جندی شاپور (البرز)

علمی فرهنگی

 

یکی از واحدهای اساسی اندازه گیری برای اندازه گیری انرژیBTU یا واحد حرارتی بریتانیا است. BTU  به عنوان مقدار انرژی گرمایی است که برای بالا بردن درجه حرارت، 1 پوند (نیم کیلو) آب به اندازه  1 درجه فارنهایت، در شرایط سطح دریا لازم است.حدود 2000 BTU انرژِی برای  تهیه یک قوری قهوه مورد نیاز است .

انرژی همچنین می تواند از طریق واحد ژول اندازه گیری  شود . یک ژول مقدار انرژی مورد نیاز برای بلند 1 پوند به اندازه حدود 9 اینچ است.BTU برابر 1000 ژول می باشد. یعنی 2 میلیون ژول  برای یک قوری قهوه .

ژول از نام فیزیکدان انگلیسی به نام جیمز پرس کات ژول گرفته شده که بین سالهای 1818-1889 زندگی می کرده است. او کشف نمود که حرارت یک نوع انرژی است.

در سراسر جهان، دانشمندان برای اندازه گیری انرژی از ژول به جای BTU استفاده می نمایند.همانطور که مردم در سراسر جهان با استفاده از سیستم متریک  مانند متر و کیلوگرم کار خود را پیش می برند.(1 BTU=  یک کیلو ژول)
 

 

ثبت دامنه آسایشگاه خیریه کهریزک
نویسنده: پیمان کیان. ׀ تاریخ: برچسب:انرژی,ژول,متریک,واحد,اندازه گیری, ׀ موضوع: <-CategoryName-> ׀

4 می ، 2012 -  بر اساس گزارش منتشر شده این تحقیق، همان عنصری که در فلفل سیاه باعث عطسه کردن  می شودممکن است درحفظ تناسب اندام  و باریک ماندن اندام کمک بسزایی انجام دهد. 

این مطالعه مقدماتی جدید نشان می دهد که جزء تند موجود در فلفل سیاه که به عنوان piperine شناخته شده ،با مسدود کردن تشکیل سلولهای جدید چربی موثر می باشد. 
 
By Jennifer Warner
Web Health News
Reviewed by Brunilda Nazario, MD
 

 

 

ثبت دامنه آسایشگاه خیریه کهریزک
ادامه مطلب
نویسنده: پیمان کیان. ׀ تاریخ: برچسب:, ׀ موضوع: <-CategoryName-> ׀

 میزان بیشترین ازدواج درجهان بر اساس آخرین آمار منتشر شده (برحسب کشور )


SOURCE: United Nations, Monthly Bulletin of Statistics, April 2001

ثبت دامنه آسایشگاه خیریه کهریزک
ادامه مطلب
نویسنده: پیمان کیان. ׀ تاریخ: برچسب:, ׀ موضوع: <-CategoryName-> ׀

 

ثبت دامنه آسایشگاه خیریه کهریزک
ادامه مطلب
نویسنده: پیمان کیان. ׀ تاریخ: برچسب:2012 Dodge Charger,دوج2012,اتوموبيل جديد, ׀ موضوع: <-CategoryName-> ׀

 به گزارش رويترز از اين به بعد شايدزمانی که شما در یک هتل اقامت مي كنيد،  بخواهید اقدام به آوردن قوي ترين  ضد عفونی کننده هاي دست نماييد.

مطالعه بر روی میزان آلودگی در اتاق های هتل ها توسط دانشگاه هوستون و انجمن میکروب شناسی آمریکا ارائه شده است، نشان مي دهد که دو مورد از آلوده ترین اقلام موجود در اتاقهاي هتلهاکنترل از راه دور تلویزیون و سوئیچ  روشن خاموش لامپ و بالین مي باشد.
 
اين آلودگي به همان شدت آلوده گي سطوحي، مانند صندلی توالت حمام و روشويي مي باشد .
 
نكته نگران كننده اين گزارش مرتبط با  این  مطلب بود که برخی از بالاترین سطوح آلودگی در ارتباط با اقلامي است كه براي خانه داري و تمييز نمودن سطوح استفاده مي شود چون اسفنج و اسكاج .اگر این آیتم ها آلوده  شوند،  می توانند منجر به آلودگی متقاطع اتاق، و يا آلودگي تمامي قسمتهاي هتل ها گردند.
 
محققان اقدام به نمونه برداری و تست سطوح کل باکتری ها و باکتری های مدفوع  در 18 سطح مختلف در هر اتاق هتل،نموده اند كه نتيجه آن وجود  باکتری های مدفوع در 81 درصد از تمام سطوح ذكر شده است.
 
 
ثبت دامنه آسایشگاه خیریه کهریزک
نویسنده: پیمان کیان. ׀ تاریخ: برچسب:میزان آلودگی در اتاق های هتل ها, تست سطوح کل باکتری ها,میزان آلودگی , ׀ موضوع: <-CategoryName-> ׀

 
 (مه 29، 2012) - کشف کودک مومیایی کره با اندام نسبتا سالم بعد از  انجام تجزیه و تحلیل ژنتیکی در کبد که نشان دهنده وجودژنوتیپ دنباله C2 منحصر به فرد ویروس هپاتیت (B )  شايع در آسیای جنوب شرقی است.
تجزیه و تحلیل اضافی از ژنوم HBV باستانی ممکن است به عنوان یک مدل برای مطالعه تکامل هپاتیت B مزمن و کمک به درک گسترش ویروس احتمالا از آفریقا تا شرق آسیا، استفاده شود. همچنین ممکن است اين امر نور ي را درجهت درك شيوه مسیر مهاجرت هپاتیت B در شرق دور از چین و ژاپن به کره و همچنین به سایر مناطق در آسیا و استرالیا که درآن  علت عمده سیروز و سرطان کبداست، روشن سازد.
 بابازسازی کد ژنتیکی باستاني ویروس هپاتیت B اين مورد از قدیمی ترین ژنوم ویروسی کامل شرح داده شده در متون علمی به روز است. 
با استفاده ازتکنیک های ژنتیک مولکولي مدرن ، محققان با مقایسه  توالی DNA باستانی با ژنوم ویروسی معاصر موفق به افشای تفاوت هاي ايندو شده اند.دانشمندان معتقدند تغییر در کد ژنتیکی ناشي از جهش های خود بخودی و فشار  محیطي در طی فرایند تکاملی ویروس بوده است. بر اساس نرخ جهش های مشاهده شده در طول زمان و تجزیه و تحلیل ناشي از بازسازی DNA ویروس هپاتیت B مومیایی نشان می دهد که منشاء ويروس  بین 3000 تا 100.000 سال پیش بوده است.

 
 Tracing hepatitis B virus to the 16th century in a Korean mummyHepatology, 2012; DOI: 10.1002/hep.25852

 

ثبت دامنه آسایشگاه خیریه کهریزک
نویسنده: پیمان کیان. ׀ تاریخ: برچسب:کودک مومیایی کره اي,ویروس هپاتیت (B ) ,مقایسه توالی DNA ,ژنوم ویروسی ,ویروس هپاتیت B مومیایی, ׀ موضوع: <-CategoryName-> ׀

 

ثبت دامنه آسایشگاه خیریه کهریزک
ادامه مطلب
نویسنده: پیمان کیان. ׀ تاریخ: برچسب:, ׀ موضوع: <-CategoryName-> ׀

 

ثبت دامنه آسایشگاه خیریه کهریزک
ادامه مطلب
نویسنده: پیمان کیان. ׀ تاریخ: برچسب:2012 Jaguar XJ,جاگوار 2012,اتوموبيل, ׀ موضوع: <-CategoryName-> ׀

 

ثبت دامنه آسایشگاه خیریه کهریزک
ادامه مطلب
نویسنده: پیمان کیان. ׀ تاریخ: برچسب: 2012 Lexus RX 450h,لكسوس 2012,تويوتا,اتوموبيل, ׀ موضوع: <-CategoryName-> ׀

