دارد.

دکتر کوواچ گفت که این نوع پهبادها مجهز به حسگر هستند و می‌توانند برای اهداف زیادی به کار گرفته شوند.

مثلا در صورت بروز بلایای طبیعی، امکان فرستادن آنها به مناطق فاجعه زده برای جمع‌آوری اطلاعات و یافتن بازماندگان وجود دارد.

چالش‌ها

موریتز گرال، دانشجوی دکترا در موسسه تکنولوژی ماساچوست و پژوهشگر اصلی پروژه روبو-بی در هاروارد گفت: "میکرو روبات‌های پرنده به سرعت انرژی خود را از دست می‌دهند و فرود آمدن آنها و یا شناور ماندن آنها به طور ساکن می‌تواند راه حلی برای ذخیره انرژی باشد."

"اما ابزاری که به وسیله آن بتوان شناور ماند و فرود آمد، مانند بال یا پنجه، برای روبات‎های کوچکی از این نوع بسیار سنگین هستند."

همچنین به گفته آقای گرال "به آسانی جدا شدن از سطوح مختلف و به پرواز درآمدن مجدد، از چالش‎های دیگر است."

آقای گرال گفت: "هم اکنون روبوبی حتما باید با سیم به منبع انرژی متصل باشد تا بتواند پرواز کند. قدم بعدی تولید روباتی است که بتواند به تنهایی پرواز کند و بتواند منبع انرژی را با خود حمل کند."

bbc news

ثبت دامنه آسایشگاه خیریه کهریزک
نویسنده: پیمان کیان. ׀ تاریخ: برچسب: روبات‌های کوچک جدید,حشره ,پهبادها,پروژه روبو‌بی (RoboBee),میکرو روبات‌ها,, ׀ موضوع: <-CategoryName-> ׀

ربات انسان‌نمای چینی به صورت یک دختر جوان ساخته شده و "جیا جیا" نام‌گذاری شده است. این ربات طوری برنامه‌ریزی شده که می‌تواند صحبت کند و احساسات خود را از طریق تغییرات در چهره حالات ظاهری  نشان دهد.

 این ربات انسان‌نما از نظر ظاهری کاملا شبیه به انسان است و می‌تواند چشمان خود را حرکت دهد و حرکت لب‌ها و گونه‌های آن هنگام صحبت کاملا هماهنگ است. برای ساخت این ربات حدود سه سال کار گروهی انجام شده است تا بخش‌های مختلف بدن آن در برابر داده‌های بیرونی کاملا هماهنگ و طبیعی واکنش نشان دهند.

مهم‌ترین ویژگی ربات انسان‌نمای چینی در مقایسه با سایر ربات‌های معرفی شده، قابلیت یادگیری هنگام صحبت کردن است، به‌طوری‌که این ربات قادر است تا از محتوای مکالمه اطلاعات مورد نظر را دریافت کرده و یا به اصطلاح یاد بگیرد.

Dailymail

ارسال:مهرداد نورایی

ثبت دامنه آسایشگاه خیریه کهریزک
نویسنده: پیمان کیان. ׀ تاریخ: برچسب:ربات انسان‌نمای چینی ,"جیا جیا",ربات,, ׀ موضوع: <-CategoryName-> ׀

جراحان دانشگاه USC در جنوب ایالت کالیفرنیا در آمریکا موفق شدند برای نخستین بار جراحی تومور بدخیم پروستات را با کمک ربات انجام دهند.

سرطان پروستات، شایع ترین سرطان در میان مردان در آمریکاست و در سطح جهانی نیز سالانه حدود ۲۶۰ هزار قربانی می گیرد.بارت لیندزی می داند که از لحظه ای که زیر عمل رفت، جراحی سرطان پروستات در آمریکا به دو دوره تقسیم شد، دوران پیش و پس از او.او نخستین فردی است که ربات ها با دقتی چشم گیر و با کمک دستگاه های سونوگرافی پیشرفته، توده سرطانی در بدن او را از بین بردند.

این شیوه که هایفوو نام دارد، پیش از این در برخی کشورهای پیشرفته استفاده می شد، اما اداره نظارت بر امور غذا و دارو ایالات متحده پس از مطالعه کارآیی، اثربخشی و عوارض جانبی احتمالی آن در درمان سرطان، اجازه استفاده از این روش را در آمریکا داد.

تا پیش از این درمان سرطان پروستات، شامل برداشتن کامل این عضو و پرتو تابی با اشعه ایکس بود. اما هایفوو یک تکنیک غیرتهاجمی است و فرد چند ساعت پس از عمل، مرخص می‌شود.

متخصصان شرکت سونوکر، سازنده این ربات، می‌گویند تکنولوژی بکار رفته در این دستگاه، دقت و ظرافت درمان را افزایش داده است.

ثبت دامنه آسایشگاه خیریه کهریزک
نویسنده: پیمان کیان. ׀ تاریخ: برچسب:جراحی تومور بدخیم پروستات با ربات,سونوگرافی ,آمریکا,هایفوو ,, ׀ موضوع: <-CategoryName-> ׀

در لیگ فوتبالیست سایز کوچک تیم MRL از دانشگاه قزوین مقام اول ، تیم IMMORTAL دانشگاه تهران، مقام دوم و تیم ER-FORCE آلمان مقام سوم را به دست آوردند. در لیگ فوتبال شبیه‌ساز سه بعدی تیم یو تی آستین ویلا از آمریکا اول ، تیم آپولو سه بعدی از چین دوم و تیم نگسوس ایران سوم شد. در لیگ فوتبال دو بعدی نیز تیم میراسل از چین اول تیم هرمس از ایران دوم و تیم نگسوس از ایران سوم شدند.

 

ثبت دامنه آسایشگاه خیریه کهریزک
نویسنده: پیمان کیان. ׀ تاریخ: برچسب:لیگ بین‌المللی ربات‌های فوتبالیست در تهران 2015,ربات,, ׀ موضوع: <-CategoryName-> ׀

"ربات‌های قاتل" در بسیاری از ارتش‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند؛ ربات‌هایی مجهز به انواع مسلسل، نارنجک‌انداز و موشک ضدتانک و ... این ربات‌ها مخالفان بسیاری نیز دارند.

ربات‌های نظامی را به دو دسته هدایت‌شونده (دارای کنترل از راه دور) و خودمختار تقسیم‌‌بندی می‌کنند. ربات‌های نظامی انواع مختلفی دارند. برخی ربات‌ها کار مین‌روبی، شناسایی و نجات را انجام می‌دهند. گونه دیگری از ربات‌های نظامی صرفا به جهت کشتن ساخته می‌شوند که به‌اصطلاح به آن‌ها ربات‌های قاتل می‌گویند.در هفته‌های اخیر ژنرال رابرت کن، یکی از فرماندهان آموزش ارتش آمریکا، از جایگزینی ربات‌ها در ارتش به جای سربازها خبر داده است.

هواپیمای جنگنده بدون‌سرنشین X-47B ساخت شرکت نورتروپ گرومن در خدمت نیروی دریایی آمریکا.

بنا بر گزارش‌ها قرار است تا سال ۲۰۳۰، ربات‌ها جایگزین ۲۵ درصد سربازان ارتش آمریکا شوند.سال گذشته مخالفان ساخت ربات‌های قاتل، رباتی نمادین را در مرکز شهر لندن نصب کردند. این فعالان مدنی خواستار ممنوع شدن استفاده از ربات‌های قاتل با سلاح‌های مرگبار هستند.سال‌هاست که ربات‌ها وارد ارتش‌های کشورهای مختلف شده‌اند و در حال کار هستند.

در این میان "سلاح‌های خودمختار کشنده که در کنترل انسان‌ها نیستند"، حتی اگر تا کنون ساخته نشده باشند، موضوعی است که باعث نگرانی است.در نشستی که اخیرا در سازمان ملل با موضوع "ربات‌های قاتل" برگزار شد نمایندگان ۱۱۷ کشور خواستار اتخاذ قوانین جدیدی برای استفاده از ربات‌های قاتل مستقل شدند.دسته دیگر ربات‌های نظامی ربات‌های پرکاربردی هستند که در زمینه اکتشاف مین، خنثی‌سازی مین و نجات مورد استفاده قرار می‌گیرند.

