ابزار رایگان وبلاگ

کشف فسیل ۵۲۰ میلیون ساله با دستگاه عصبی
 
جندی شاپور (البرز)
علمی فرهنگی

دانشمندان موفق به کشف فسیل یک جاندار میگومانند شده‌اند که سری زره پوش دارد و مهمتر از همه سیستم عصبی آن قدیمی‌ترین موردی است که تا این حد به خوبی حفظ شده است.

به گزارش ساینس نیوز این فسیل متعلق به موجودی آبزی از نوع سخت‌پوستان است که ۵۲۰ میلیون سال قبل می‌زیسته و در چین کشف شده است.

در این فسیل یک رشته دراز عصبی در طول بدن جاندار دیده می‌شود که بندهای بافت‌های عصبی منظم در مرکز آن مشهود است. دانشمندان می‌گویند که حتی ساختارهای عصبی به‌صورت مجزا در این بافت‌ها به روشنی دیده می‌شود.

این تحقیق که در مجله «گزارش آکادمی ملی علوم آمریکا» منتشر شده، می‌گوید که یافته‌های جدید بر روی این فسیل بر درک ما از چگونگی فرگشت سیستم عصبی در جانداران بسیار کمک می‌کند؛ چراکه این مورد یکی از کاملترین سیستم‌های عصبی جانوری دوران باستانی کامبرین است؛ دوره‌ای که ۵۰۵ تا ۵۷۰ میلیون سال قبل را دربرمی‌گرفته است.

در این دوره از تاریخ باستان زمین، تنوع جانوری با آهنگ سریعتری آغاز شد و از یک نوع بندپا جانورانی از رسته عنکبوتیان، حشرات و خرچنگ‌ها به وجود آمدند که سر آنها سخت‌پوست، بدن آنها طویل و بند بند بود که در هر بند سه تا چهار جفت پا دیده می‌شود.

اورتگا هرنانتز از دانشگاه کامبریج می‌گوید که طول برخی از این جانداران به بالای ۱۵ سانتی‌متر می‌رسید و حداقل ۸۰ پا داشتند.

این گزارش می‌افزاید این رشته عصبی به یک جفت پای بسیار کوتاه وصل است که در امتداد بدن رشد کرده‌اند.

همچنین یک دسته رشته‌های عصبی نیز در فواصل منظم در نزدیکی رشته عصب مرکزی در پایین‌تنه این بندپا دیده می‌شود که تداعی‌کننده سیستم عصبی برخی از کرم‌های مدرن است اما در بندپایان کنونی دیده نمی‌شود. این وضعیت سرنخ‌هایی از فرگشت سیستم عصبی بندپایان کنونی نسبت به دودمان باستانی آنها برای وفق با شرایط زیستی متفاوت نشان می‌دهد.

اهمیت فسیل یاد شده در این است که معمولا فسیل‌ها آثاری از دندان‌ها، استخوان‌ها و صدف‌ها می‌دهد و معمولا هیچ آثاری از سیستم عصبی جانوران حفظ نمی‌شود. اما در برخی شرایط استثنایی جزییات بیشتری از بدن حیوانات را می توان در فسیل‌ها یافت.

قبلا نیز فسیل‌هایی از بندپایان پیدا شده بود و حتی شواهدی مبنی بر اینکه آنها مغز داشتند نیز به دست آمده بود، اما این برای نخستین بار است که سیستم عصبی آنها به این شکل آشکار دیده می‌شود.Location:Tehran-Mehrabad
Temperature:12 °C
Comfort Level:9 °C
Dew point:-6 °C
Pressure:1016 millibars
Humidity:28%
Wind:30 km/h from 300° West-northwestDirection East-southeast
Last update:Sat 12:30 IRST

نظرات شما عزیزان:

نام :
آدرس ایمیل:
وب سایت/بلاگ :
متن پیام:
:) :( ;) :D
;)) :X :? :P
:* =(( :O };-
:B /:) =DD :S
-) :-(( :-| :-))
نظر خصوصی

 کد را وارد نمایید:

 

 

 

عکس شما

آپلود عکس دلخواه:           

درباره وبلاگ


به تارنمای جندی شاپور البرز خوش آمدید. دانشگاه گندی شاپور در عصر خود بزرگترین مرکز فرهنگی شد. دانشجویان و استادان از اکناف جهان بدان روی می‌آوردند. مسیحیان نسطوری در آن دانشگاه پذیرفته شدند و ترجمه سریانی‌های آثار یونانی در طب وفلسفه را به ارمغان آوردندنو افلاطونیها در آنجا بذر صوفی گری کاشتند. سنت طبی هندوستان، ایران، سوریه و یونان در هم آمیخت و یک مکتب درمانی شکوفا را به وجود آورد.
آخرین مطالب
نويسندگانشروع کد ساعت -->

آمار وبلاگ:
 

بازدید امروز : 99
بازدید دیروز : 198
بازدید هفته : 99
بازدید ماه : 7706
بازدید کل : 433861
تعداد مطالب : 2091
تعداد نظرات : 467
تعداد آنلاین : 3

وبلاگ

قالب