 

ثبت دامنه آسایشگاه خیریه کهریزک
ادامه مطلب
نویسنده: پیمان کیان. ׀ تاریخ: برچسب:2012 Range Rover Evoque,رنجروور2012,اتوموبيل, ׀ موضوع: <-CategoryName-> ׀

 (1) Disneyland Park 

ثبت دامنه آسایشگاه خیریه کهریزک
ادامه مطلب
نویسنده: پیمان کیان. ׀ تاریخ: برچسب:ديسني لند,فانتزيلند,تومارولند,جام جم, ׀ موضوع: <-CategoryName-> ׀

 آرسنیک وارد مواد خوراکی ما می شود به این دلیل که گیاهان آن را از خاک مانند سایر اجزای خاک جذب می نمایند.گیاهان نمی توانند تفاوتی بین عناصر بد و خوب قائل شوند بنابر این آنها را جذب می نمایند.در جهان برخی مناطق آرسنیک خیز بوده و میزان آرسنیک تجمع یافته بیشتر می باشد.این مرتبط به تشکل های زمین شناسی در سنگ و خاک این قبیل مناطق می باشد.به عنوان مثال بر طبق نظر دکتر James R. Coughlin مشاور در امور غذا،مواد مغذی و مواد شیمیایی سمی در فدراسیون برنج ایالات متحده در بنگلادش میزان آرسنیک موجود در خاک و آب آشامیدنی بین 20 تا 30 برابر کشوری مانند آمریکا است . در مناطق دیگر عمده آرسنیک می تواند از استفاده از باقیمانده حشره کشهای دارای آرسنیک که در کشور های توسعه یافته استفاده آنها ممنوع است حاصل گردد.

دکتر  Coughlin اعتقاد دارد که میزان آرسنیک در  برنج در انواع قهوه ای که دارای پوسته خارجی می باشد (سبوس دار)دارای میزان بیشتری آرسنیک نسبت به نوع سفید (فاقد سبوس) می باشد زیرا با توجه به متمرکز شدن بیشتر این ماده در پوسته خارجی و جداسازی آن در برنج سفید میزان آرسنیک موجود به طرز قابل ملاحظه ای کاهش نشان می دهد. متاسفانه این قسمت بخشی است که بسیاری از مواد مغذی در آن قرار گرفته است بیشتر فیبر و مواد چون منیزیم و روی.

 

جذب آرسنیک در مواد غذایی

جندی شاپور البرز

ثبت دامنه آسایشگاه خیریه کهریزک
ادامه مطلب
نویسنده: پیمان کیان. ׀ تاریخ: برچسب:آرسنیک,مواد شیمیایی سمی,مناطق آلوده ,ارگانیک و غیر ارگانیک, ׀ موضوع: <-CategoryName-> ׀

اسیدهای چرب امگا 3  بخشی از یک رژیم غذایی سالم هستند. مکملهای روغن ماهی می تواند برخی از منافع بهداشتی ، از جمله کاهش خطر ابتلا به بیماری های قلبی، سکته مغزی، فشار خون بالا و بیماری آلزایمر را فراهم نماید. شما همچنین می توانید امگا 3 را در ماهی، کدوی حلوایی، سویا، گردو و دانه کتان پیدا کنید.

سلامتی

شما همچنین باید مراجعه سالانه به دندانپزشک و تداوم استفاده از نخ دندان و مسواک زدن را فراموش نکنید . بهداشت دهان باعث جلوگیری از بوی بد دهان، پوسیدگی دندان و بیماری لثه می شود. 

اما بهترین کاری که برای  پوستتان می کنیدچیست؟  جواب:استفاده ازضدآفتاب . قرار گرفتن در معرض آفتاب  منشا بسیاری از علائم قابل مشاهده پیری، مثل چین و چروک و لکه های افزایش سن بوده  و همچنین می تواند به کشنده ترین نوع سرطان پوست منجر شود.

یک رژیم غذایی سالم فقط با تخم مرغ و گوشت آغاز و در نهایت پایان نمی پذیرد.   باید در مصرف میوه ها و سبزیجات به صورت منظم تمرکز نمایید. رژیم غذایی شامل فقط پنج میوه و سبزی در روز به کاهش خطر ابتلا به سرطان و بیماری کمک شایانی می نماید.

ورزش به حفظ حجم عضلانی بدن کمک می کند و همچنین مسکن طبیعی ضد افسردگی و استرس است.نکته مهم در بعد از ورزش کردن هنگامی است که شما  ورزش های سنگین انجام داده اید، شما مقدار زیادی الکترولیت در عرق خود ازدست داده اید (به ویژه سدیم و پتاسیم ). فراموش نکنید که بدن خود را دوباره احیا نمایید.

" اینها نکاتی است که برای حفظ سلامتی بسیار مهم و اجرای آنها آسان است ولی اغلب سهل انگارانه در موردآنها برخورد می کنیم."

ثبت دامنه آسایشگاه خیریه کهریزک
نویسنده: پیمان کیان. ׀ تاریخ: برچسب:مکملهای روغن ماهی ,امگا 3,بهداشت دهان,ضدآفتاب,ورزش,ضد افسردگی و استرس,مسکن طبیعی, ׀ موضوع: <-CategoryName-> ׀

 

 ژوئن، 2012 - چین اولین فضانورد زن خود را در روز شنبه همراه فضاپیمای Shenzhou-9  از پایگاه خود در صحرای گبی ،به فضا ارسال  می نماید.

لیو یانگ، 33 ساله عضو ارتش آزادی بخش خلق چین که تنها دو سال پیش وارد  برنامه های آموزشیفضانوردی گردیده، کسی است که  نقش اصلی در بخش چهارم برنامه های پرتاب فضا پیماهای سرنشین دار چین، را داراست.
او در مصاحبه با CCTV گفته است : از روز اول به من گفته شده که تفاوتی بین من و مردان فضانورد وجود ندارد.او یک خلبان آموزش دیده است که ازدواج کرده و فاقد فرزند می باشد.
با توجه به اعلان خبرگزاری رسمی چین شین هوا :لیو در در ماه مه سال 2010 به برنامه های آموزشی  فضایی  پیوست و به عنوان یک نامزد احتمالی برای ماموریت روز شنبه ، از او تست مربوطه به عمل آمد که در این تست او با کسب بیشترین امتیاز و به عنوان سرآمد انتخاب گردیده است. 
او در ابتدا به عنوان یک خلبان ساده باری بود تا وقتی که در یک حادثه بعد از برخود هواپیمای او با یک دسته کبوتر هواپیمای او دچار صدمه شدیدی گردید و او با خونسردی و مهارت موفق به فرود سالم هواپیما گردید و این موجب  ستایش همگان از او گردید.
او و دو مرد همکارش - فرمانده جینگ هایپنگ،45 ساله و لیو وانگ، 43 ساله در 6،37 بعد از ظهر (1037 GMT) از پایگاه فضایی Jiuquan در صحرای گبی در شمال چین ماموریتشان را آغاز خواهند کرد. چین اولین فضانورد خود را در سال 2003 به فضا فرستاد و چندین ماموریت فضایی سرنشین دار را تا کنون انجام داده که آخرین مورد آن مربوط به سال 2008 می شود ولی این اولین زن فضانوردی است که به فضا خواهد فرستاد.رسانه های چینی سخت پیگیر این ماموریت بوده و تبلیغات گسترده ای را مبنی براینکه چین بعد از ایالات متحده آمریکا و اتحاد جماهیر شوروی سومین کشوری هستند که با اتکا بر تکنولوژی خود یک زن را را به فضا می فرستند . چین سومین کشوری بوده که موفق به ارسال فضاپیماهای سرنشین دار به فضا گردیده و اکنون سخت در تکاپوی یک طرح بلند پروازانه یعنی فرود انسان بر ماه می باشد. 
 