DW

ثبت دامنه آسایشگاه خیریه کهریزک
نویسنده: پیمان کیان. ׀ تاریخ: برچسب:ربات‌های قاتل ,اکتشاف مین,خنثی‌سازی مین ,سربازان,کنترل از راه دور,موشک ضدتانک ,مسلسل,, ׀ موضوع: <-CategoryName-> ׀

شرکت IBM با الهام از مغز انسان، نمونه اولیه رایانه ای را رونمایی کرده است که با خون الکترونیک کار می کند.

بر اساس اعلام این شرکت، طبیعت به دانشمندان یاد داده است تا رایانه هایی بسازند که با مایع تغذیه و خنک شوند درست مانند مغز ما.

مغز انسان قدرت محاسباتی فوق العاده ای را در یک فضای کوچک نگه داشته است و فقط از 20 وات انرژی برای آن استفاده می کند؛ اثربخشی و بهره وری که پژوهشگران «IBM» سعی در رسیدن به آن را دارند.

سیستم جدید این شرکت با عنوان «جریان ردوکس»، الکترولیت «خون» را به سراسر یک رایانه پمپاژ می کند در این فرایند انرژی را به داخل رایانه وارد و گرما از آن خارج می شود.

یک مدل بسیار اولیه از این رایانه هفته گذشته در آزمایشگاه فناوری زوریخ توسط دکتر پاتریک روخ و دکتر برونو میشل رونمایی شد.

پیش بینی آنها این است که تا سال 2060 یک رایانه با توان محاسباتی یک پتا فلاپ که به اندازه نیمی از یک زمین فوتبال است در رایانه های رومیزی مردم قرار بگیرد.

میشل می گوید می خواهیم یک ابر رایانه را درون یک حبه قند قرار دهیم. برای این کار به یک تغییر الگو در الکترونیک نیاز داریم و باید مغزمان، انگیزه مان شود.

مغز انسان 10 هزار برابر چگالتر و اثربخش تر از رایانه های امروزی است. هوشمند ترین رایانه «IBM» تا به امروز، واتسون نام دارد که توانست در یک مسابقه تلویزیونی دو انسان را شکست دهد اما محققان «IBM» این مسابقه را غیرمنصفانه می خوانند چرا که مغز این دو انسان از 20 وات انرژی استفاده می کند و واتسون به 85 هزار وات انرژی نیاز دارد.

کم مصرفی در انرژی – نه قدرت محاسباتی خام- یکی از اصول پایه برای نسل آینده تراشه های رایانه ای است.

تراشه های سیلیکونی دو بعدی کنونی به محدودیت های فیزیکی خود نزدیک می شوند چرا که کوچک سازی آنها به گرم شدن بیش از اندازه شان منجر می شود.

صنعت رایانه 30 میلیارد دلار برای انرژی هزینه می کند که به سادگی هدر می رود به عبارت دیگر برای تولید هوای داغ 30 میلیارد دلار پول خرج می شود.99 درصد توان رایانه صرف خنک سازی و تامین انرژی می شود و فقط یک درصد از برق مورد استفاده صرف پردازش اطلاعات می شود.

مغز از 40 درصد ظرفیت خود برای کارهای عملیاتی استفاده می کند و 10 درصد از توانش را صرف تامین انرژی و خنک سازی می کند.

نظر میشل، ارائه معماری محاسباتی بیونیک جدیدی با الهام از قوانین طبیعت است که در آن توان سوخت و ساز موجود زنده با افزایش اندازه بدنش افزایش می یابد.مثلا فیل یک میلیون برابر موش است اما 30 درصد انرژی کمتری مصرف می کند و کاری را می تواند انجام دهد که یک میلیون موش از عهده آن بر نمی آیند.

طرح رایانه بیونیک محققان سوئیس شامل معماری سه بعدی می شود که تراشه هایی در بالای آن چیده می شوند و واحد های ذخیره حافظه در پردازشگرها تعبیه می شوند.

در این شیوه خون الکترونیکی به این ساختار رسوخ کرده و علاوه بر تامین انرژی رایانه، گرمای آن را از بین می برند.

همانطور که خون، قند را در یک دست و گرما را در دست دیگر حمل می کند محققان «IBM» به دنبال مایعی می گشتند که توانایی انجام چند کار را داشته باشد.

وانادیوم بهترین ماده در سیستم آزمایشگاهی کنونی برای این پژوهشگران است - نوعی واحد جریان ردوکس که شبیه یک باتری ساده است.نخست یک مایع – الکترولیت- با الکترودها شارژ می شود سپس به داخل رایانه پمپ می شوند تا  انرژی خود را به تراشه ها تخلیه کند.

جریان ردوکس هنوز تا یک فناوری جدید خیلی فاصله دارد و پیچیده نیست اما محققان «IBM» نخستین کسانی هستند که تراشه های خود را به این خون الکترونیک به عنوان غذایی برای رایانه های آینده تجهیز می کنند و تلاش می کنند این شیوه را در دهه های آینده برای رسیدن به رایانه های زتا مقیاس بهینه سازی کنند.

برای تامین انرژی رایانه های زتا مقیاس به برقی که در کل دنیا تولید می شود نیاز است. میشل اطمینان دارد که مدل بیونیک او می تواند موانع برای رسیدن به این رایانه ها را از سر راه بردارد.

در حالی که آزمایشگاه های دیگری در حال کار روی رایانه های محاسباتی یا فوتونیکی هستند تا ما را از عصر سیلیکون فراتر ببرند محققان زوریخ بر این باورند که پاسخ واقعی درست جلوی چشم ماست.

ماتیاس کایسرورت کارشناس رایانه می گوید: درست همانطور که رایانه به ما کمک می کند مغزمان را بشناسیم اگر از مغز به شناخت درستی برسیم می تواند رایانه های بهتری بسازیم.

دیگر کارشناسان حوزه رایانه اصول سه بعدی «IBM» را مطلوب ارزیابی می کنند اما اینکه آیا رایانه های بیونیک یک فناوری پیشرفته شوند هنوز معلوم و قطعی نیست.(مهر)

ثبت دامنه آسایشگاه خیریه کهریزک
نویسنده: پیمان کیان. ׀ تاریخ: برچسب:مغز انسان, خون الکترونیک ,IBM, سال 2060,تراشه های سیلیکونی,وانادیوم , جریان ردوکس,, ׀ موضوع: <-CategoryName-> ׀

کار سخت در زمین های کشاورزی و مزرعه های بزرگ، انگیزه ای برای استفاده از ابزار و ماشین در این بخش است. این فناوری هر روز وارد عرصه جدیدی می شود.

پژوهشگران در کالیفرنیا روبات جدیدی ساخته اند که امیدوارند روشهای معمول کشاورزی را اساسا متحول کند. روباتی به نام «لتوس بات» یا روبات کاهو که می تواند یک مزرعه را با سرعتی برابر با بیست کارگر وجین کند. این تنها بخشی از توانایی های این نوع روبات است که در زمینهای کشاورزی بکار می رود که محصولاتشان مستقیما به بازار مصرف و نه به کارخانه های تولید مواد غذایی ارسال می شود.

کارشناس اجرایی ارشد کارخانه سازنده این فناوری در کالیفرنیا می گوید: «با این تکنولوژی می توانیم به هر گیاه با دقت بیشتر نگاه کنیم و آنرا بارور کنیم، کود شیمیایی را در بوته یا گیاه مشخصی که می خواهیم استفاده کنیم. علفهای هرز و آفات را بدون پاشیدن سم روی همه گیاهان، از بین ببریم، اطلاعات جمع آوری کنیم. امکانات آن نا محدود است، هر کاری برای افزایش محصول و بازدهی.»

