ابزار رایگان وبلاگ

آنفلوآنزای خوکی، فصلی یا H۱N۱؟
 
جندی شاپور (البرز)
علمی فرهنگی

با شیوع آنفلوآنزای موسوم به خوکی در جنوب شرقی ایران، وزارت بهداشت ایران می‌گوید این بیماری را باید آنفلوآنزای فصلی نامید نه آنفلوآنزای خوکی.

 به گفته دکتر محمود نبوی معاون مرکز بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت ایران بیماری فعلی را بهتر است آنفلوآنزای فصلی نامید نه آنفلوآنزای خوکی:

"آنفلوآنزای خوکی از اول غلط بوده است چرا که در سال ۲۰۰۹ که این آنفلوآنزا نامگذاری شد دارای ژن‌های انسان و پرنده‌ها نیز بود لذا بعد از حالت پاندمیک درآمد و به آنفلوآنزای فصلی تبدیل شد."

 دکتر محمد مهدی گویا رییس مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت ایران هم می‌گوید منظور از آنفلوانزای خوکی همان آنفلوانزای فصلی است:

"سه دسته ویروس عامل آنفلوآنزاهای فصلی هستند. ویروس H۱N۱ ، ویروس H۳N۲ و ویروس آنفلوانزای B که البته این ویروس‌ها ممکن است در طی زمان دچار تغییر شوند ولی آنچه که الان در جهان شایع است همین سه دسته ویروس هستند."

"در میان این سه ویروس، ویروس آنفلوآنزای H۱N۱ که هم اکنون اکثریت موارد ابتلای آنفلوآنزای کشور را تشکیل می‌دهد از بیماری‌زایی و شدت بیشتری برخوردار است و البته تعداد موارد مرگ ناشی از این همه‌گیری با سال‌های گذشته تاکنون تفاوت چندانی نداشته است که نگرانی ایجاد کند."

 زیرگونه فعلی H۱N۱ که هم‌اکنون باعث بیماری شده در سال ۲۰۰۹ شناخته شد و چون این ویروس شباهت زیادی به ویروسی داشت که در خوک ایجاد آنفلوآنزا می‌کرد آنفلوآنزای خوکی نامیده شد و چون ویروس در مکزیک شناسایی شده بود به آن آنفلوآنزای مکزیکی هم گفتند.

اما نام رسمی ویروس این بیماری در حال حاضر ویروس آنفلوآنزای A/H۱N۱pdm۰۹ است.

سازمان بهداشت جهانی هم اعلام کرده که این ویروس اکنون در انسان ایجاد بیماری می‌کند با این حال در سایت این سازمان هنور نام آنفلوآنزای خوکی دیده می‌شود.

اما وزارت بهداشت آمریکا نام آن را درسایت خود به H۱N۱ تغییر داده و ذکر کرده که در ابتدا به آن آنفلوآنزای خوکی اطلاق می‌شده است.

در بریتانیا هم هر دو نام در سایت دولت و سایت بهداشت و درمان ملی بریتانیا به کار می‌رود.

آنفلوآنزای خوکی نام رسانه‌ای این بیماری است و نباید این شبهه را ایجاد کند که این بیماری چیزی متفاوت با همان آنفلوآنزاهایی است که هر سال در فصل سرد شیوع پیدا می‌کنند و برای همه آشنا هستند.

بی بی سی نیوزLocation:Tehran-Mehrabad
Temperature:12 °C
Comfort Level:9 °C
Dew point:-6 °C
Pressure:1016 millibars
Humidity:28%
Wind:30 km/h from 300° West-northwestDirection East-southeast
Last update:Sat 12:30 IRST

نظرات شما عزیزان:

نام :
آدرس ایمیل:
وب سایت/بلاگ :
متن پیام:
:) :( ;) :D
;)) :X :? :P
:* =(( :O };-
:B /:) =DD :S
-) :-(( :-| :-))
نظر خصوصی

 کد را وارد نمایید:

 

 

 

عکس شما

آپلود عکس دلخواه:درباره وبلاگ


به تارنمای جندی شاپور البرز خوش آمدید. دانشگاه گندی شاپور در عصر خود بزرگترین مرکز فرهنگی شد. دانشجویان و استادان از اکناف جهان بدان روی می‌آوردند. مسیحیان نسطوری در آن دانشگاه پذیرفته شدند و ترجمه سریانی‌های آثار یونانی در طب وفلسفه را به ارمغان آوردندنو افلاطونیها در آنجا بذر صوفی گری کاشتند. سنت طبی هندوستان، ایران، سوریه و یونان در هم آمیخت و یک مکتب درمانی شکوفا را به وجود آورد.
آخرین مطالب
نويسندگانشروع کد ساعت -->

آمار وبلاگ:
 

بازدید امروز : 2981
بازدید دیروز : 4308
بازدید هفته : 24800
بازدید ماه : 68417
بازدید کل : 2224313
تعداد مطالب : 2091
تعداد نظرات : 467
تعداد آنلاین : 3

وبلاگ

قالب