هیچ کس تا به حال بعد از ایالات متحده آمریکا و پس از فرود آپولو در ماه دسامبر 1972برماه قدم نگذاشته است. به نظر می رسد که برخی از مردم چین در این باره متقائد نشده اند ، به گونه ای که بسیاری از کاربران وب در روز جمعه، در مورد اختصاص بودجه دولت به این برنامه بلند پروازانه در حالیکه بسیاری از مشکلات آموزشی و درمان پزشکی کشور باقیست اعتراض دارند.
 
 
.Content provided by AFP--Copyright © 2012 Discovery Communications-Image credit: Xinhua Press/Corbis

 

ثبت دامنه آسایشگاه خیریه کهریزک
نویسنده: پیمان کیان. ׀ تاریخ: برچسب:اولین زن فضانورد چین,لیو یانگ,, ׀ موضوع: <-CategoryName-> ׀

 Sport

 art prints

 

 


  

ثبت دامنه آسایشگاه خیریه کهریزک
ادامه مطلب
نویسنده: پیمان کیان. ׀ تاریخ: برچسب:پوستر, پوستر نادر ورزشي,پوستر هنري, ׀ موضوع: <-CategoryName-> ׀

 در سال 1856، کشف هیجان انگیزی در یک غار در دره Neander ، در نزدیکی دوسلدورف، آلمان صورت پذیرفت. آنها دریافتند بقایای این انسان بسیار متفاوت از انسان مدرن بود. دانشمندان بعدها متوجه شدند که "انسان نئاندرتال"  در اروپا و بخشهایی از آسیا و شمال آفریقا از حدود 125.000 تا حدود 30،000 سال پیش ساکن می باشد. نئاندرتال ها نزدیک ترین خویشاوندان انسانی هستند که در حال حاضر زندگی می کنند(یعنی اشتراک بیش از 99.5 درصد از توالی DNA ما با آنها).

 جمجمه آنها بزرگتر از انسان مدرن بودکه نشان می دهد که نئاندرتال ها ممکن است دارای مغز بزرگتری بوده اند. نئاندرتال در بسیاری از نقاط کره زمین در کنار انسانهای مدرن زندگی می کرده اند تا اینکه  شواهد فسیلی نشان از ناپدید شدن ناگهانی آنها از روی کره خاکی را می دهد. رمز و راز  آنچه برای نئاندرتال ها رخ داده  هنوز پازل دانشمندان امروز به حساب می آید. برخی شواهد اخیر نشان از اختلاط بین نژادی بین انسانهای مدرن و نئاندرتال ها می دهد.

مطالعه 2010 نفر در آسیا و اروپا نشان داده که  انسانهای امروزی بین یک تا چهار درصد از ماده ژنتیکی خود را از نئاندرتالها وام گرفته اند.برخی از دانشمندان معتقدند که آنها بدلیل تغییرات آب و هوا در اروپا و آسیا منقرض شدند در حالیکه راز ناپدید شدن آنها درپرده ای از ابهام قرار گرفته است . 

Dowling, Mike. "Neanderthals" www.mrdowling.com. Updated August 8, 2011 . Web. Date of Access. 

 

جمجمه نئاندرتال ها کشیده بوده و هیچ چانه ای مانند انسانهای امروزی نداشته اند . آنها  بینی بزرگ و ابروهای ضخیمی داشته اند.از آنجا که نئاندرتال ها عضلات قوی داشتند و دائما در حال فعالیت بوده اند ، دارای استخوان ران  کمی خمیده و خیلی ضخیم تر از انسانهای امروزی بوده اند.استخوان دست نئاندرتال ها قوی تر و پهن تر است. 

نئاندرتال هابا شکار گوزن شمالی، اسب های وحشی و جمع آوری گیاهان، انواع توت ها و ریشه ها غذای خود را تامین می نمودند. ساکنان ساحل ماهی و صدف را می خوردند. بنابر این آنها نحوه تعقیب و ردگیری حیوانات و  تمایز بین گیاهان سمی و خوراکی را می دانسته اند. آنها قادر به دوختن نیمتنه و پوشش گرم از پوست حیوانات بوده واز نیزه و چاقوی سنگی (همچنین ابزارهایی برای تیز کردن)  برای دفاع و حمله استفاده می نمودند. مرد بزرگسال به طور متوسط ​​5 فوت و5 اینچ قد (164 سانتی متر) و 143 پوند (65  کیلوگرم) وزن و زنان به طور متوسط ​​5 فوت و 1 اینچ بلندی (155 سانتی متر) و 119 پوند (54 کیلوگرم) وزن داشته اند.

December 11, 2011.Copyright © 1999-2011 by Dennis O'Neil

 
ثبت دامنه آسایشگاه خیریه کهریزک
ادامه مطلب
نویسنده: پیمان کیان. ׀ تاریخ: برچسب:انسان اولیه,نئاندرتال,, ׀ موضوع: <-CategoryName-> ׀

زندگی همه ما به آب های شیرین بستگی دارد، اما افسوس بیشتر آب جهان، آب شور است.در پایین نمایش گرافیکی از میزان کل آب جهان و نسبت آن به آب شیرین آورده شده است.97 درصد آّب جهان(کمی بیشتر از 97بلوک از 100 بلوک در گرافیک زیر) در اقیانوس ها واقع شده است و بنابراین آب نمک است. نقطه قرمز رنگ کوچک در گرافیک،  نشان دهنده آب شیرین دریاچه ها، رودخانه ها ، آّب موجود در اتمسفراست.

© GeoHive, 2000-2012 

ثبت دامنه آسایشگاه خیریه کهریزک
نویسنده: پیمان کیان. ׀ تاریخ: برچسب:آب شیرین, اقیانوس, یخچالها, دریاچه ها,رودخانه ها,آّب شور, ׀ موضوع: <-CategoryName-> ׀

 © GeoHive, 2000-2012
 

ثبت دامنه آسایشگاه خیریه کهریزک
نویسنده: پیمان کیان. ׀ تاریخ: برچسب:پیشبینی جمعیت,جمعیت,2050,جهان, ׀ موضوع: <-CategoryName-> ׀

 چه کسی لبخند  چهره ی یک کودک ویا آرامش خواب نوزاد را دوست ندارد؟ مهم نیست که چه کسانی هستند و یا از کجای این گیتی، همه نوزادان زیبا هستند .
 


Copyright 2009-2012 Daddu

ثبت دامنه آسایشگاه خیریه کهریزک
نویسنده: پیمان کیان. ׀ تاریخ: برچسب:, ׀ موضوع: <-CategoryName-> ׀

برخی اثرات علف کش هابر سلامت انسان

از جمله علف کش ها یی که به طور گسترده استفاده می شود،  تو فور دی  است که به عنوان یک ماده سرطانزا برای  انسان توسط آژانس بین المللی تحقیقات سرطان طبقه بندی شده است. یک مطالعه در جنوب شرقی آسیا درباره بیش از 3000 نفر نشان داد نقائص هنگام تولدبا قرار گرفتن یک پدر و مادر در  معرض علف کش 2،4،5-T(تو-فور -فایو-تی)چهار برابر گردیده است .پاراکوات سمی است که در دوز های پایین باعث مرگ معمولا ناشی  از نارسایی تنفسی یا کلیوی می گردد.