استفاده از روبات در کشاورزی امر تازه ای نیست،اما این دستگاه از فناوری جدیدی استفاده می کند. این روبات با استفاده از حسگرهای پیشرفته، کامپیوتر، الگوریتم و سخت افزار های روباتی برای کاربرد در محصولات بسیار لطیف کشاورزی ساخته شده اند. بعلاوه دارای سیستم جهت یابی ماهواره ای و ارتباط بین شبکه ها هم هستند.

«لتوس بات» یا کاهو روبات، با استفاده از دوربین های ویدیویی و نرم افزارهای تصویربرداری، تشخیص می دهد کدام بوته کاهو باید کنده شده و کدامیک باید با استفاده از بارور کننده و تقویت کننده های خاک تغذیه شوند. با اینحال استفاده از دستگاه و ابزار های مکانیزه معمولا به معنی جایگزین کردن انسان است. از یکطرف بی نیازی به نیروی انسانی در بخش کشاورزی به معنی بیکاری نیروی کار و از طرفی جایگزین کردن انسان مراقبت طبیعی با روشهای روباتی است.

 

 euronews 2013

 

ثبت دامنه آسایشگاه خیریه کهریزک
نویسنده: پیمان کیان. ׀ تاریخ: برچسب:کشاورزی,لتوس بات,روبات کاهو,حسگرهای پیشرفته,سیستم جهت یابی ماهواره ای,, ׀ موضوع: <-CategoryName-> ׀

صورتی مجازی با احساسات انسانی.زویی.جندی شاپور البرز

در کمبریج بریتانیا، محققان علوم کامپیوتر، صورتی مجازی به نام زویی خلق کرده اند که انتقال دهنده پیام کاربران همراه با احساسات انسانی آنها است. کاربران کامپیوتران می توانند با کمک آن، پیامهای خود در دنیای دیجیتال را به عالم واقع نزدیک تر کنند و آن را با عواطف انسانی ترکیب کنند و خوشحالی، خشم و ترس خود را با کمک صورت زویی، به دریافت کننده پیامشان منتقل کنند.

BBC NEWS

ثبت دامنه آسایشگاه خیریه کهریزک
نویسنده: پیمان کیان. ׀ تاریخ: برچسب:صورت مجازی,زویی,خشم و ترس,احساسات انسانی,, ׀ موضوع: <-CategoryName-> ׀

 

114-9.JPG

دانشمندان آلمانی از پیشرفت در حوزه طراحی مغز مصنوعی با قابلیت مشابه مغز انسان خبر می دهند که قادر به یادگیری بدون نیاز به برنامه نویسی است.به گزارش سرویس فناوری خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، محققان فیزیک دانشگاه بیلفلد به سرپرستی «اندی توماس» در حال آزمایش ممریستورها – میکروکامپوننت های الکترونیکی با قابلیت تقلید رفتار سلول های عصبی طبیعی هستند؛ با طراحی و ساخت ممریستور با توانایی یادگیری، از آنها بعنوان اجزای اصلی برای طرح مغز مصنوعی استفاده می شود.ممریستورها معادل الکترونیکی سیناپس‌های مغزی هستند که بعنوان پل ارتباطی سلول های عصبی (نورون ها) با یکدیگر محسوب می شوند؛ ممریستور درست مانند سیناپس قادر به یادگیری است و بدلیل این شباهت برای ساخت مغز مصنوعی بسیار مناسب است.«توماس» خاطرنشان می کند: اصول برگرفته از طبیعت می تواند در سیستم های تکنولوژیکی برای توسعه نوروموفیک یا رایانه های مشابه سیستم عصبی دوباره ساخته شده و مورد استفاده قرار بگیرند.

 

ممریستورها می توانند اطلاعات را دقیق تر از پردازنده های رایانه ای قبلی ذخیره سازی کرده و امکان ساخت پردازنده های قوی و کارآمد از لحاظ انرژی را با توانایی یادگیری فراهم کنند.

ثبت دامنه آسایشگاه خیریه کهریزک
نویسنده: پیمان کیان. ׀ تاریخ: برچسب:مغز مصنوعی ,سلول های عصبی طبیعی,میکروکامپوننت ها,سیناپس‌های مغزی,نورون ها,, ׀ موضوع: <-CategoryName-> ׀

بسته بندی با دست، کاری سخت و کسالت آوراست و باعث افزایش هزینه تمام شده ساخت کالاها می شود. مهندسان دانشگاه فنی مونیخ روبات سخنگویی را آزمایش می کنند که دید سه بعدی دارد و گفتار انسان را درک می کند و در بسته بندی دستگاههای بزرگ و حجیم الکترونیکی به آنها کمک می کند. این یک طرح تحقیقاتی اتحادیه اروپا است و در آن کارگران معمولی با روباتهای هوشمند همکاری می کنند. هدف افزایش تولیدات صنعتی است.دوربینی نصب شده و زمانی که دستهای روبات اشیاء سنگین را جابه جا کرده و آنها را در بسته ها می گذارد، بر کار آن نظارت می کند. کارگران کارهایی را که نیاز به توان بدنی زیادی نداشته باشد، انجام می دهند. کارولا زویکر، مهندس روبات در این دانشگاه است و می گوید: «یک سیستم نمایش وجود دارد که کالایی را که باید بسته بندی شود، شناسایی می کند و سپس جای آن را تشخیص می دهد. پس از آن روبات آن را جابه جا کرده و با دقت و احتیاط در جعبه می گذارد. اگر هم مشکلی وجود داشته باشد، با دخالت کارگران معمولی برطرف می شود.»روباتها می توانند اشیاء با اندازه و حجم مختلف را جا به جا کنند. از این رو، سازندگان سیستم بسته بندی آنها را روی محصولات مختلف اجرا کنند. هر مرحله کار، با کمک کامپیوتر و فرمانهای صوتی، قابل تغییر است. برنامه ریز روبات در دانشگاه فنی مونیخ می گوید: «کاربران نهایی این فن آوری نیاز نخواهند داشت که کارشناسان و متخصصان به کارخانه بیایند و روباتها را برای بسته بندیِ محصولاتِ جدید، دوباره برنامه ریزی کنند. این امر باعث صرفه جویی شده و هدفشان را هم تامین می کند.»خانم زویکر در مورد امکانات آتی این طرح پژوهشی می گوید: «این پروژه سهم مهمی در توسعه سازوکارهایِ قابل انعطاف روباتها برای چنگ زدن و برداشتن اجسام و پیشبرد همکاری میان انسان و روبات خواهد داشت. این طرح، همچنین با شیوه برنامه ریزی ساده و سریع خود امکانات جدیدی برای صنعت فراهم خواهد کرد.»این روباتها محصول مشترک سخت افزارها و نرم افزارهای مختلف هستند. هارالد بائر، مهندس سیستمهای تطبیقی و ربوتی در مورد رویکردهای این طرح می گوید:« پروژه ما مجموعه ابزارهایی خلق می کند که در بردارنده مهارت ها وتوانایی های روباتی ست و می توان با سهولت از آنها برای کاربردهای کاملا جدید، استفاده کرد. تمرکز این طرح بر جایگزینی روباتها به جای کارگران واقعی نیست. هدف این طرح این است تا با ایجاد محیطهای کاری ارگونومیک و مناسب با فعالیتهای انسان، از بروز مشکلات ستون فقرات جلوگیری کند. همچنین کارگران را از انجام کارهای خسته کننده و کسالت بار خلاص می کند.»ماشینها هنوز توانایی رقابت با بینش وانعطاف پذیری انسان را ندارند. با این حال استفاده از این روباتها، آینده تولید صنعتی را روشن خواهد کرد.

