ابزار رایگان وبلاگ

افسانه‌هایی که باور کرده‌ایم
 
جندی شاپور (البرز)
علمی فرهنگی

 

افسانه‌هایی که باور کرده‌ایم

برخی از این باورها محصور به یک فرهنگ یا جامعه خاص نیست و چنان تعمیم یافته است که اکنون بسیاری از مردم جهان به آنها اعتقاد دارند.

این باورها که بدون هیچ‌گونه پشتوانه علمی است شبیه افسانه‌هایی می‌ماند که نسل به نسل به ما انتقال یافته و ما آن را پذیرفته‌ایم.

در زیر به برخی از این باورهای نادرست که در تحقیقات مختلف روان‌شناسان به نادرستی و بی‌اعتباری آنها اشاره شده است، می‌پردازیم.

بروز خشم بهتر از فرونشاندن آن است. اکنون روان‌شناسان دریافته‌اند که بروز خشم در واقع موجب بیشتر شدن خشم و پرخاشگری می‌شود. ضربه زدن یا شکستن چیزی بعد از خشم موجب کاهش‌ آن و احساس بهتر نمی‌شود، بلکه این کارها منجر به افزایش خشم می‌شود. بهتر است خشم‌ خود را مدیریت و کنترل کنیم،‌ نفس‌های عمیق بکشیم و فکرمان را در مورد موقعیتی که منجر به خشمگینی ما شده است، تغییر دهیم.

افراد معتاد به الکل و سیگار می‌توانند هر زمان که بخواهند ترک کنند. برخلاف این باور، تحقیقات نشان داده است که تنها ۱۸ درصد افراد معتاد به الکل یا سیگار می‌توانند ترک کنند و بقیه افراد هیچ‌گاه موفق نمی‌شوند.

هر قدر که سن‌ ما بالاتر می‌رود، غمگین‌تر می‌شویم. تحقیقات نشان می‌دهد، شادترین گروه سنی افراد بالای ۶۵ سال هستند. در یک تحقیق که روی ۲۸ هزار آمریکایی انجام شد، یک سوم از افراد مسن گزارش کرده بودند که خیلی شاد هستند.

اغلب افراد تنها از ۱۰ درصد مغزشان استفاده می‌کنند. دکتر لیلینفیلد، روان‌شناس آمریکایی این باور را یک تفسیر انحرافی از ادعاهای قدیمی می‌داند، یعنی زمانی‌که دانشمندان هنوز از عملکرد ۹۰ درصد مغز آگاه نبودند. او می‌گوید: «من آرزو می‌کنم که این افسانه درست باشد، اما متاسفانه درست نیست.»

متضادها جذب همدیگر می‌شوند. به باور روان‌شناسانی همچون دکتر لیلینفیلد، این یک افسانه بالقوه خطرناک است، زیرا این باور می‌تواند افراد را برای دوستی و ازدواج به آدرس‌های غلطی بفرستد. تفاوت زیاد همسران در ویژگی‌های شخصیتی، باورها و نگرش‌ها یکی از عمده‌ترین دلایل شکست افراد در زندگی‌ مشترک است.

می‌توانید هرکاری را که بخواهید انجام دهید. این نکته درست است که باید خودپنداره‌تان را ‌‌بهبود ببخشید، گفت‌وگوی منفی با خود نداشته باشید و به خود پیام‌های تصدیق‌کننده بدهید، اما آیا باید صرفا اعتماد به نفس را افزایش داد؟ احتمالا نمی‌توانید تنها با داشتن اعتماد به نفس بالا در کاری موفق شوید، مگر این‌که مهارت کاری را که می‌خواهید انجام دهید،‌ داشته باشید.

می‌توانید همیشه خوشبین باشید. شما واقعا نمی‌توانید هر لحظه از روز دقیقا فکرتان را کنترل کنید و مراقب افکار منفی‌تان باشید. این کار تقریبا ناممکن است. شما نباید خود را برای داشتن افکار منفی تنبیه کنید.‌ به این ‌ترتیب قادر خواهید بود که این چرخه را متوقف کنید.

بازی‌های ذهنی شما را باهوش‌تر می‌کند. ‌بازی‌کردن با بازی‌های ذهنی‌ همچون سودوکو شما را تنها در این بازی یا یک بازی بسیار شبیه به آن باهوش‌تر می‌کند.

شما باهوش‌تر از متوسط افراد جامعه هستید. تحقیقات نشان داده، حدود ۷۰ درصد افراد فکر می‌کنند باهوش‌تر از میانگین جامعه هستند. در حالی که این گونه نیست. تحقیقات روان‌شناسان نشان می‌دهد‌ ۷۰ درصد افراد هر جامعه‌ای دارای هوش متوسط‌ (بهره هوشی ۹۰ تا ۱۱۰) هستند.

شما می‌توانید چند کار را بخوبی با هم انجام دهید. انجام دو کار با هم در یک زمان به معنای آن است که توجه کمتری به هر یک از آنها دارید. در واقع غیرممکن است که شما بتوانید چند کار را با هم به طور همزمان بخوبی انجام دهید.Location:Tehran-Mehrabad
Temperature:12 °C
Comfort Level:9 °C
Dew point:-6 °C
Pressure:1016 millibars
Humidity:28%
Wind:30 km/h from 300° West-northwestDirection East-southeast
Last update:Sat 12:30 IRST

نظرات شما عزیزان:

نام :
آدرس ایمیل:
وب سایت/بلاگ :
متن پیام:
:) :( ;) :D
;)) :X :? :P
:* =(( :O };-
:B /:) =DD :S
-) :-(( :-| :-))
نظر خصوصی

 کد را وارد نمایید:

 

 

 

عکس شما

آپلود عکس دلخواه:درباره وبلاگ


به تارنمای جندی شاپور البرز خوش آمدید. دانشگاه گندی شاپور در عصر خود بزرگترین مرکز فرهنگی شد. دانشجویان و استادان از اکناف جهان بدان روی می‌آوردند. مسیحیان نسطوری در آن دانشگاه پذیرفته شدند و ترجمه سریانی‌های آثار یونانی در طب وفلسفه را به ارمغان آوردندنو افلاطونیها در آنجا بذر صوفی گری کاشتند. سنت طبی هندوستان، ایران، سوریه و یونان در هم آمیخت و یک مکتب درمانی شکوفا را به وجود آورد.
آخرین مطالب
نويسندگانشروع کد ساعت -->

آمار وبلاگ:
 

بازدید امروز : 8562
بازدید دیروز : 5871
بازدید هفته : 14433
بازدید ماه : 177009
بازدید کل : 2332905
تعداد مطالب : 2091
تعداد نظرات : 467
تعداد آنلاین : 3

وبلاگ

قالب