مطالعات انجام شده در سال 2008 در مورد  آترازین  نشاندهنده افزایش  فعالیت ژن مرتبط با وزن غیرطبیعی انسان هنگام تولد  می باشد.آترازین، دومین مقام در شایع ترین علف کش های مورد استفاده در ایالات متحده آمریکا، با تاثیر بر یک ژن باعث  ناباروری در رحم با علت ناشناخته می گردد.بر اساس گزارش نیویورک تایمز ،4-2-D و 2،4،5-T  علف کش های دخیل  در شکست تولید مثل انسان و  افزایش سقط جنین می باشند.در مطالعات صورت گرفته در مینه سوتادر مورد 1537 بچه، قرار گرفتن والدین در معرض   گلیفوزات (glyphosate)با افزایش نقص هنگام تولد در ارتباط بوده است.  قرار گرفتن در معرض  علف کش nitrofen افزایش مرگ و میر نوزادان پس از وضع حمل و همچنین ایجاد ناهنجاری های بافت قلب رادر پی داشته است.تحقیقات اپیدمیولوژیک نشان می دهد افزایش خطر ابتلا به سرطان، به ویژه سارکوم بافت نرم و لنفوم در مردم در معرض علفکش chlorophenoxy بیشتر می باشد. قرار گرفتن در معرض علف کش تریازین ارتباط قوی با افزایش بروز سرطان پستان دارد.برای علف کش  alachlor ، سوزش پوست و چشم، خطر آسیب کلیه، طحال و کبد و سرطان از مخاط حفره بینی و پلک اعلام گردیده است. استفاده از alachlor را به عنوان یک علف کش  توسط اتحادیه اروپا ممنوع شده است.

C Michael Hogan (Lead Author);Sidney Draggan (Topic Editor) Herbicide

 

ثبت دامنه آسایشگاه خیریه کهریزک
نویسنده: پیمان کیان. ׀ تاریخ: برچسب:علف کش, سقط جنین,مرگ ومیر, سرطان زا, ׀ موضوع: <-CategoryName-> ׀

 آبشار Iguazu
کشور: آرژانتین - برزیل
مکان: مرزهای بین دو کشورثبت دامنه آسایشگاه خیریه کهریزک
نویسنده: پیمان کیان. ׀ تاریخ: برچسب:آرژانتین,برزیل,آبشار,, ׀ موضوع: <-CategoryName-> ׀

 

 

 

 

 وضعیت جغرافیایی

 

 کشور  شیلی بابیش ازهفده میلیون نفر جمعیت در آمریکای جنوبی واقع است، هم مرز بااقیانوس آرام جنوبی، بین آرژانتین و پرو.
کشور 
شیلی، شامل طول عرض جغرافیایی بسیار گسترده، اعم از آب و هوا گرم کویرAtacama درشمال، با یک آب و هوای مدیترانه ای (matorral)در مرکز و مناطق پوشیده از ورقه های یخ کوههای آند تا یخچالهای جنوبی داروین از ناحیه
Tierra del Fuego .

صحرای شمالی شیلی شامل ثروت های معدنی بزرگ، عمدتا مس،طلا، پتاس و نمکهای لیتیم است.منطقه مرکزی منطقه غالب کشور از لحاظ جمعیت و منابع کشاورزی است.این منطقه همچنین مرکز فرهنگی و سیاسی است.جنوب شیلی در زمینه  جنگل ها و اراضی چراگاهی غنی است و دارای یک رشته از دریاچه ها و آتشفشان ها است.سواحل جنوبی هزارتویی ازکانال ها، شبه جزایر کوچک، و جزایراست.رشته کوه های آند در مرز شرقی واقع شده است.

همچنین بخشی از شیلی جزیره ایستر، یکی از دور افتاده ترین مکانها بر روی کره زمین، بیش از 3200 کیلومتر (2000 مایل) از نزدیک ترین منطقه مسکونی فاصله دارد در تاهیتی یا شیلی است.

خطرات طبیعیزلزله شدید فعال آتشفشان، سونامی.

عمده مشکلات زیست محیطی در این کشور

1- چرای بی رویه دامها در مراتع 2- جنگل زدایی گسترده 3- استخراج بی رویه معادن 4- آلودگی هوا ناشی از تولید گازهای گلخانه ای(مناطق صنعتی و خودرو) 5- آلودگی آب ناشی از تخلیه فاضلاب ها

نکاتی در مورد این کشور:

- دارای موقعیت استراتژیک از لحاظ خطوط دریایی بین اقیانوس اطلس و آرام ،تنگه ماژلان، گذرگاه دریک( Drake )، کانال Beagle

کویر آتاکاما یکی از خشکترین مناطق جهان است.

- دریاچه دهانه کوه Ojos del Salado مرتفعترین دریاچه جهان (6390متراست.

قبل ازورود اسپانیایی ها در قرن شانزدهم، شمال شیلی تحت حکومت اینکا ها و بومیهای  Mapuche نیز ساکن مرکز و جنوب شیلی بودند.

اگر چه شیلی استقلال خود را در سال 1810 اعلام کرد، ولی پیروزی قاطع بر اسپانیا تا  1818 حاصل نشد.

--در جنگ اقیانوس آرام (1879-1883)، شیلی، پرو و ​​بولیوی راشکست داد و مناطق شمالی خود را به دست آورد.

مشخصات

 

مساحت: 756،950 کیلومتر مربع (748،800 کیلومتر مربع زمین، 8150 کیلومتر مربع آب).
زمین های قابل زراعی: 2.62٪
دائمی محصولات زراعی0.43٪
دیگر: 96.95٪ (2005)
  مرزها: 6339 کیلومتر (آرژانتین 5308 کیلومتر، 860 کیلومتر در بولیوی، پرو 171کیلومتر)
 خط ساحلی: 6435 کیلومتر
گروه های قومیسفید و سفید ایندو آمریکایی(مخلوط سرخپوست و سفید پوست) 95.4٪، ، Mapuche، دیگر گروه های بومی 0.6٪ (2002 سرشماری)

 

 ساختار سنی:

0-14 سال: 22.3٪ (مردان 1،928،210 / زن 1،840،839)
15-64 سال: 68.1٪ (مردان 5،751،091 / زن 5،744،014)
65 سال و بیشتر9.6٪ (مرد 680،450 / زن 944،156)(2011 تخمین)

نرخ رشد جمعیت: 0.884٪ (2012 تخمین)
میزان موالید14.28 تولد / 1000 جمعیت (2012 تخمین)
میزان مرگ و میر: 5.79 مرگ / 1000 جمعیت (جولای 2012تخمین)
نرخ خالص مهاجرت: 0.35 مهاجر (/ 1000 جمعیت (2012تخمین)
امید به زندگی در بدو تولد: 78.1 سال
مرد75.08 سال
زن81.25 سال (2012 تخمین)

 زباناسپانیایی (رسمی)، Mapudungun، آلمانی، انگلیسی

سواد آموزی95.7٪ (2002 سرشماری)
میزان شهری شدن : 89 درصد از کل جمعیت (2010) در حال رشد،  نرخ سالانه  1.1٪ (2010)

 

 

 

 

 

ثبت دامنه آسایشگاه خیریه کهریزک
نویسنده: پیمان کیان. ׀ تاریخ: برچسب:شیلی,جغرافیا,ساختارسنی,مشخصات,مشکلات زیست محیطی, ׀ موضوع: <-CategoryName-> ׀

عبارت گرم شدن آب و هوا به مستندات تاریخی اشاره دارد که بر​اساس سوابق درجه حرارت های ثبت شده در سراسر جهان  موجود بوده و توسط بشر از حدود سا لهای(دهه) 1880تا کنون نگهداری می شود. اغلب گرم شدن جهانی مترادف با اصطلاح تغییرات آب و هوایی استفاده می شود،اما این دو واژه دارای معانیمشخص است.گرم شدن زمین در نتیجه ترکیبی از فعالیت های تداخلی انسان ( انتشار گازهای گلخانه ای )و تغییرات در تابش خورشیدی است، در حالی که تغییرات آب و هوایی اشاره به هر گونه تغییر دروضعیت آب و هوا است که می تواند با تغییر در میانگین  و یا  ایجاد تنوع درخواص آن (بهعنوان مثال، درجه حرارت، بارش)، و برای یک مدت طولانی ادامه یابد.( به طور معمول چندین دهه یا بیشتر است)

در گزارش ارزیابی چهارم IPCC دانشمندان ،با توجه به افزایش متوسط دمای هوای جهانی ،دمای اقیانوس ها ،ذوب گسترده برف و یخ و افزایش سطح دریا گرم شدن زمین  و ادامه این روند را بدون ابهام دانسته و در این ارتباط ،با احتمال بالای 9  از 10 مهمترین عامل را فعالیت های بشر از سال 1750 عنوان نموده اند.