 

http://www.custompacker.eu

European Commission 2013

ثبت دامنه آسایشگاه خیریه کهریزک
نویسنده: پیمان کیان. ׀ تاریخ: برچسب:روباتهای هوشمند ,کارگران ,تولیدات صنعتی,روباتهای هوشمند ,سیستمهای تطبیقی و ربوتی ,, ׀ موضوع: <-CategoryName-> ׀

یک انسان مصنوعی با اندام های مصنوعی، خون آزمایشگاهی و دست و پای روباتی در موزه علوم لندن به نمایش گذاشته شده است.توسط قلب و ریه یا به عبارتی، دستگاه گردش خون و تنفسی آن، خون از قلب مصنوعی و از طرق رگ هایی از جنس پلیمرهای عالی به شش هدایت می شود. این انسان ساخته شده بشر، دارای طحال مصنوعی برای تصفیه خون و پانکراس برای کنترل میزان قند خون است. خون مصنوعی در تیوب هایی از نانو پلاستیک با قابلیت جذب اکسیژن و دفع آن در خون جریان دارد، این همان کاری است که خون بطور طبیعی در بدن انجام می دهد.ساختن این ماشین شبیه انسان ششصد هزار یورو هزینه داشته است و تا یازدهم مارس در موزه علوم لندن در معرض بازدید است.

 

ثبت دامنه آسایشگاه خیریه کهریزک
نویسنده: پیمان کیان. ׀ تاریخ: برچسب:اندام های مصنوعی,انسان مصنوعی ,قلب مصنوعی,, ׀ موضوع: <-CategoryName-> ׀

biped-robot-vehicles.jpg

«هجیم ساکاموتو» مخترع، در حال طراحی یک واحد رباتیک سیار به نام Gundam با ارتفاع 4 متر است.به گزارش سرویس فناوری خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، این ربات دو پای غول‌پیکر قادر خواهد بود مهندس خود را حمل کند و تاکنون پاهای آن کامل شده‌اند.بر خلاف ربات Kuratas که با استفاده از آهن ساخته شده و بر روی چرخ حرکت می‌کند، ربات ساکاموتو یک «مک‌کوی» واقعی است.«موسسه تحقیقاتی هجیم» حدود یک دهه است که بر روی ساخت و طراحی ربات‌های انسان‌نما کار می‌کند و محصولات آن سال‌هاست که در مسابقات فوتبال RoboCup شرکت می‌کنند.در سال 2009 ساکاموتو یک ربات انسان‌نما با قد 210 سانتی‌متر ساخت که توسط پد بازی استاندارد کنترل می‌شد.در صورتی که وی بتواند بودجه لازم را تامین کند، قادر خواهد بود ساخت بالاتنه ربات جدید خود را به اتمام برساند.سیستم مزبور در صورت تکمیل، به عنوان کابین خلبان عمل خواهد کرد و بازوان آن با حرکت دادن یک جفت بازوی مینیاتوری که متصل به قسمت جلوی لباس خلبان کنترل هستند، کنترل خواهند شد.

ثبت دامنه آسایشگاه خیریه کهریزک
نویسنده: پیمان کیان. ׀ تاریخ: برچسب:رباتیک,Gundam ,هجیم ساکاموتو,RoboCup ,ربات‌های انسان‌نما,Kuratas ,, ׀ موضوع: <-CategoryName-> ׀

 

winbot-7.jpg

ربات پاک‌کننده پنجره جدید می‌تواند هنگام شست‌وشوی شیء مورد هدف با کمک آهن‌ربا به طورعمودی بایستد.به گزارش سرویس فناوری خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، فناوری ارائه شده که 7 Winbot نام گرفته، محصول شرکت Ecovacs است و در نمایشگاه CES به نمایش درآمد.این ربات از یک جفت حلقه جذب متحدالمرکز برای چسبیدن به شیشه پنجره استفاده می‌کند و سازندگان آن مدعی‌اند می‌تواند برای هر ضخامتی در شیشه عمل کند.پس از اتصال به جریان برق، 7 Winbot بر روی شیشه قرار داده می‌شود که می‌تواند با استفاده از حلقه‌های جذب به آن بچسبد. پس از فعال شدن، ربات قاب شیشه‌ای را ترسیم کرده و کارآمدترین شیوه برای تمییز کردن آن را محاسبه می‌کند.سپس یک تمیز کننده واقع در بخش جلویی ربات میکروب‌ها را مرطوب و برطرف می‌کند. پس از این مرحله، یک پارچه عناصر باقی‌مانده را برطرف کرده و در نهایت پد دوم شیشه را خشک می‌کند.گفته می‌شود یک کنترل از راه دور نیز برای فعال کردن این فناوری وجود دارد.ابداع جدید همچنین دارای ویژگی‌های ایمنی است؛ زیرا در صورتی که حلقه جذب افت فشار را شناسایی کند، ربات به طور خودکار متوقف می‌شود و برمی‌گردد.به منظور تمیز کردن طرف بیرونی پنجره نیز، یک پد ایمنی وجود دارد که به داخل پنجره چسبیده و توسط کابل برق به ربات متصل است.همچنین چنان‌چه 7 Winbot چسبندگی‌اش را از دست دهد، پای آن از افتادنش به میزان بیش از چند فوت جلوگیری می‌کند. افزون بر این، یک باتری پشتیبان برای فعال نگه داشتن ربات در صورت قطع برق وجود دارد.گفته می‌شود ابداع مزبوراواسط سال جاری میلادی روانه بازار می‌شود و بهای آن از 299 تا 399 دلار امریکا اعلام شده است.

 

 

ثبت دامنه آسایشگاه خیریه کهریزک
نویسنده: پیمان کیان. ׀ تاریخ: برچسب:ربات پاک‌کننده پنجره ,شرکت Ecovacs ,نمایشگاه CES ,حلقه‌های جذب,7 Winbot ,, ׀ موضوع: <-CategoryName-> ׀

 

یک رستوران رباتیک در چین به ارائه خدمات غذایی شبیه داستانهای علمی - تخیلی پرداخته که در آن 20 ربات به آماده‌سازی، سرو و ارائه تفریحات در رستوران کمک می‌کنند.به گزارش سرویس فناوری خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، در رستوران ربات ها در استان هیلونگ‌جیانگ چین خدمات توسط رباتها برای پخت غذا، راهنمایی افراد و سرگرم کردن مشتریان در زمان غذا خوردن ارائه می‌شود.هنگامی که یک مهمان وارد می‌شود، یک ربات راهنما بازوی مکانیکی خود را به یک سو باز کرده و می‌گوید: انسان زمینی سلام. به رستوران ربات‌ها خوش آمدید!پس از انتخاب و سفارش غذا، رباتهای آشپز کار خود برای پخت غذا را آغاز می‌کنند.هنگامی که غذا آماده شد، یک ربات خدمتکار که بر روی خطوط ریلی در سطح حرکت می‌کند، غذا را از آشپزخانه گرفته بر سر میز مشتری می‌آورد.در این فرایند، غذاهای آماده شده بر روی یک نوار منتقل کننده معلق در هوا قرار گرفته و هنگامی که بشقاب به میز درست می‌رسد، بازوی مکانیکی آنرا بر روی میز قرار می‌دهد.همچنین در زمان خوردن غذا یک ربات افراد را سرگرم می‌کند.

  این رستوران از زمان افتتاح در ژوئن 2012 تاکنون توانسته شهرت جهانی برای خود کسب کند و محبوبیت آن رو به افزایش است.

 به گفته لی هاشنگ، مهندس ارشد این پروژه، سرمایه اول برای ساخت این رستوران پنج میلیون یوآن(500 هزار پوند) و هزینه هر ربات بین 200 هزار تا 300 یوآن(حدود 20 هزار ال 30 هزار پوند) بوده است.این رباتها می‌توانند پس از یک شارژ دو ساعته، بطور مستمر برای پنج ساعت کار کنند و توسط عوامل اتاق رایانه مدیریت شوند.

 قد این رباتها از 1.3 تا 1.6 متر متغیر بوده و می‌توانند بیش از 16 حالت چهره را همراه با مکالمات ابتدایی برای خوشامدگویی به افراد ارائه کنند.منوی این رستوران شامل بیش از 30 نوع غذا بوده و میانگین هزینه غذا برای هر فرد چهار تا پنج پوند است.در سال 2010 یک رستوان رباتیک دیگر در جینان در شمال استان شاندونگ افتتاح شد که در آن رباتهای شبیه به شخصیتهای جنگ ستارگان در اطراف غذاخوری چرخیده و غذا را بر روی یک سیستم نوار مانند ناقل به مشتریان می‌رساندند.بیش از 12 ربات در این رستوران به عنوان سرگرم‌کننده، خدمتکار، خوشامدگو و مسئول پذیرش کار می‌کنند.