بنا به گزارش سازمان جهانی هواشناسی (WMO)، دهه  2000 (2000-2009) گرمترین دهه به ثبت می باشد.دمای سطح میانگین جهانی  ثبت شده برای سال 2009 در حال حاضر 0.44 ° C/0.79 ° F بالاتر از 1961-1990 می باشد. (متوسط ​​سالانه  سال 2009 : 14.00 ° C/57.20 ° F) .برطبق برآورد  WMO  در اغلب کشورهای جهاندر سال 2009 درجه حرارت فوق طبیعی ثبت شد. فقط شمال امریکا (ایالات متحده آمریکا و کانادا) شرایطی که سردتر از حد متوسط ​​بودند.

 

(ادامه دارد)

" Stephen C. Nodvin (Lead Author);Kevin Vranes (Topic Editor) "Global warming

ثبت دامنه آسایشگاه خیریه کهریزک
نویسنده: پیمان کیان. ׀ تاریخ: برچسب:آب و هوا, گرم شدن, تغییرات آب و هوایی, دخالت انسان,افزایش دما,افزایش سطح اقیانوس ها,ذوب شدن یخها, ׀ موضوع: <-CategoryName-> ׀

 

 عکس هایی ازمکانهای دیدنی و زیبای جهان  برای مشاهده در بخش جام جهان نما  قرار داده می شود.

 

 

 

لطفا برای مشاهده بر روی ادامه مطلب کلیک فرمایید .

 

 

                             با تشکر

ثبت دامنه آسایشگاه خیریه کهریزک
ادامه مطلب
نویسنده: پیمان کیان. ׀ تاریخ: برچسب:چین, جام جهان نما, ׀ موضوع: <-CategoryName-> ׀

 علف کش عبارت است از مواد شیمیایی در نظر گرفته شده برای نابودکردن پوشش گیاهی (گیاهان غیر اقتصادی و مضر برای صنعت کشاورزی).  اکثریت قریب به اتفاق این علف کش های غیر انتخابی بوده و در عملکرد خود ، ممکن است باعث  پیامدهای نامطلوب زیست محیطی گسترده ای را بوجود آورند. این نتایج نه تنها شامل مرگ ارگانیسم ها بلکه شامل اثرات جهش زا  و سرطان زا یی است که بر روی حیوانات و گیاهان دارد.


علف کش استفاده گسترده ای برای کشاورزی،  گلف، گذر گاهها، مناطق مسکونی و زمینهای دیگر دارند. اولین علف کش ها، مواد شیمیایی غیر آلی بودند، هر چند علف کش های جدید توسط ترکیبات آلی تحت سلطه قرار گرفته انددر حال حاضر، کاربرد وسیعی از علف کش هایشیمیایی وجود دارد، در ایالات متحده به تنهایی 480 میلیون کیلوگرم در سال از این مواد مصرف می گردد.

استفاده از علف کش بطور گسترده در1940s آغاز شده است و مسئول انقراض گونه های متعدد، از جملهپرندگان ،دوزیستان، ماهی و بندپایان تا کنون می باشددر بسیاری از موارد، استفاده از علف کش یک عامل تشدید کننده جهت تخریب زیستگاه و به خطر افتادن گونههااست. علف کش ها دارای آثار ماندگار در محیطزیست میباشند به این معنی که، با حفظ سمیت خود  برای چند دهه  در خاک باقی می مانند؛ علاوه بر این، برخی از علف کش ها به شدت محلول هستند، به طوری که آنها ممکن است وارد سیستم های آبی شده ، که در اینحالت 
اثرات غیر انتخابی کشنده می تواند رخ دهد .علف کش ها غالبا دستخوش تغییر شیمیاییپس از آزادی در محیط زیست گردیده؛  کهدر برخی موارد، تغییر مواد شیمیایی ممکن است اثرات سمی بر گیاهان و حیوانات داشته باشنداستفاده از علف کش ها به برخی بیماری های انسانی ، مرگ و میر، تولید مثل و غدد درون ریز  مرتبط است.

گرچه علف کش ها برای موجودات زنده گیاهی خاص در نظر گرفتهشده، نتیجه نهایی استفاده از آنها تجمع در میزان بسیار زیاد درمحیط زیست (به عنوان مثال، خاک، آبزیان، سیستم های زنده واتمسفراستاین اثرات توسط پدیده زیر تقویت شدهاست(الف) حلالیت بالا دربسیاری از دسته های علف کش ها، (ب)ورود غلظت بالایی ازعلف کش ها  به زنجیره غذایی و  متمرکز شدن در چربی ها و انتقال به  گونه های بالاتردر زنجیره غذایی (ج) ثبات و ماندگاری بسیاری از علف کش ها و تغییر فرم شیمیایی به متابولیت های دیگر مضر پس از اقامت در خاکبرای آب ، گیاهان و جانوران.در آبهای سطحی جهان  آترازین و   2,4D در همه جا، حتیدر کشورهای غربی و توسعه یافته که به طور کلی معیارهای کیفیت آبدقیق رعایت می گرددوجود دارند.آترازین  برای بیشتر گونه های ماهی ها در غلظتیک در هر یک میلیارد  (درآب )سمی استبرای درک بزرگی  تجمع این مواد در اقیانوس ها، باید توجه داشته باشید که در یک ماه 650 متریک تن(metric tons )علف کش  فقط به خلیج مکزیک تخلیه می گردد. (ادامه دارد)

C Michael Hogan (Lead Author);Sidney Draggan (Topic Editor) Herbicide

 

 


 

ثبت دامنه آسایشگاه خیریه کهریزک
نویسنده: پیمان کیان. ׀ تاریخ: برچسب:علف کش, آلودگی,محیط زیست,مرگ و میر,بیماری, ماندگاری علف کش ها, ׀ موضوع: <-CategoryName-> ׀

 امپراطوری آزتک

مردم آزتک شهر پر افتخار خود  Tenochtitlan (بعدها مکزیکو سیتی) را بنا نموده و با دو شهر دیگر  Tetzcocoو Tlacopanتشکیل اتحادی سه گانه را دادند که تا زمان ورود اسپانیایی ها به حکومت در دره مکزیک ادامه دادند. این شهر به مرور زمان تبدیل به  قویترین شهر و قلب تمدن آزتک گردید. اساسا تاریخ امپراطوری آزتک تاریخ دولت -شهر ها می باشد.از زمان گسترش این دولت شهر ها (درحدود سال 1428) نیروی نظامی آنها شروع به دست اندازی به شهر ها و قومیت های مجاور نمود .در خلال این سالها شهر ها یا به مقا ومت برخواسته و یا به سرعت فتح شده و خراج گذار آزتکها گردیدند.Tenochtitlan مرکز قدرت نظامی بود که به سرکردگی آن قلمروهای جدید فتح می گردید.

اما امپراطور به طور مستقیم در هر ایالت یا شهر حکومت نمی کرد ،دولت های محلی تشکیل و مجبور به پرداخت خراج و ادای احترام به اتحاد سه گانه (با اکثر ادای احترام بهTenochtitlan)بودند. به همین دلیل برخی محققان به آن امپراطوری هژمونیک (غیر رسمی ) می گویند. اما نباید فکر کرد که آزتکها یک دولت ضعیف بودند ،آنها با همین سیستم فرمانروایی مطمئن بودند که ثبات و تداوم حکومتشان تامین گردیده و باید گفت این سیستم برای مردم آن منطقه به خوبی جواب داده است. امپراطوری آزتک تا سال 1519 یعنی رسیدن اروپائیان به آنجا به حکومت خود ادامه داده و قلمروی خود را از اقیانوس آرام تا خلیج مکزیک و تمامی راهها از مرکز مکزیک به گواتمالا ،السالوادور و هندوراس را تحت اختیار خود درآورده بود.