 شرکت Momentum Machines مستقر در سان‌فرانسیسکو سال گذشته از برنامه‌های جدید خود برای افتتاح یک رستوران زنجیره‌ای خبر داد که در آن تمام مسئولیتهای پخت غذا در آن با رباتها انجام می‌شود.دستگاه آماده ساز همبرگر این رستوران می‌تواند 350 همبرگر را در هر ساعت آماده کند.

 

 

ثبت دامنه آسایشگاه خیریه کهریزک
نویسنده: پیمان کیان. ׀ تاریخ: برچسب:رستوران ربات‌ها ,ربات ,استان هیلونگ‌جیانگ چین ,ربات خدمتکار, رستوران زنجیره‌ای,, ׀ موضوع: <-CategoryName-> ׀

4-970.jpg

محققان دانشگاه استنفورد در حال کار بر روی خارپشت‌های رباتیک هستند که در آینده می‌توانند در کاوش قمر فوبوس مریخ مورد استفاده قرار گیرند.به گزارش سرویس فناوری خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، این محققان در حال ساخت ربات‌های کروی موسوم به «خارپشت» هستند که از عرض حدود نیم متر برخوردار بوده و برای سازگاری بهتر جهت چرخیدن و جهیدن در سطح فوبوس با گرانش بسیار پایین آن با میخ پوشیده شده است.قمر فوبوس بسیار کوچک و قطر آن تنها 22.2 کیلومتر است. از زمان کشف این قمر و همچنین دیموس در سال 1877، اطلاعات بسیار کمی در مورد طبیعت آن به دست آمده است.این قمر ممکن است یک سیارک عبوری باشد که توسط مریخ دستگیر شده یا تکه‌ای از خود سیاره باشد که در اثر یک برخورد قدیمی، جدا شده است. در صورت واقعیت داشتن حدس دوم، این قمر می‌تواند بدون هزینه و خطر بالای فرود بر روی مریخ، اطلاعات زیادی را در مورد این سیاره ارائه کند.فوبوس همچنین یک محل مناسب برای آزمایش فناوری‌های مورد نیاز برای بررسی مریخ است؛ از این رو کشورهای آمریکا، کانادا، روسیه و سازمان فضایی اروپا تا کنون ماموریتهایی را برای بررسی این قمر برنامه‌ریزی یا اجرا کرده‌اند.تنها مشکل موجود این است که گرانش فوبوس به اندازه یک هزارم زمین است که استفاده از چرخ یا پا را به دلیل عدم وجود کشش یا میزان بسیار کم آن مشکل می‌کند. از این رو ساخت یک کاوشگر برای این قمر به شکل یک چالش بزرگ درآمده است.این محققان با همکاری ناسا و موسسه فناوری ماساچوست دست به طراحی خارپشت‌های رباتیک زده‌اند که برای قمر فوبوس مناسب است. این ربات نوعی دستگاه هیبریدی بوده که هم فضاپیما و هم کاوشگر است.این ربات تقریبا کروی بوده و از جنبه‌های بسیار با پوشش صفحات خورشیدی و میخ ساخته شده است. درون پوسته این خارپشت سه صفحه گردان با زاویه 90 درجه نسبت به یکدیگر قرار دارد. با چرخش این صفحات، میخ‌ها فرو رفته و خارپشت می‌تواند بچرخد، جست و خیز کند، بلغزد و در قوسهای 10 متری بر روی سطح فوبوس بپرد؛ این درحالی است که این خارپشت روباتیک تنها بخشی از نقشه بوده و بخش دیگر آن شامل فضاپیمای مدارگرد «نقشه‌بردار فوبوس» است. این فضاپیما که به اندازه یک میز کوچک بوده و نیروی خود را با دو صفحه خورشیدی تامین می‌کند، به عنوان حامل شش ربات خارپشت عمل خواهد کرد.هر دو فضاپیمای نقشه‌بردار فوبوس و خارپشتهای رباتیک به دلیل فاصله صدها میلیون کیلومتری آنها تا بخش کنترل ماموریت، تا حد زیادی خودکار طراحی شده‌اند.مأموریت کاوش فوبوس سه سال به طول انجامیده و شامل یک سفر دو ساله از زمین خواهد بود. فضاپیمای نقشه‌بردار به محض ورود به فوبوس، اسکنهایی را از مدار انجام داده و توپوگرافی آنرا نقشه‌برداری خواهد کرد. سپس با فاصله چند روز این خارپشتها را برای بررسی‌های نزدیکتر در سطح قمر رها خواهد کرد.این فضاپیما و رباتهای کروی‌اش در کنار یکدیگر برای تعیین محل و جهت خارپشت‌ها و هدایت آنها به سوی مناطق هدف کار خواهند کرد. این رباتها در نهایت اطلاعات به دست آمده را به فضاپیما ارسال کرده که در نهایت به زمین مخابره می شود.اگرچه هیچ تائید رسمی برای ماموریت آینده به قمر فوبوس وجود ندارد اما محققان امیدوارند که خارپشتهای رباتیک آنها تا 20 سال آینده بر روی این قمر فرود بیایند.طرح پیشنهادی این ماموریت در ماه مارس در نشست هوافضای موسسه مهندسان برق و الکترونیک ارائه خواهد شد.

ثبت دامنه آسایشگاه خیریه کهریزک
نویسنده: پیمان کیان. ׀ تاریخ: برچسب:کاوش قمر «فوبوس» ,خارپشت‌های رباتیک,ربات‌های کروی ,نقشه‌بردار فوبوس,, ׀ موضوع: <-CategoryName-> ׀

 
یک خبر خوب برای دلفین ها  اما خبر بد برای رباتها. فهرستی از پستانداران دریایی در حال خدمت در نیروی دریایی با وسایل نقیله و رباتیک بدون سرنشین در زیر آب تا سال 2017 جایگزین می گردند. اما به چه دلیل ؟ آیا دلفین های در حال خدمت بیدقت بوده و کار خود را بخوبی انجام نمی داده اند؟یا شاید اهداف محیط زیستی دربین بوده است؟خیر،دلیل اصلی این تغییر اینست که ساخت و برنامه ریزی یک ربات 12 فوتی به شکل اژدر در مقایسه با پرورش ،نگهداری و آموزش یک دلفین بسیار کم هزینه تر و آسانتر است.البته این دلفین ها که شامل یک برنامه 24 میلیون دلاری بوده اند کنار گذاشته نمی شوند و از آنها در ماموریتهای آبی که نیاز به مهارت اینگونه دلفین ها می باشد استفاده خواهد شد.همانطور که می دانید سگها دارای حس بویایی بسیار قدرتمندی می باشند که در نتیجه از آنها در ارتشها و پلیس برای یافتن بمب ها ،مواد مخدر و مین های زمینی سالها استفاده می گردد ولی از انها نمی توان در دریا استفاده کرد پس طی مطالعاتی توسط نیروی دریایی آمریکا ، آنها موفق به کشف سونار بیولوژیکی (echolocation)دلفین ها گردیدند که می توانست مکان و موقعیت مین را بیابند و از این طریق نیروی نظامی قادر به پاکسازی و یا اجتناب از این مین ها گردید.اما اکنون با مجهز کردن این رباتها با دستگاههای سونار با فرکانس پایین ،این رباتها قادر به انجام وظایف دلفین ها خواهند بود در حالیکه برخی از مقامات و افسران نظامی عقیده دارند که این رباتها نمی توانند جای هوش ،انعطافپذیری و قدرت ارتباط این جاندار را بگیرند.
 