مذهب و اعتقادات

مذهب آزتکها تداخل پیچیده ای از خدایان،  جهت و رنگها بود وبه نظر می رسد با دغدغهای از ترس از طبیعت و پایان جهان درهم آمیخته بود. در آن زمان امپراطوری در اوج قدرت خود بود و نظام سیاسی و مذهب در تعامل نزدیک با یکدیگر بودند. با توجه به مذهب باستانی آزتکها 5 خدا در جهت ایجا جهان تلاش می کنند که به دلیل درگیری های بین آنها موفق نمی شوند.Tezcatlipocaاولین خالق بعد از کنار زده شدن از جایگاه رفیع خود در وجود یک جاگوار جهان را نابود می کند .در شرایطی مشابه با آن جهان مجدد خلق شده و سپس توسط باد و بعد 2بار توسط سیل نابود می گردد.

هر بار یکی از خدایان  (خالق) به نوبه خود خورشید می گردید تا بعد از یک شورا به این نتیجه رسیدند که یکی از خدایان خود را بصورت خورشید قربانی نماید .Nanauatlکه در میان آنان فروتن بود این فداکاری را می نماید ولی هنوز یک مشکل وجود داشت ،خورشید حرکت نمی کرد! خدایان دریافتند که باید خودشان را قربانی کنند تا انسان بتواند زندگی کن پسEhecatlبقیه را قربانی کرد و یک باد قدرتمند برخواسته و خورشید را به حرکت واداشت. بدین ترتیب انسانها نه تنها باید به حرکت این خورشید ضعیف کمک می کردن بلکه می بایست مسئولیت جبران این فداکاری را نیز بر دوش بکشند. (بنابر این جهان در یک موقعیت مخاطره آمیز باقیمانده است).آنها اعتقاد داشتند که Quetzalcoatl خالق انسانهاست.البته انسانها چندین بار قبلتر خلق شده بودند پس او به عالم اموات برای باز یابی استخانهای نوع بشر فرود آمد.او استخوان های شکسته را جمع آوری کرد (استخانهای شکسته به قطعات نامساوی و به هر اندازه شکسته بودن به همین دلیل اعتقاد دارند دلیل وجود مردم با اندازه های مختلف همین بوده است)و به وسیله اضافه کردن خون خود مردم را به زندگی برگرداند.

تشکیل خانواده

ازدواج راهی برای ورود به بزرگسالی بود . به خانواده قطعه زمینی داده می شد و آنها خانه خودشان را در آن می ساختند .با توجه به اوضاع هم زن و هم مرد بر روی زمین کار می کردند و البته زمانی که زن وظایف خانه داری را بدوش می کشید مرد نیز احتمال بیشتری برای تبدیل شدن به یک مبارز و جنگ آور داشت. اگر چه مشاغلی مانند کشیشی ،دکتری و .. نیز باعث افتخار م مباهات بود. جنگ به عنوان نمادی از زایمان مورد استفاده قرار می گرفت .کودک اسیر در رحم بود و تلاش برای پیروزی ادامه داشت.زن نیز در حال نبرد بود در واقع در بسیاری از جهات وقتی زن در اثر زایمان فوت می شد به همان دجه از منزلت که مرد در جنگ کشته می شد منزه و شجاعت او باعث افتخار بود. آنچه مشخص است اینکه پدر و مادر فرزندان خود را بسیار دوست داشتند و آنان را اغلب با عناوینی چون گل و یا شیرین  ،گوهر من ،پر گرانبها می خواندند اما در زمان اعاده نظم پدر و مادر در جامعه آزتک با دستی آهنین حکومت می کردند.آموزش کودکان در ابتدا بر عهده خانواده بود پدر ،پسر و مادر ، دختر را آموزش می داد و هر چه کودکان بزرگتر می شدند آموزش ها سختتر و خشنتر شده و آنان را برای ورود به جامعه آزتکی آماده می ساخت. همچنین مدارسی وجود داشت که شاخه های مختلف در آنها تدریس می شد که می بایست کودکان در آنها شرکت می کردند . اغلب مواقع کار باعث گسستگی خانواده می گردید .مرد خانواده در مسافرت ها و یا در جنگ کشته می شد. اگر می توانستند از مرگ ،بیماری و نظایر آن جان بدر برنددر میان ueuetqueجای می گرفتند که در حقیقت ریش سفیدان قوم محسوب گردیده و وظیفه مشاوره چه به صورت نصیحت و چه در یک شورای رسمی را برعهده داشته دارای مقام بالایی بوده و مراقبت های بهداشتی ،پیری و مرگ آنان یک موضوع مهم از آیین و مذهب آزتکها را تشکیل می داده است. (ادامه دارد)

 

 

 


 

ثبت دامنه آسایشگاه خیریه کهریزک
نویسنده: پیمان کیان. ׀ تاریخ: برچسب:آزتک , امپراطوری آزتک , نقشه آزتک, Tenochtitlan , مذهب آزتک ها , , ׀ موضوع: <-CategoryName-> ׀

تحقیقات نشان می دهد اگر شما اجازه نواختن ساز خود را به کسی بدهید چیزی بیش از موسیقی را به اشتراک گذاشته اید.ارگانیسم های بیماری زا مدت ها بعد از نواختن موسیقی بر روی این آلات باقی می مانند .این تحقیق از سوی دانشگاه Tuftsبوستون برروی 20 عدد فلوت،کلارینت و ساکسیفون صورت گرفته است.انواع میکروب های مختلفی در دهان انسان یافت می شود که هیچ مشکلی را ایجاد نمی نمایند .اما برخی از میکروب ها که راه خود را به دهان باز می نمایند باعث ایجاد عفونت در گلو می گردند.این مطالعه نشان داده که میکروب های شایع به مدت 3 روز در کلارینت و ساکسیفون باقی می مانند درحالیکه این مدت برای فلوت کوتاهتر می باشد.لوی و مارشال  شروع به جمع آوری چند میکروب بیماری زا، از جمله استرپتوکوک و  مطالعه در زیر میکروسکوپ، نمودند. باکتری استرپتوکوک باعث عفونت استرپی گلوو دیگر بیماری های جدی و برخی از مسمومیت های غذایی توسط باکتری استافیلوکوکوس ایجاد میشود.با توجه به این تحقیق افرادی که از دستگاه موسیقی مشترک استفاده می نمایند خود را درمعرض خطر ابتلا به بیماری(میکروب منتقل شده به آلت موسیقی توسط آخرین فرد)قرار می دهند.

پس نباید فراموش کردکه بعد و قبل از استفاده از چنین وسایلی نسبت به ضد عفونی و تمیز کردن مناسب آنها اقدام لازم را انجام داد.