 
 
جندی شاپور البرز.آذر 91

PCMAG.  BYDavid Murphy
 

 

ثبت دامنه آسایشگاه خیریه کهریزک
نویسنده: پیمان کیان. ׀ تاریخ: برچسب:رباتها,دلفین ها ,بدون سرنشین, نیروی دریایی آمریکا, مین ها,دستگاههای سونار,, ׀ موضوع: <-CategoryName-> ׀

swiss knife.jpg

 محققان مؤسسه فناوری ماساچوست چاقوی سوئیسی دنیای ربات‌ها را ابداع کردند.به گزارش سرویس فناوری خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، این وسیله که در مرکز «ذرات و اتم‌ها»ی این مؤسسه طراحی شده، رباتی به اندازه کاترپیلار است که می‌تواند به شکل‌های مختلف تا شود.این فناوری آینده‌یی را متصور می‌شود که ابزار به هر قالب قابل تصوری، تغییر شکل می‌دهند.فناوری جدید موسوم به milli-motein از حلقه و نوارهای فلزی ساخته شده و به گفته نیل گرشنفلد رئیس مرکز ذرات و اتم‌ها، یک ربات تک بعدی فاقد اجزای حرکت‌دهنده معمول است که می‌تواند در یک نوار پیوسته ساخته و سپس به شکل‌های مصلحتی تا شود.طرح این تکنولوژی با الهام از پروتئین‌ها ارائه شده که به طور طبیعی شکل‌های متنوعی به خود می‌گیرند. نام milli-motein در واقع ترکیبی از "پروتئین" و "میلی‌متر" است.

 

 

ثبت دامنه آسایشگاه خیریه کهریزک
نویسنده: پیمان کیان. ׀ تاریخ: برچسب:ربات,فناوری ,مرکز ذرات و اتم‌ها,ربات تک بعدی,milli-motein ,, ׀ موضوع: <-CategoryName-> ׀

 اگر شما هم دوستدار داستان های علمی-تخیلی و دنبال کننده فیلم و کارتون های این ژانر باشید، حتما با ربات های غول پیکر سرنشین دار آشنایی دارید. در این ربات ها معمولا یک راننده یا به قولی خلبان درون اتاقک روی سر ربات مستقر شده و هدایت آن را بر عهده می گیرد. داشتن چنین رباتی آرزوی بسیاری از ما است. اما آیا هیچ یک تا کنون تلاشی برای تبدیل این آرزو به واقعیت کرده ایم؟

 

مدتی پیش یک طراح ژاپنی پس از مدت ها تلاش و یک برنامه منظم دو ساله، این رویا را به واقعیت تبدیل کرد که نتیجه آن KURATAS است. یک ربات غول آسای ۴ متری با چهار تن وزن که علاوه بر کنترل از راه دور آن توسط دسته ارتباطی و تلفن هوشمند، می توان درون کلاهخود آن نشست و همانند فیلم آواتار یا ماتریکس ۳، تبدیل به یک جنگجو شد.کنترل این ربات از درون اتاقک خلبان، توسط دو دسته انجام می شود و به کاربر اجازه می دهد ربات را به اطراف چرخانده، دست های آن را به چهار جهت حرکت داده و یا اینکه آن را تا سرعت ۱۰ کیلومتر بر ساعت (با استفاده از یک موتور دیزلی) به حرکت در آورد. در حالی که این ربات نمونه اولیه محصول است، حالا سازنده آن دریافت سفارش از طریق وب سایتش را آغاز کرده و تصمیم دارد آن را تبدیل به یک کالای تجاری کند.

 

KURATAS: تبدیل ربات های غول پیکر آواتار به واقعیت

ربات های غول پیکر آواتار

گفته می شود این ربات قرار است در ۱۶ رنگ مختلف و مجهز به انواع سلاح های غیر کشنده سرگرم کننده، به بازار عرضه گردد. از سلاح های این ربات می توان به سیستم smile shot اشاره کرد که یک توپ با توان شلیک ۶۰۰۰ گلوله در دقیقه است. این توپ از گلوله های پلاستیکی و رنگی بهره می برد. توپ خودکار این ربات مجهز به سیستم ردیابی خودکار و قفل شدن روی هدف است. از دیگر سلاح های این ربات می توان به پنجه آهنین و موشک انداز با گلوله های پلاستیکی پر از آب اشاره کرد.


 ربات های غول پیکر آواتار
این هنرمند ۳۹ ساله می گوید: «ربات هایی که نسل ما در کارتون ها و فیلم ها می دید، اغلب بزرگ جثه بودند و معمولا توسط یک خلبان انسانی هدایت می شدند. البته فکر می کنم چنین چیزی در دنیای واقعی معنای چندانی نداشته باشد، اما این رویای همیشگی من بوده که روزی سوار یکی از آنها شوم.»


ربات های غول پیکر آواتار
البته اگر به داشتن این ربات علاقه مند شده اید، بهتر است بدانید با یک محصول بسیار گرانقیمت روبرو هستید که هر کدام از آنها تقریبا ۱٫۳ میلیون دلار برای تان آب می خورند.


ثبت دامنه آسایشگاه خیریه کهریزک
نویسنده: پیمان کیان. ׀ تاریخ: برچسب:ربات غول آسای ۴ متری ,فیلم آواتار,ماتریکس ۳,ربات,, ׀ موضوع: <-CategoryName-> ׀

پوشش روبوتیک جهت افزایش قدرت.جندی شاپور البرز

این پوشش جهت افزایش قدرت طراحی شده است .به وسیله این وسیله انسان تبدیل به یک نیمه انسان -روبوت می گردد که نتیجه آن افزایش قدرت بدنی خواهد بود .کاربر آن توانایی بلند کردن اجسامی سنگین را که در حالت عادی دارا نیست را بدست می اورد.این تجهیزات  در آینده نزدیک در خدمات بیمارستانی یا نظامی کاربرد ویژه ای پیدا می نماید.

جندی شاپور البرز آذر 91

علم و تکنولوژی

ثبت دامنه آسایشگاه خیریه کهریزک
نویسنده: پیمان کیان. ׀ تاریخ: برچسب:نیمه انسان -روبوت ,افزایش قدرت,قدرت بدنی ,خدمات بیمارستانی,نظامی ,, ׀ موضوع: <-CategoryName-> ׀

 

 

210-81.jpg

محققان ژاپنی نسل جدید وسیله نقلیه رباتیکی را در دست طراحی دارند که قادر به بالا و پایین رفتن از پله‌ها بوده و می‌تواند به طراحی نسل جدید صندلی‌های چرخدار پیشرفته و انعطاف‌پذیر کمک کند.

 به گزارش سرویس فناوری خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، نمونه اولیه وسیله چرخدار رباتیک NOBOROT توسط محققان لابراتوار کاماتا دانشگاه توکیو طراحی شده است که با کمک حسگر مجاورتی، قادر به تشخیص و صعود از پله‌هاست.ربات NOBOROT‌ با ترکیبی از آخرین نوآوری ها در بخش فرمان الکتریکی، کنترل و حسگرها می تواند با چرخاندن و جفت کردن چرخ های جلو و عقب، براحتی از پله‌ها بالا و پایین برود.همچنین با کمک یک مدل کنترل پاندول معکوس امکان سرپا ایستادن این وسیله چرخدار فراهم شده و گشتاور محرک بالا نیز به حفظ ثبات و تعادل دستگاه کمک می‌کند.محققان امیدوارند که این فناوری تا سال 2017 میلادی، منجر به طراحی نسل جدید صندلی چرخدار الکتریکی پیشرفته با توانایی بالا و پایین رفتن از پله ها شود؛ همچنین امکان استفاده از این وسیله رباتیک در عملیات امداد و نجات و برای جابه‌جایی کارگران در کارخانجات نیز در نظر گرفته شده است.ربات چرخدار NOBOROT‌ توسط شرکت JTEKT، وابسته به گروه خودروسازی تویوتا و متخصص طراحی قطعات خودرو و ماشین آلات طراحی و در نمایشگاه بین المللی ماشین آلات ژاپن (JIMTOF 2012)‌ رونمایی شد.