جندی شاپور البرز

By Stephen Ornes / June 7, 2011

ثبت دامنه آسایشگاه خیریه کهریزک
نویسنده: پیمان کیان. ׀ تاریخ: برچسب:, ׀ موضوع: <-CategoryName-> ׀

 

 جالب توجه است که بدانیم خفاش ها ی حشره خوار در آمریکا با خوردن حشرات و آفات  صرفهجویی حداقل  3 میلیارد دلاری در طول  یک سال ، نصیب صنعت کشاورزی می نمایند  این حیوان ارزشمند و مهم از نظر اقتصادی ازحیوانات غیر اهلی بسیار مفید در شمال آمریکا می باشد که اغلب نادیده گرفته می شود. ( با توجه به تجزیه و تحلیلمنتشر شده درمجله علمی Policy Forum ).این بررسی توسط سازمان زمین شناسی ایالات متحده  با همکاری دانشگاه بوستون،دانشگاه تنسی، و دانشگاه پرتوریا، آفریقای جنوبی، صورت گرفته است."مردم اغلب می پرسندکه چرا ما باید  ازخفاش ها مراقبت  نماییم ، Paul Cryan دانشمند و پژوهشگر سازمان زمین شناسی ایالات متحده آمریکا و یکی از نویسندگان این مطالعه است می گویداین تحلیل نشان می دهد که خفاش ها  با خوردن آفات و حشراتی که به محصولات ما آسیب می رسانند صرفه جویی بزرگی برای ما در هزینه های کنترل آفات انجام می دهند و بدیهی است  که خفاش های حشره خواری که شب ها بر فراز جنگل ها و مزارع ما گشت می زند سزاوار کمک از جانب ما می باشد. بر اساس این تحقیق حداقل سود اقتصادی سالیانه این حیوانات در سال بالغ بر3.7 میلیارد دلار می باشد و درعین حال نسبت به افزایش تلفات محصولات کشاورزی در سالهای آتی بدلیل خطرات فزاینده ای کهجمعیت این گونه از حیوانات را تهدید می نماید هشدار داده اند. Boyles، پژوهشگر دانشگاه پرتوریا و نویسنده اصلی مطالعه، گفت:"  با توجه به خوردن مقادیر بسیار زیادی از  حشرات آفت توسط خفاش،  از دست دادن خفاش ها به احتمال زیاد در دراز مدت دارای اثرات سوء بر سیستم های کشاورزی و زیست محیطی است"در نتیجه، نه تنها حفاظت از خفاش ها برای رفاه  اکوسیستم ها مهم است، بلکه به نفع اقتصاد ملی و بین المللی است."خفاش قهوه ای کوچک است بطوریکه بدن آن کمی بزرگتر از انگشت شست یک فرد بزرگسال استولی  می تواند 4 تا 8 گرم (وزن انگور یا دواز حشرات را هر شب بخورد. در این میان می بایست این مسئله را مد نظر داشت که آنها اثرات سوء حاصل از مصرف آفت کش ها را نیز بر محیط زیست نخواهند داشت. بزرگترین خطر برای این گونه جانوری بیماری قارچی سندرم بینی سفید(white-nose syndrome) می باشد که طی 4 سال گذشته در حال پیشرفت و افزایش بوده است.از آن زمان به بعد در 16 ایالت آمریکا و سه استان کانادا شیوع یافته و به شدت جمعیت این جانور را تحت تاثیر قرار داده است که نتیجه آن یک کاهش 70 درصدی بوده به طوری که دانشمندان انتظار دارند این گونه از خفاش قهوه ای کوچک در 20 سال آینده بطور کامل منقرض گردد. از دیگر خطرات موجود می توان به مرگ حدود 33000تا 111000خفاش هر سال در اثر برخورد توربین های تاسیسات انرژی بادی اشاره نمود. نویسنده در پایان معتقد است ارائه راه حل در جهت کاهش تهدید در سالهای آینده ممکن است اما این نیازمند آگاهی وسیع تری از مزایای ای جاندارن و حمایت عمومی است.. April 1, 2011, edition of Science. Authors are J.G. Boyles, P. Cryan, G. McCracken and T. Kunz

 

 


 
 

 

ثبت دامنه آسایشگاه خیریه کهریزک
نویسنده: پیمان کیان. ׀ تاریخ: برچسب:خفاش حشره خوار, مبارزه با آفات, ارزش میلیلیاردی , تلفا ت محصول, حشرات, ׀ موضوع: <-CategoryName-> ׀

 

 آلودگی آب  شامل آلوده شدن آب طبیعی به مواد شیمیایی، فیزیکی، رادیو اکتیو یا مواد میکروبی( پاتوژن)است. تغییر نامطلوب در کیفیت آب در حال حاضر باعث بیماری و مرگ و میر در مقیاس بزرگ، یعنی حدود 50 میلیون مرگ در هر سال در سراسر جهان شده است که بسیاری از این مرگ و میر ها  درقاره های آفریقا و آسیا است. در چین، به عنوان مثال، در حدود 75 درصد از جمعیت (و یا 1.1میلیارد نفر) بدون دسترسی به آب آشامیدنی سالم هستند. عواقب گسترده آلودگی آب براکوسیستم شامل  مرگ و میر، کاهش تنوع زیستی و از دست دادن  اکوسیستم های طبیعی است.برخی از آلودگیهای آب ممکن است از علل طبیعی مانند رسوبات ناشی از بارش شدید ، فوران های آتشفشانی، جلبک ها ، میکروب ها و...ایجاد گردد.  علاوه بر رها سازی فاضلاب های صنعتی   یکی از علل اصلی آلودگی آب با توجه به افزایش فزاینده جمعیت و نیاز بشر به تامین غذا، فعالیت های کشاورزی است که درآن استفاده از شیوه شخم، کود، آفت کش،قارچ کش و علف کش باعث ایجاد مقادیر عظیمی از رسوبات و ترشحمواد شیمیایی به آبهای طبیعی است. این نوع آلودگی ها تا حد زیادی در کشورهای توسعه یافته کاهش  یافته و یا در حال مهار شده می باشد، اما همچنان یک مسئله قابل توجه در کشورهای در حال توسعهاست.

 Encyclopedia of Earth > Encyclopedia of Earth

 
 
ثبت دامنه آسایشگاه خیریه کهریزک
نویسنده: پیمان کیان. ׀ تاریخ: برچسب:آلودگی محیط زیست, مرگ و میر,آلودگی آّب, ׀ موضوع: <-CategoryName-> ׀

طی اقدامی عجیب اماراتی ها اقدام به رای گیری برای تغییر نام خلیج همیشه فارس و حق حاکمیت جزایر ایرانی نموده اند .آدرس سایت مربوطه :

www.persianorarabiangulf.com  و یا www.tunbs.com  می باشد.(حتما رای بدهید)

جالب است کشوری که خود در 2 دسامبر 1971 از بریتانیا استقلال پیدا کرده ادعایی هم نسبت به مالکیت و اسم یکی از قدیمی ترین شاخآب های جهان داشته باشد .

در ادامه تاریخچه ای مختصر از جزیره ایرانی ابوموسی ذکر گردیده است:

این جزیره در اسناد تاریخی و نقشه ها با نام بوموو BoumOuw بوم+اوو(Aouw) یعنی آب (معرب آن بومف) و با نام گپ سبزو (به معنای جای سبز) و بوم سوز یا بوموسو BoumSou. ثبت شده (بوم به معنی مکان است و «سو» چند معنی دارد سو Souw را اگر مخفف سوز Souz بدانیم نام یک نوع سبزی است و بطور کلی نیز سوز souwz در زبان فارسی کهن معنی سبز می‌دهد و در مجموع می‌توان آن را به معنای مکان سبزنامید).  نام ابوموسی یک نام جدید می‌باشدو سابقه آن به حدود بیشتر از یکصد سال قبل برمی گردد که یکی از ساکنان بنام ابوموسی این نام را بجای بوموسو BoumSou رایج ساخت. بعضی سوز را کوتاه شده سوزان به معنی داغ گرفته اند که درست نیست.زیرا سبزو دقیقا هنوز هم در گویش محلی معنی سبز می دهد واین جزیره در مقایسه با صحرای عربی جزیره ای سبز است. و حتی گرمای آن نیز به مراتب کمتر از صحرا است.و معتدل ترین هوا در خلیج فارس را دارد. نام بوموسی در نقشه ها، کتب تاریخی و جغرافیای قدیم و جدید کشورها دبده می شود. به طور نمونه در نقشه ای که در سال 1967 توسط دولت شوروی سابق چاپ گردید، نام ایرانی بوموسی برای این جزیره به کار رفته است. نام بوموسی برگرفته از نام یکی از سرداران کریم خان است که پس از حضور در این جزیره نام خود را بر آن نهاده است. انگلیسی ها پس از نفوذ در خلیج فارس به منظور کنار گذاشتن عناصر ایرانی از این جزیره عنوان جعلی ابوموسی را برای جزیره به کار بردند.

حاکمیت ایران بر جزایر ابوموسی، تنب بزرگ و تنب کوچک ریشه در دورهٔ امپراطوری‌های عیلامی، ماد، هخامنشی، اشکانی و ساسانی دارد. در این دوران نظم و امنیت ایرانی (persianpax) بر سراسر این پهنه آبی خلیج فارس و جزایر آن حکم‌فرما بود. جزایر سه‌گانه در سال ۱۹۰۸ به طور کامل تحت اشغال بریتانیا به عنوان قیم رسمی امارات متصالحه در آمد اما تا سال ۱۹۷۱ هیچ کدام از دولت‌های ایران این اشغال را قبول نداشته و ابوموسی به همراه تنب بزرگ و کوچک در تقسیمات کشوری ایران قرار داشتند.

 

مساحت این جزیره در حدود ۲۵ کیلومتر مربع می‌باشد. جزیرهٔ ابوموسی در ۲۶ درجهٔ خط عرض شمالی و در ۵۵ درجهٔ خط طول شرقی واقع شده‌است.

فاصله میان «جزیره ابوموسی» و جزایر تنب به دلیل عمق مناسب آب تنها مسیر قابلکشتیرانی برای نفتکش‌های بزرگ است.

برگرفته از ویکی پدیای فارسی

 

 

ثبت دامنه آسایشگاه خیریه کهریزک
نویسنده: پیمان کیان. ׀ تاریخ: برچسب:خلیج فارس, تاریخچه ابوموسی, رای به خلیج فارس ,تنب بزرگ و کوچک,جزایر سه گانه, ׀ موضوع: <-CategoryName-> ׀

     

باستان شناس  C. Leonard Woolley ودیگرباستان شناسانطی حفاری در  شهر سومری اور بین سالهای1922 و 1934 موفق به کشف 1850 گور و 16 مقبره که بعضی از آنها دست نخورده باقی مانده بودند،شدند.


آنها گنج     فوق العاده ای از اشیائ سومری، از جمله آثار هنری بسیار ماهرانه ای را آشکار ساختند. اینها متعلق به آرامگاه سلطنتی اور است. این معبد در نزدیکی مرکز شهر 
اور   (ازتاریخ 2600-2000 سال قبل از میلاد) قرار داشته  است.
 

 

 

 

ثبت دامنه آسایشگاه خیریه کهریزک
نویسنده: پیمان کیان. ׀ تاریخ: برچسب:باستانشناسی,سومریان-شهر اور, ׀ موضوع: <-CategoryName-> ׀

 

ثبت دامنه آسایشگاه خیریه کهریزک
نویسنده: پیمان کیان. ׀ تاریخ: برچسب:, ׀ موضوع: <-CategoryName-> ׀

 

سه شنبه، 22می 2012:  موشکفالکون 9  در  3:44 صبح به وقت شرق آمریکا، از ایستگاه نیروی هوایی کیپ کاناورال در فلوریدا به فضا پرتاب شد. این راکت حامل کپسول اژدها ، بدون سرنشین به ایستگاه فضایی بین المللی است.

ثبت دامنه آسایشگاه خیریه کهریزک
نویسنده: پیمان کیان. ׀ تاریخ: برچسب:فالکون,موشک,کیپ کاناورال,فضا,راکت,, ׀ موضوع: <-CategoryName-> ׀

 

 

کهربای کشف شده در رسوبات باقیمانده از کرتاسه در شمال اسپانیا رکورد گرده افشانی حشرات راشکست. دانشمندان در دو قطعه از چند نمونه کهربای کشف شده حشرات کوچکی را پوشیده شده از دانه های گرده کشف نموده اند که نشان دهنده اولین رکوردحمل ونقل گرده توسط حشرات و  رفتار اجتماعی در این گروه از حیوانات می باشد.تها کهربا می توانست جزئیاتی این چنین غنی از ویژگی های رفتاری مانند گرده افشانی را  بیش از میلیون ها سال  در خود حفظ نماید. در حدود 100 میلیون سال پیش ،گیاهان گلدار شروع به تنوع فوق العاده ای نموده و در نهایت جایگزین مخروطیان به عنوان گونه غالب گردیدند و این نمونه تنها شاهد مستقیم برای گرده افشانی و تنها نمونه از عصر دایناسور ها می باشد. این داستان تکاملی است که 100 میلیون سال قبل آغاز  و توسط این فسیل موجود در کهربا به عنوان قدیمی ترین فسیل حشرات گرده افشان به ما رسیده است.نمونه ها توسط  یک دستگاه تقویت و تسریع ذرات باردار الکترونی X-RAY توموگرافی  به صورت سه بعدی و با وضوح بسیار بالا توزیع دانه گرده بر بدن حشرات را نشان می دهد. این حشرات دارای موهای بسیار تخصص یافته با ساختار حلقه ای جهت افزایش توانایی جمع آوری گرده بوده اند که همانند یکی از شناخته شده ترین حشرات جمع آوری کننده گرده یعنی زنبور اهلی می باشد

نتایج به دست آمده در مجموعه مقالات فرهنگستان ملی علوم (PNAS) مورخ 14-18 ماه مه2012 منتشر شده است.

ثبت دامنه آسایشگاه خیریه کهریزک
نویسنده: پیمان کیان. ׀ تاریخ: برچسب:گرده افشانی,حشرات گرده افشان,فسیل,حشرات,گرده افشانی,رفتار,کهربا, ׀ موضوع: <-CategoryName-> ׀

 

 

گیاهان با رشد دادن قسمت ساقه خود در دمای بالا، خنک شدن برگهایشان را تسهیل می نمایند.این تحقیق اخیرا  دردانشگاه بریستول صورت گرفته است  .(   Dr Kerry Franklin and Professor Alistair Hetherington in Bristol's Biological Sciences, studied ) این تحقیقات با توجه به افزایش دمای جهان و اینکه گیاهان نسبت به این تغییرات معماری خود را تغییر می دهند حائز اهمیت می باشد . در این پژوهش از گیاه (Arabidopsis thaliana) که یک گیاه گل دار کوچک و یک الگوی عامه پسند در زیست شناسی گیاهی و علم  ژنتیک می باشد استفاده شده است.این پژوهش نشان می دهد که با افزایش دما گیاه نسبت به افزایش طول خود اقدام نموده در حالیکه برگهای آن به آن میزان توسعه نمی یابند.این گیاه با وجود میزان استوماتای(روزنه ها) کمتر دارای میزان بیشتری آب از دست داده وهمچنین تبخیر بیشتر برای خنک شدن می باشند.محققان نشان داده اند که افزایش فاصله برگها در گیاهان رشد داده شده در این شرایط(افزایش طول ساقه در دمای بالا) باعث ارتقا میزان انتشار آب از استوماتا(روزنه )و درنتیجه بهبود در فرآیند خنک شدن را در پی داشته است.دکتر فرانکلین معتقد است که با توجه به اینکه دما و در دسترس بودن آب از عوامل اصلی موثر در عملکرد گیاه می باشد درک رابطه بین دما ،معماری گیاه و مصرف آب ضروری و برای به حداکثر رساندن تولید محصولات در آینده و تضمین امنیت غذایی در آب و هوای در حال تغییر امروزه دارای اهمیت حیاتی می باشد.
این تحقیقات توسط گروه تحقیقاتی بیوتکنولوژی و علوم زمین علوم زیستی شورای پژوهشی (BBSRC ) و تحقیقات انجمن سلطنتی  تامین مالی می گردد (supported by a Royal Society Research Fellowship).

 

 

ثبت دامنه آسایشگاه خیریه کهریزک
نویسنده: پیمان کیان. ׀ تاریخ: برچسب:گیاهان,دما,تحقیقات,بیوتکنولوژی,الگو,استوماتا, ׀ موضوع: <-CategoryName-> ׀

CopyRight| 2009 , scientific.alborz.LoxBlog.Com , All Rights Reserved
Powered By LoxBlog.Com | Template By:
NazTarin.Com