ثبت دامنه آسایشگاه خیریه کهریزک
نویسنده: پیمان کیان. ׀ تاریخ: برچسب:وسیله نقلیه رباتیکی,وسیله نقلیه رباتیکی,صندلی چرخدار الکتریکی ,, ׀ موضوع: <-CategoryName-> ׀

 

 

getty-719.jpg

پدری که شش سال پیش یکی از دستان خود را در حادثه‌ای از دست داده بود، اکنون با یک دست مصنوعی دارای فناوری پیشرفته می‌تواند حتی تایپ کرده و اجسام را احساس کند.

 به گزارش سرویس فناوری خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، نیگل اکلاند 53 ساله از یک دست مکانیکی فیبر کربن شبیه به ترمیناتور برخوردار شده که می‌تواند با حرکات بخش بالایی بازوی خود آن را کنترل کند.این دست مصنوعی جدید bebionic3 که در بند انگشتان آن از آلومینیوم و آلیاژ استفاده شده، مانند یک دست واقعی در واکنش به حرکات بازوی نیگل کار می‌کند.جالب این که این دست روباتیک بسیار حساس بوده و نیگل می‌تواند روی یک صفحه کلید تایپ لمسی را انجام داده، پوست میوه‌ها را جدا کرده و حتی پس از شش سال برای اولین بار خود لباس به تن کند.این بازو با ارسال همان علائمی از مغز کار کرده که یک دست عادی عمل می‌کند.هنگامی که ماهیچه‌ها در بازوی بالایی خم می‌شوند، این حرکت با حسگرهای موثر بر 14 چنگک از پیش برنامه‌ریزی شده دریافت شده و حرکات انسان را تقلید می‌کنندالگوهای مختلف این چنگکها شامل یک مشت گره کرده، یک انگشت در حال اشاره و یک حرکت نیشگون گرفتن بر اساس شیوه سخت کردن بازوی بالایی هستندنیگل که در سال 2006 دست خود را در یک دستگاه ترکیب صنعتی در یک کارخانه ذوب‌آهن از دست داده، یکی از هفت انسان در جهان است که در یک کارآزمایی چهار ماهه شرکت پروتز RSLSteeper از بازوی روباتیک برخوردار شده‌اند و امید می‌رود که در آینده نزدیک این بازوی الکترونیکی بطور عمومی در دسترس قرار گیرد.این دست مصنوعی از یک ظاهر کاملا واقعی و الگوهای چنگالی برخوردار است که بطور بی‌سیم قابل برنامه‌ریزی و متناسب‌سازی برای نیازهای هر فرد است.برای ظاهر واقعی بخشیدن به این پروتز، پوششهایی از پوست واقعی سیلیکونی در 19 رنگ متفاوت وجود دارد.

ثبت دامنه آسایشگاه خیریه کهریزک
نویسنده: پیمان کیان. ׀ تاریخ: برچسب:دست مصنوعی,فناوری پیشرفته,دست روباتیک,حرکات انسان,پوست واقعی سیلیکونی ,, ׀ موضوع: <-CategoryName-> ׀

ربات اطلس.جندی شاپور البرز.منبع عکس : spectrum.ieee

 محققان بوستون دینامیک، ربات شبه انسانی طراحی کرده‌اند که از توانایی دویدن و پرش، بالا رفتن از پله‌ها و عبور از موانع برخوردار بوده و می‌تواند در عملیات امداد و نجات مورد استفاده قرار گیرد به گزارش ایسنا، سازمان تحقیقات دفاعی پیشرفته آمریکا (DARPA) با هدف حمایت از طرح‌های نوآورانه در ساخت ربات شبه‌انسانی، مسابقه Robotics Challenge را راه‌اندازی کرده است.در این رقابت تیم‌های مختلفی از جمله آزمایشگاه پیشرانه جت ناسا (JPL)، موسسه فناوری ماساچوست (MIT) و موسسه رباتیک Torc حضور دارند و برنده نهایی جایزه دو میلیون دلاری را به خود اختصاص خواهد داد.نمونه اولیه ربات Pet-Proto که توسط محققان بوستون دینامیک و با حمایت DARPA‌ طراحی شده است، با وجود دارا بودن شرایط اختصاصی، قصد حضور در این رقابت رباتیک را ندارد.این پروژه بخشی از تلاش محققان برای طراحی ربات شبه انسانی پیشرفته اطلس (ATLAS) محسوب می‌شود که به عنوان بستر آزمون برای سنجش عملکردهای پیشرفته رباتیک و نرم افزاری مورد استفاده قرار خواهد گرفت.تست‌های صورت گرفته بر روی ربات شبه انسانی Pet-Proto، توانایی این ربات در بالا رفتن از پله‌ها، دویدن و پرش و عبور از موانع را نشان می‌دهد که می‌تواند در آینده برای تعمیر نیروگاه‌های هسته‌ای آسیب دیده، نجات افراد گرفتار در زیر ساختمان و بلایای طبیعی مورد استفاده قرار گیرد.

 

منبع نوشتار :همشهری آنلاین

ثبت دامنه آسایشگاه خیریه کهریزک
نویسنده: پیمان کیان. ׀ تاریخ: برچسب:ربات شبه انسانی,طرح‌های نوآورانه,عملکردهای پیشرفته رباتیک , ׀ موضوع: <-CategoryName-> ׀

4-709.jpg

محققان موسسه علوم و فناوری کره، ربات خانگی خود موسوم به CIROS را که قادر به درست کردن سالاد است در نمایشگاه «ربات جهانی 2012» به نمایش گذاشتند.به گزارش سرویس فناوری خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، فناوری ارائه شده نسخه سوم این نوع ربات از زمان آغاز طراحی آن در سال 2005 محسوب می‌شود.ربات جدید به منظور انجام امور ساده منزل عرضه شده و قادر به درست کردن سالاد با قاچ کردن خیار و افزودن سس به آن است.به گفته یکی از مقامات موسسه کره‌یی، این ربات همچنین می‌تواند اشیا معمولی و وسائل آشپزخانه از قبیل مایکروویو، سینک، یخچال و ماشین ظرفشویی را تشخیص دهد و به طور هوشمند در محیط اطراف خود حرکت کند.هوش مصنوعی این فناوری نتیجه همکاری لابراتوارهای رباتیک واقع در چندین موسسه تراز اول کره است.سر این ربات دارای دوربین‌های برجسته‌بین و یک حسگر سه بعدی 3D IR مشابه Microsoft Kinect است که از آن به منظور شناسایی اشیا بهره می‌برد. افزون بر این، تشخیص قوی کلمات از طریق آرایه میکروفون 12 قطعه آن میسر شده است.ارتفاع ربات 160سانمتی‌متر عنوان شده و دارای وزن 150 کیلوگرم است. ربات جدید به کمک قاعده چرخی خود قادر به حرکت کردن در تمامی جهات است.این ابداع می‌تواند با کمک یابنده‌های لیزری و شش حسگر اولتراسونیک تعبیه شده در پیکره‌اش موانع را شناسایی و از برخورد با آن‌ها پرهیز کند.دستان هوشمند آن قادر به نگه‌داشتن انواع مختلف اشیا و ابزار است. ربات همچنین می‌تواند یک ماشین ظرفشویی را به طور هوشمند بارگیری و تخلیه کند.نسخه‌های پیشین این ربات فناوری قادر به ریختن آب میوه در لیوان و تحویل دادن آن‌ به مشتریان بر روی سینی بودند.محققان هم‌اکنون در حال طراحی رباتی هستند که قادر است تمامی مراحل سرو کردن از آماده کردن تا چیدن غذا را اجرا کند. این امر نیازمند زمان است و پیشرفت‌ها در این زمینه کند اما پیوسته عنوان شده است.محققان موسسه علوم و فناوری کره همچنین در حال طراحی یک ربات انسان‌نمای دوپا موسوم به KIBO و ربات‌های آموزشی جهت تعلیم دادن دروس انگلیسی به دانش‌آموزان هستند.نمایشگاه Robot World 2012 از 25 تا 28 اکتبر دایر بود و بسیاری از شرکت‌ها به منظور نمایش ربات‌های صنعتی، جاروبرقی‌های ربات، ربات‌های خدمات تجاری و اسباب‌بازی‌های آموزشی خود جذب آن شده بودند.

ثبت دامنه آسایشگاه خیریه کهریزک
نویسنده: پیمان کیان. ׀ تاریخ: برچسب:ربات خانگی ,CIROS ,ربات جهانی 2012,لابراتوارهای رباتیک ,, ׀ موضوع: <-CategoryName-> ׀

47-107.jpg

محققان روسی ادعا می‌کنند که تا سال 2045 می‌توان افکار انسانی را به رایانه‌ها و بدن‌های رباتیک آندرویدی منتقل کرد.به گزارش سرویس فناوری خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، محققان گروه Russia 2045 چندی قبل نخستین سر آندرویدی روسیه را طراحی کردند و به تازگی نخستین ربات زن آندرویدی به نام آلیسا را طراحی کرده و مورد آزمایش قرار دادند.ماسک سیلیکونی چهره واقعی‌تری به صورت ربات آلیسا بخشیده است و بر خلاف سایر سرهای آندرویدی که دارای بیش از 30 مفصل هستند، این سر رباتیک از هشت مفصل تشکیل شده که حرکات چشم‌ها و دهان را از راه دور و به وسیله دسته بازی استاندارد کنترل می‌کند.این سر رباتیک بر روی بدن یک مانکن تعبیه شده و کل این مجموعه نیز بر روی یک پایه چرخدار قرار گرفته است؛ همچنین با استفاده از برنامه نرم افزاری مکالمه، امکان سینک شدن حرکات دهان با کلمات ادا شده توسط ربات فراهم می‌شود.آلیسا می‌تواند به عنوان ربات حضور از راه دور (telepresence) یا برای چت کردن مورد استفاده قرار گیرد؛ کاربر از طریق نرم‌افزار اسکایپ و دوربین‌هایی که در کره چشم ربات تعبیه شده است، می‌تواند تماس صوتی و تصویری با نقاط مختلف جهان برقرار کند.طراحان قصد دارند با استفاده از یک دستگاه الکتروانسفالوگرافی (EEG) امکان کنترل حرکات ربات را تنها از طریق قدرت فکری کاربر فراهم کنند.

ثبت دامنه آسایشگاه خیریه کهریزک
نویسنده: پیمان کیان. ׀ تاریخ: برچسب:نخستین ربات زن ,ربات آلیسا,نرم‌افزار اسکایپ ,محققان روسی , ׀ موضوع: <-CategoryName-> ׀

 

مهندسان ژاپنی صندلی چرخدار رباتیکی انعطاف‌پذیری طراحی کرده اند که امکان بالا رفتن از پله ها و عبور از موانع را برای کاربر فراهم می کند.به گزارش سرویس فناوری خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، محققان موسسه فناوری چیبای ژاپن نمونه اولیه صندلی چرخدار رباتیکی را طراحی کرده اند که با کمک چهار چرخ و پنج محور حرکت، امکان انجام طیف وسیعی از حرکات را برای فرد معلول فراهم می کند.این صندلی رباتیک مانند صندلی چرخدارهای معمولی دارای چهار چرخ است که حرکت در مسیرهای صاف را امکان پذیر می کند، اما در زمان برخورد با موانع، چرخ ها با تغییر وضعیت به پاهایی تبدیل می شوند که عبور از پستی و بلندی یا بالا و پایین آمدن از پله ها را امکان پذیر می کند.کنترل حرکات صندلی چرخدار بوسیله یک دسته کوچک انجام می شود و مغز رباتیک سیستم فرمان های ارائه شده توسط کاربر را به چرخ ها و محورهای حرکتی منتقل می کند.عبور از مسیرهای تنگ مانند راهروها با کمک حسگرهای تعبیه شده بر روی صندلی چرخدار و جمع شدن چرخ ها امکان پذیر می شود؛ همچنین حفظ تعادل صندلی در مسیرهای ناهموار با باز شدن چرخ ها فراهم می شود.محققان قصد دارند صندلی چرخدار رباتیک را با کمک افراد با طیف های مختلف معلولیت جسمی و حرکتی مورد آزمایش قرار دهند تا حداکثر کارآیی برای حرکت مستقل تر فرد معلول فراهم شود.

ثبت دامنه آسایشگاه خیریه کهریزک
نویسنده: پیمان کیان. ׀ تاریخ: برچسب:صندلی چرخدار رباتیکی,حرکات,مسیرهای ناهموار ,, ׀ موضوع: <-CategoryName-> ׀

انسان ماشینها-جندی شاپور البرز

اندام هیدرولیک برای کمک به انسانها کاربردی می شوند.بار ها در فیلمهای علمی تخیلی و یا کارتونها  شاهد این وضوع بوده ایم ولی اکنون علم در حال به واقعیت رساندن رویاهای ژول ورنی ماست.XOS 2 اسکلت خارجی است که اجازه می دهد تا کاربران معمولی براحتی صدها بار شنا بروند. اندام های هیدرولیک باعث قدرتمند شدن سربازان برای حمل تجهیزات ،صرفه جویی در انرژی و قدرت جنگ آوری بیشتری خواهد شد.این اسکلت خارجی برای مشاغل نیازمند قدرت (ماهیچه های اضافی) و نیازمند صرف انرژی بالا مفید خواهد بود.بطور حتم در مدتی کوتاه شاهد استفاده پرستاران ،نیروهای امداد،آتشنشانان و سربازان و تمامی گروهاهی هدف ،از این ابداعات خواهیم بود.
 اما شرکت آمریکایی ریتون (یک منبع نظامی بزرگ بین المللی)XOS 2 را فقط برای یک هدف توسعه داده است: سربازان آینده.نظامیان با این وسیله براحتی تا 100 پوند(حدود45.35kg)را براحتی چندین بار بلند می نمایندو این امکان برای سربازان ایجاد می گردد که براحتی  منابع، مهمات سنگین، سربازان زخمی و یا همکاررا حمل نمایند. درحقیقت این وسیله یک انسان معمولی را 17 بار قویتر می سازد.بر طبق گزارشات این فن آوری جدید در طی سه تا پنج سال آینده  در میدان جنگ استفاده خواهد شد.

ادامه دارد

 

ثبت دامنه آسایشگاه خیریه کهریزک
نویسنده: پیمان کیان. ׀ تاریخ: برچسب:انسان ماشینها,اندام هیدرولیک ,سربازان آینده,نظامیان , ׀ موضوع: <-CategoryName-> ׀


 موسسه مهندسی ساخت و تولید و اتوماسیون (IPA) در آلمان با همکاری با فرانهوفرطراحی نوع جدیدی از بازوی روباتیک را به پایان رسانده است.خرطوم فیل به این دلیل انتخاب گردید که با توجه به دارا بودن بیش از 40000فیبر عضلانی یکی از قوی ترین، انعطاف پذیر ترین ، متحرکترین و دقیقترین اعضای با توانایی گرفتن اشیا در جهان طبیعی است.جنس بازوی مذکور از پلی آمید است که اجازه می دهد تا مانند مدل اصلی دارای انعطاف پذیری فوق العاده و نرم باشد.این دستگاه قابلیت انجام امور مختلف از صنایع مختلف،کشاورزی و یا حتی امور متبط با خانه داری را داراست.این بازو از طریق پر و خالی شده هوای فشرده در حفره های حلقه ای بازوحرکت می کند.سه انگشتان این بازو قابلیت مطابقت با هر نوع شیئی را که می گیرند را دارا می باشند.


 

 

ثبت دامنه آسایشگاه خیریه کهریزک
نویسنده: پیمان کیان. ׀ تاریخ: برچسب:روباتیک,(IPA) ,پلی آمید ,بازوی روباتی,خرطوم فیل,, ׀ موضوع: <-CategoryName-> ׀

صفحه قبل 1 2 3 4 صفحه بعد

CopyRight| 2009 , scientific.alborz.LoxBlog.Com , All Rights Reserved
Powered By LoxBlog.Com | Template By:
NazTarin.Com